Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Richter chce nezamestnanosť v SR znížiť na priemer eurozóny

Richter chce nezamestnanosť v SR znížiť na priemer eurozóny
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: SITA
23. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vláda podľa Richtera počas dvoch rokov podporila zamestnávanie mladých ľudí. 

Úrady práce podľa ministra urobili „za málo peňazí veľa muziky“

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter si dáva za cieľ znížiť mieru nezamestnanosti na Slovensku do konca roka 2016 na 11,8 %, čo bola priemerná miera nezamestnanosti v štátoch eurozóny v decembri minulého roka. „Urobíme všetko pre to, aby sa tento cieľ podarilo naplniť. Je to spoločná úloha vlády,“ povedal na utorkovej tlačovej besede. Ako uviedol, všetky legislatívne opatrenia, ktoré prijala vláda Roberta Fica, prinášajú pozitívne výsledky. „V roku 2012 bol istý nárast, ale v roku 2013 už legislatívne a vecné opatrenia, ktoré sa na rezorte prijali, začali prinášať svoje konkrétne ovocie v podobe znižovania nezamestnanosti,“ upozornil minister.
 

 
Šéf rezortu práce a sociálnych vecí poukázal na novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorá sa v praxi uplatňuje od mája minulého roka. „Novela tohto zákona splnila svoj účel a prináša pozitívne výsledky,“ tvrdí Richter. V roku 2010 sa podľa neho na aktívne opatrenia trhu práce vynaložilo 186 mil. eur a na trhu práce bolo umiestnených 126 tis. nezamestnaných. V roku 2011 táto suma klesla na 162 mil. eur a úrady práce na pracovný trhu umiestnili 124 tis. osôb. V roku 2012 išlo na aktívnu politiku trhu práce podľa Richtera 142 mil. eur a úrady práce pomohli dostať na trh práce 172 tis. nezamestnaných. „V roku 2013 pri výške 127 miliónov eur bolo umiestnených na trhu práce 197 tisíc občanov, ktorí boli predtým evidovaní na úrade práce,“ povedal. Úrady práce tak podľa neho urobili „za málo peňazí veľa muziky“. 
 

Vďaka odvodovým úľavám sa zamestnalo 3 065 ľudí

Vláda podľa Richtera počas dvoch rokov podporila zamestnávanie mladých ľudí. „V roku 2012 bolo evidovaných 131 361 nezamestnaných do 29 rokov, v roku 2013 to bolo 136 001 a v marci 2014 je to 119 479,“ uviedol minister práce. Kabinet tiež od novembra minulého roka zaviedol odvodové úľavy pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaných ľudí. Sociálna poisťovňa podľa Richtera od novembra vlaňajška zaevidovala 4 008 registrácií zamestnancov s odvodovou úľavou pre 1 956 zamestnávateľov. “ V drvivej väčšine sú to živnostníci a malí zamestnávatelia, ktorých sme cielene mali záujem osloviť,“ povedal minister. Počet reálne zamestnaných ľudí vďaka odvodovým úľavám podľa Richtera dosiahol 3 065. „Celkove bolo 905 registrácií stornovaných, pretože nespĺňali zákonné podmienky,“ doplnil. 
 

Metodiku ÚPSVaR vraj nie sú relevantné

„Už minulý rok bolo preukázané, že ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny vyvinulo nevídanú snahu znížiť evidovanú nezamestnanosť nie tak, že nezamestnaným nájdu prácu, ale tak, že ich z evidencie vytlačia,“ uviedol nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý. Preto podľa neho údaje ústredia práce už nie je možné brať vážne. „Ak sa pozrieme na údaje štatistického úradu zbierané podľa metodiky EÚ, tak vidíme, že nezamestnanosť v jednotlivých štvrťrokoch je stále na najvyššej úrovni alebo blízko najvyššej úrovne od začiatku krízy,“ tvrdí Beblavý. Ako dodal, objektívne zlepšenie v oblasti zamestnanosti sa nedarí dosiahnuť napriek tomu, že vláda do oblasti tvorby pracovných miest presunula stovky miliónov eur. 
 

 

Celkový počet nezamestnanýchbol v marci 397,2 tis. osôb

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v marci tohto roka 13,28 %. V porovnaní s februárom klesla o 0,21 percentuálneho bodu. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti znížila o 1,4 percentuálneho bodu. Ako uviedol šéf ústredia práce, v porovnaní s marcom 2012, teda za dva roky vlády Roberta Fica, sa miera nezamestnanosti na Slovensku znížila o 0,41 percentuálneho bodu. 
 
Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 358,3 tis. osôb. V porovnaní s februárom tohto roka ide o pokles o 5,8 tis. ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v marci takmer o 38 tis. osôb. 
 
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla v marci 14,72 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,17 percentuálneho bodu, medziročne celková miera klesla o 1,26 percentuálneho bodu. Celkový počet nezamestnaných tak v marci medzimesačne klesol takmer o 4,7 tis. osôb na 397,2 tis. osôb. Medziročne sa celkový počet uchádzačov o prácu znížil o 34,2 tis. ľudí. 
 

Trh práce sa začína oživovať

Tak medziročný, ako i medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti v marci potvrdili očakávania personálno-poradenskej spoločnosti McROY Slovakia. „Medziročne znížený prílev nových nezamestnaných a viac ľudí, ktorí si našli prácu, je podľa nás neklamným znakom toho, že trh práce sa začína oživovať,“ uviedol riaditeľ personálno-poradenskej spoločnosti McROY Group Luboš Sirota. Naďalej očakáva, že zamestnanosť na Slovensku by v tomto roku mohla rásť v rozmedzí 0,2 až 0,5 percentuálneho bodu, optimistický variant hovorí až o raste o 1 percentuálny bod. Pozitívom podľa neho je, že oživenie nastalo už druhý mesiac po sebe. 
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X