Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Škola biznisu

Robert T. Kiyosaki
22. marca 2011 Tlačiť

Robert T. Kiyosaki je svetovo uznávaný učiteľ v odbore financií. Knihu Bohatý otec, chudobný otec J. P. Morgan vyhlásil za povinné čítanie pre milionárov. Časopis USA Today ju označil za východiskový bod pre každého, kto chce získať kontrolu nad svojou finančnou budúcnosťou.

 

Robert často hovorí: „V škole sa učíme tvrdo pracovať pre peniaze. Ja píšem knihy a produkujem hry, ktoré čitateľov učia, ako peniaze môžu pracovať pre nich, aby si mohli užívať potešenie a rozkoše tohto úžasného sveta, v ktorom žijeme.“

 

Biznisové vzdelávanie, ktoré mení život

V knihe Škola biznisu sa R. T. Kiyosaki venuje okrem sieťového marketingu a CASH flow kvadrantu aj biznisovej škole skutočného života. Uvádza niektoré základné schopnosti z obchodného sveta, ktoré by ste si mali osvojiť aj vy:

 

 1. Optimistický prístup k životu.
 2. Vodcovské schopnosti.
 3. Komunikačné schopnosti.
 4. Schopnosť zaobchádzať s ľuďmi.
 5. Prekonanie osobných pochybností a zvýšenie sebadôvery.
 6. Prekonanie strachu z odmietnutia.
 7. Spravovanie financií.
 8. Investičné schopnosti.
 9. Schopnosť prijímať zodpovednosť.
 10. Schopnosť plánovať.
 11. Schopnosť stanoviť ciele.
 12. Organizačné schopnosti.

 

Úspešní ľudia získavajú tieto schopnosti často vo vzdelávacích programoch spoločností sieťového marketingu. Nasledujúci diagram vysvetľuje to, čomu Robert hovorí vzdelanie, ktoré mení život. Všimnite si, že ide o pyramídu, ktorá je známa tým, že má veľmi stabilnú štruktúru.        

Učenci už po stáročia veria, že univerzálne zákony pôsobia vo štvoriciach. Preto existujú napr. štyri ročné obdobia – jar, leto, jeseň, zima. V astrológií sú štyri primárne znamenia – Zem, Vzduch, Oheň a Voda. Keď hovoríme o vzdelaní, ktoré mení život, zmeny opäť prichádzajú vo štvorici. Inak povedané, ak má byť vzdelanie účinné, musí ovplyvňovať všetky štyri body učebnej pyramídy.

 

Tradičné školstvo je zamerané predovšetkým na duševné vzdelanie. Učia vás čítať, písať a počítať, čo sú veľmi dôležité schopnosti. Týmto schopnostiam sa často hovorí poznávacie. Tradičné vzdelanie má vplyv na citové, fyzické i duchovné aspekty. Preberieme si tieto aspekty jeden po druhom.

 

Citové vzdelanie

V tradičnom školstve sa využíva často strach. Strach z chýb a omylov, ktorý vedie k strachu z neúspechu. Namiesto toho, aby nám učitelia dodávali inšpiráciu na učenie, motivujú nás strachom z neúspechu. Preto sa mnohí boja robiť chyby. Treba si avšak uvedomiť, že v reálnom svete tí, ktorí to niekam dotiahli robia najviac chýb. Čo je však dôležité: vedia sa zo svojich chýb aj poučiť.

 

Myslím si, že som finančne úspešnejší ako väčšina ľudí, lebo som urobil viac chýb ako väčšina ľudí. Inými slovami dosiahol som úspech, lebo som robil viac chýb, ako ľudia, ktorým celý život hovorili, že robiť chyby je zlé alebo že to znamená, že sú hlúpi. V marketingovom biznise ste povzbudzovaní robiť chyby, naprávať ich, učiť sa z nich a vyvíjať sa. Tomu hovorím vzdelanie, ktoré mení život… vzdelanie, ktoré je skoro pravým opakom tradičného vzdelania.“ hovorí R. T. Kyiosaki vo svojej knihe Škola biznisu.  

 

Fyzické a duševné vzdelanie

Ľudia, ktorí sa boja robiť chyby, sa veľa nenaučia, lebo toho veľa neurobia. Väčšina ľudí si uvedomuje, že učenie je jednak fyzický a jednak duševný proces. Čítanie a písanie sú fyzické procesy, rovnako hranie tenisu. Je potrebné, aby ste sa zamerali na také programy, ktoré podporujú tak fyzické, ako aj duševné učenie. Pomôžu vám prekonať strach z neúspechu tým, že robíte chyby a učíte sa z nich, čo vám umožňuje vyvíjať sa duševne, citovo i fyzicky.

 

Duchovné vzdelanie

Keď hovoríme o duchu človeka, máme na mysli silu, ktorá nás núti prekonať našu duševnú, citovú a fyzickú obmedzenosť, ktorá často definuje našu ľudskú situáciu. Keď raz sledoval Robert T. Kiyosaki bežecké preteky telesne postihnutých chlapcov a dievčat, uvedomil si existenciu ducha. Svoje pocity opisuje takto: „Slzy mi vyhŕkli do očí, keď som videl, s akým nadšením bežalo mladé dievča, ktoré malo namiesto nohy protézu. Videl som na jej tvári bolesť, ktorá však nemohla oslabiť jej ducha. Hoci preteky nevyhrala, získala si moje srdce. V tej chvíli som si uvedomil, že tí mladí ľudia bežali za nás všetkých, rovnako ako za seba. Bežali, aby nám pripomenuli silu, ktorú v sebe každý z nás má.“

 

Všimnite si, že úspešní vodcovia sú vyškolení na to, aby vedeli hovoriť k ľudskému duchu. Majú schopnosť inšpirovať iných aby prekonali svoje ľudské obmedzenia. V tom spočíva sila vzdelania, ktoré mení život…

 

Učebná pyramída

Výhradne duševné učenie nemá príliš účinok. Mnohí si povedia: „Od budúceho týždňa začnem chudnúť.“ A potom opäť priberali na hmotnosti. Alebo si povieme: „Na budúci mesiac predám viac.“ Alebo: „Od budúcej výplaty budem viac šetriť.“ Nič sa však nezmení, lebo naše rozhodnutie je iba duševná činnosť. Ak chceme niečo skutočne zmeniť, musíme sa zamerať na všetky body pyramídy.

 

Zdroje: KIYOSAKI, R.T. – LECHTEROVÁ, S.L.: Škola biznisu. Bratislava : Motýľ, 2006, str. 20-32

 

lm

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X