Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to rozhodcovský súd a ako prebieha rozhodcovské konanie v roku 2024?

okresný súd rožňava
Rozhodcovský súd a rozhodcovské konanie. Zdroj: Getty Images
8. marca 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Každého z nás môže v živote postretnúť situácia, v rámci ktorej sa ocitne pred súdom, prípadne je nútený využiť služby právnika či advokáta. Vo svete podnikania sú však k dispozícii dve rôzne možnosti. Okrem klasického, štátneho, súdu možno využiť aj rozhodcovský súd. Aký je medzi nimi rozdiel sa dočítate v článku. 

Čo je to rozhodcovský súd?

Rozhodcovský súd nie je všeobecným súdom. Stále rozhodcovské súdy rozhodujú spory vzniknuté z tuzemských a z medzinárodných obchodnoprávnych a občianskoprávnych vzťahov, ak je miesto rozhodcovského konania v Slovenskej republike. V rozhodcovskom konaní možno rozhodovať všetky spory týkajúce sa právnych vzťahov, ohľadom ktorých možno uzatvoriť dohodu o urovnaní, vrátane sporov o určení, či tu právo alebo právny vzťah je alebo nie je. Rozhodcovské súdy existujú popri všeobecných súdoch.

V rozhodcovskom konaní možno rozhodovať len spory, ktoré účastníci konania pred súdom môžu skončiť súdnym zmierom.

V rozhodcovskom konaní nemožno rozhodovať spory:

  • o vzniku, zmene alebo o zániku vlastníckeho práva a iných vecných práv k nehnuteľnostiam,
  • o osobnom stave,
  • súvisiace s núteným výkonom rozhodnutí,
  • ktoré vzniknú v priebehu konkurzného a vyrovnacieho konania.

Zriaďovateľom stáleho rozhodcovského súdu so sídlom na území Slovenskej republiky môže byť od 1. 1. 2020 len Slovenský olympijský a športový výbor, národný športový zväz alebo komora zriadená zákonom. Právnická osoba je povinná na svoje náklady zriadiť a udržiavať stály rozhodcovský súd, ak to ustanovujú osobitné predpisy. Za rozhodcovský súd koná jedna osoba alebo viac osôb, závisí to od dohody zúčastnených strán, počet rozhodcov však musí byť vždy nepárny. Zástupcovia rozhodcovských súdov sa nazývajú rozhodcovia. Rozhodcom sa môže stať každá fyzická osoba, na ktorej sa zmluvné strany dohodnú. Rozhodca musí splniť len tri podmienky – plnoletosť, bezúhonnosť a spôsobilosť na právne úkony.

V rozhodcovskom konaní nemožno rozhodovať spory:
  • o vzniku, zmene alebo o zániku vlastníckeho práva a iných vecných práv k nehnuteľnostiam,
  • o osobnom stave,
  • súvisiace s núteným výkonom rozhodnutí,
  • ktoré vzniknú v priebehu konkurzného a reštrukturalizačného konania.

V rozhodcovskom konaní nemožno rozhodovať ani spory medzi dodávateľom a spotrebiteľom vyplývajúce zo spotrebiteľskej zmluvy alebo súvisiace so spotrebiteľskou zmluvou, ktoré možno rozhodovať v spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní.

Rozhodcovská zmluva

Rozhodcovská zmluva je dohoda medzi zmluvnými stranami o tom, že všetky alebo niektoré spory, ktoré medzi nimi vznikli alebo vzniknú v určenom zmluvnom alebo v inom právnom vzťahu, sa rozhodnú v rozhodcovskom konaní. Rozhodcovská zmluva sa vzťahuje aj na právnych nástupcov strán, ak to zmluvné strany v rozhodcovskej zmluve nevylúčia. To platí aj v prípadoch postúpenia práv alebo povinností alebo inej zmeny v osobe veriteľa alebo dlžníka vo vzťahu, na ktorý sa vzťahuje rozhodcovská zmluva. Rozhodcovská zmluva môže mať formu osobitnej zmluvy alebo formu rozhodcovskej doložky k zmluve. Musí mať písomnú formu, inak je neplatná. Odkaz v zmluve alebo v písomnej komunikácii strán na akýkoľvek dokument obsahujúci rozhodcovskú doložku sa považuje za písomnú rozhodcovskú zmluvu, ak sa takýmto odkazom má podľa vôle strán stať rozhodcovská doložka súčasťou zmluvy.

Priebeh rozhodcovského konania

Celý priebeh je riadený rokovacím poriadkom, záväzným pre konkrétny rozhodcovský súd. Proces začína žalobou, ktorá je doručená na rozhodcovský súd. Ak si účastníci sporu vybrali jedného rozhodcu, žaloba je doručená aj jemu. Na súde sa nevyžaduje prítomnosť advokátov, ba dokonca celé súdne konanie sa môže uskutočniť v písomnej forme. Podaná žaloba je doručená druhej strane, ktorá má priestor na vyjadrenie. Žalobu je možné kedykoľvek meniť a dopĺňať, až do momentu vynesenia rozsudku. Hneď ako sa druhá strana vyjadrí k žalobe, nariadi rozhodcovský súd ústne pojednávanie alebo vynesie rozsudok bez toho, aby k pojednávaniu vôbec došlo. Účastníci rozhodcovského konania majú v rozhodcovskom konaní rovné postavenie. Každému účastníkovi rozhodcovského konania sa má poskytnúť rovnaká možnosť na uplatnenie jeho práv a na ich ochranu.

Pozitíva rozhodcovského súdu

Najväčšími pozitívami sú rýchlosť konania a nižšie finančné náklady v porovnaní so všeobecnými súdmi. Rozhodcovským súdom možno vyriešiť aj spory so zahraničnými obchodnými partnermi. Ďalšou dobrou črtou tohto procesu je flexibilita. Pri riešení sporu si možno vybrať ktorýkoľvek zo zoznamu rozhodcovských súdov, prihliadnuc na vzdialenosť od vašej firmy, prípadne referencie. Vybrať si môžete aj rozhodcu, dajte však pozor na to, aby bol nestranný a spor rozhodol objektívne. Rozhodcovský rozsudok je platný aj v zahraničí. Ak je dlžník zo zahraničia alebo tam vlastní majetok, rozsudok o zaplatení dlžnej čiastky je platný okamžite bez potreby ďalších dokumentov či osvedčení.

Negatíva rozhodcovského súdu

K najvýraznejším negatívam patrí nižšia miera nezávislosti a nestrannosti, ktorá sa môže prejaviť aj pri rozhodovaní rozhodcov. Rozhodcovský súd môže nechať zriadiť aj jeden z účastníkov rozhodcovského konania. Na prvý pohľad je zrejmé, že v takomto prípade by mohol súd rozhodnúť v prospech svojho zriaďovateľa. Rozhodcovský rozsudok charakterizuje konečnosť. Nemôžete sa voči nemu odvolať a prijať ho budete musieť aj v prípade, že rozhodca sa nerozhodol správne a vynesený rozsudok je v istom ohľade nesprávny. Rozhodcovský súd nemôže rozhodovať vo všetkých oblastiach. Predmetom konania nesmie byť napr. rozvod manželstva, vlastnícke právo k nehnuteľnosti či exekúcia.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

rok 2024rozhodcarozhodcovské konanierozhodcovský súdrozsudokzmluvné strany

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X