Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rozpočtový deficit SR medziročne klesol o štvrtinu

Rozpočtový deficit SR medziročne klesol o štvrtinu
Foto: Keerati, Stock photo
3. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Deficit štátneho rozpočtu v piatom mesiaci tohto roka stúpol o vyše 525 mil. eur.
 
Podľa údajov zverejnených rezortom financií totiž štátna správa ku koncu mája hospodárila so schodkom 1,601 mld. eur, kým ku koncu apríla predstavoval 1,076 mld. eur.
 

Pri DPFO štát eviduje záporných 14,8 mil. eur

V medziročnom porovnaní však napriek tomu deficit štátneho rozpočtu klesol o 25,8 %, keď koncom mája 2012 predstavoval až takmer 2,2 mld. eur. Celkové príjmy pritom za prvých päť mesiacov tohto roka medziročne klesli o 3,7 % na 4,17 mld. eur, kým celkové výdavky sa znížili o 11,1 % na 5,772 mld. eur. 
 
Pri podstatnej zložke celkových príjmov štátu, daňových príjmoch, evidoval rezort financií ku koncu mája mierny nárast o 3,3 % na 3,401 mld. eur. Medziročne pritom rástli príjmy takmer zo všetkých typov daní, okrem spotrebných daní. Ich výber poklesol o 3,1 % na 751,9 mil. eur, čo znamenalo plnenie celoročného plánu na niečo vyše 37 %. 
 

 

Výber DPH medziročne stúpol

Výber dane z pridanej hodnoty, naopak, ku koncu piateho mesiaca tohto roka medziročne stúpol o 4,2 % na 1,798 mld. eur, čím sa plnenie celoročného rozpočtu príjmov z tejto dane plnilo na vyše 40 %. Pri dani z príjmov právnických osôb evidoval štát nárast výberu o 3,9 % na 780 mil. eur a pri zrážkovej dani o 11,3 % na 94,9 mil. eur. Pri dani z príjmov fyzických osôb, ktorá v rámci fiškálnej decentralizácie smeruje takmer celá do rozpočtov samospráv, rezort financií ku koncu mája evidoval záporných 14,8 mil. eur. 
 

Slbšie čerpanie eurofondov

Nedaňové príjmy štátu medziročne mierne poklesli o 4,4 % na 304,2 mil. eur. Ešte výraznejší pokles však vykázali príjmy z grantov a transferov. Tie boli o vyše tretinu nižšie ako v rovnakom období vlani. Kým ku koncu mája 2012 dosiahli 720,8 mil. eur, v máji tohto roku to je iba 464,9 mil. eur. Môže za to slabšie čerpanie eurofondov. Príjmy z rozpočtu Európskej únie totiž klesli o takmer 36 % na 455,9 mil. eur. Z celoročného plánu na úrovni takmer 3,6 mld. eur sa tak vyčerpalo len necelých 13 %. 
 

Klesli príjmy z dividend

Podľa rezortu financií za poklesom ostatných príjmov stoja aj nižšie príjmy z dividend o vyše 30 mil. eur. „Neznamená to však nebezpečenstvo nenaplnenia týchto príjmov počas roka, ale súvisí to s pomerne skorým odvodom príjmov z dividend od spoločností v pôsobnosti ministerstva financií v minulom roku,“ konštatuje v komentári ministerstvo financií. 
 
Z celkových výdavkov tvorili ku koncu mája bežné výdavky, ktoré smerujú predovšetkým na zabezpečenie fungovania štátnych organizácií a mzdy ich pracovníkov, 5,33 mld. eur. V medziročnom porovnaní sú tak nižšie o 9,9 %. Kapitálové výdavky štátu v porovnaní s prvými piatimi mesiacmi vlaňajška klesli o 23 % na 441,4 mil. eur. 
 

Obsluha štátneho dlhu bola lacnejšia

Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí podľa rezortu financií najmä pokles výdavkov na transfer Sociálnej poisťovni, ktoré sa medziročne znížili o 441 mil. eur, teda skoro o 60 %. „Obdobne došlo aj k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 246,0 mil. eur, čo súvisí s uskutočnením výplaty diskontu štátneho dlhopisu vo výške 261,1 mil. eur v máji minulého roka,“ dodáva ministerstvo. 
 
Podľa schváleného rozpočtu by štát mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,002 mld. eur a celkové príjmy sa rozpočtujú na 13,916 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal dosiahnuť 3,085 mld. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X