Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zamestnávatelia majú vážne výhrady voči pripravovaným zmenám v pracovnej legislatíve

Ján Richter
Foto: SITA/Peter Maďar Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter
10. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

RÚZ a AZZZ zároveň zvážia pokračovanie ich ďalšej účasti na rokovaní tripartity.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR majú vážne výhrady voči poslednému balíčku návrhov na zmeny v pracovnej legislatíve. Zamestnávatelia ostro protestujú proti zneužívaniu pracovnej legislatívy na politické účely, pričom účet za získané politické body neplatia politici ale zamestnávatelia. Takýto prístup považujú firmy za krajne nezodpovedný a v budúcnosti naň môžu doplatiť aj samotní zamestnanci.

Sociálny balíček obišiel tripartitu

Zástupcovia firiem a združení v RÚZ a AZZZ považujú predstavený balíček zmien v pracovnej legislatíve za krajne nezodpovedný a neodrážajúci žiadnu koncepciu či stratégiu v hospodárskej politike. Ohlásenie balíčka opatrení v pracovno-právnej oblasti na prvomájových tribúnach, bez predchádzajúcej odbornej diskusie s predstaviteľmi firiem, je podľa nich bezprecedentné ignorovanie tých, ktorí pracovné miesta a zdroje pre štátny rozpočet vytvárajú. „Sociálny balíček, tak ako bol prezentovaný, nás obišiel ako členov tripartity. My sa dozvedáme o sociálnom balíčku z médií. To jednoducho nie je štandardná forma komunikácie,“ povedal v stredu na tlačovej konferencii prvý viceprezident RÚZ Luboš Sirota.

Zamestnávatelia tiež považujú neprerokovanie opatrení na riadnom plenárom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR za zneváženie inštitútu sociálneho dialógu, samotných zástupcov zamestnávateľov ako sociálnych partnerov a ohrozenie sociálneho zmieru. Ako pripomenuli, samotný minister práce na spoločných stretnutiach s členmi HSR SR viackrát zdôraznil, že Vláda SR v tomto volebnom období neuvažuje o tom, že bude otvárať Zákonník práce. „Potrebujeme dôverovať sociálnemu partnerovi, v tejto chvíli myslíme štát. A ak minister práce, sociálnych vecí a rodiny niekoľkokrát zadeklaruje, že jednoducho neotvorí v tomto volebnom období Zákonník práce, tak my chceme tomu veriť. To sú veci, ktoré musia platiť,“ povedal Sirota.

Zamestnávatelia žiadajú nepustenie opatrení do legislatívneho procesu a prípadné zámery v budúcnosti riadne vopred prerokovať práve s tými, ktorí náklady na uvedené opatrenia hradia.

Zamestnávatelia zvažujú odchod z tripartity

V prípade, že uvedená prax v populizme na účet firiem v budúcnosti bude pokračovať a bude naďalej ignorovaný sociálny dialóg, zamestnávatelia si vyhradzujú právo informovať o tom medzinárodné inštitúcie či už v rámci EÚ, alebo v rámci nadchádzajúcej konferencie medzinárodnej organizácie práce. RÚZ a AZZZ zároveň zvážia pokračovanie ich ďalšej účasti na rokovaní tripartity. „Vedenie únie má mandát na to, aby prerušilo účasť RÚZ na rokovaniach tripartity. Ten mandát môžeme uplatniť okamžite,“ povedal Sirota.

„Hľadáme spoločnú cestu s našimi partnermi z AZZZ, ak k tomuto kroku pristúpime, aby sme ho urobili spoločne. Rozhodli sme sa, že chceme vyslať ešte jeden apel na to, že jednoducho v takomto nastavení nevieme a nebudeme ďalej fungovať, ale ten krok v tejto chvíli bude na vláde a ministerstve práce,“ vyhlásil Sirota. Viceprezident AZZZ SR Rastislav Machunka taktiež pripustil možné prerušenie sociálneho dialógu.

Richter: Ide o klasický sociálny dialóg, vzťahy nie sú vyhrotené

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter po stredajšom rokovaní vlády uviedol, že na mimoriadnom predsedníctve tripartity sociálnych partnerov informoval o pripravovaných opatreniach. Ako doplnil, nie o všetkých, lebo medzitým vyšli opatrenia z dielne strán Most-Híd a predtým SNS. „Zaviazal som sa, že predložím dopady týchto jednotlivých opatrení a v konečnej miere to bol aj záver poslednej koaličnej rady, že na ďalšiu koaličnú radu, ktorá by mala byť vo štvrtok, sa predložia nejaké analýzy. Až na základe toho sa bude pokračovať,“ podotkol Richter.

Šéf rezortu práce má podľa vlastných slov záujem na tom, aby vydržal kvalitný sociálny dialóg. „V plnej miere rešpektujem požiadavku na predloženie nejakých analýz a dopadov, ktoré budú z toho vyplývať a na základe toho budú tie rokovania prebiehať, to nie je proces, ktorý je zavŕšený, to je proces, ktorý prebieha. Celkom iste budú mať k tomu právo čo povedať sociálni partneri, vrátane zamestnávateľov, ktorých sa to bezprostredne dotýka,“ ubezpečil Richter.

Podľa ministra ide o klasický sociálny dialóg a vzťahy nie sú vôbec tak vyhrotené. „Možno trošku naraz veľa toho pribudlo. Jednak zo strany vládnych strán, a preto je potrebné, aby sa aj predstavitelia vládnej koalície vo štvrtok na koaličnej rade dohodli na čom trvajú, čo je aktuálne,“ povedal Richter. O možnom odchode RÚZ a AZZZ z tripartity chce minister ešte s ich zástupcami hovoriť. „Komunikácia je v tejto chvíli to najdôležitejšie. To sú traja sociálni partneri – zamestnanci, zamestnávatelia a štát. Ak neuspeje jeden z nich so svojou predstavou, to neznamená, že je tu koniec sveta,“ povedal Richter, podľa ktorého je nevyhnutné v sociálnom dialógu hľadať kompromisy.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

AZZZ SRJán RichterRÚZsociálny balíček

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X