- Podnikam.sk
- Články
- Odvody
- Odvody do sociálnej poisťovne
- Skrátená práca „Kurzarbeit“ by sa mohla týkať aj SZČO
Skrátená práca „Kurzarbeit“ by sa mohla týkať aj SZČO
Ministerstvo práce, sociálnych a vecí a rodiny Slovenskej republiky predstavilo na jar tohto roka inštitút tzv. Kurzarbeit inšpirovaný nemeckým modelom skrátenej práce, ktorého hlavným cieľom je podpora a udržanie pracovných miest na Slovensku. O podporu udržania zamestnanosti môžu v rámci konceptu sociálnej pomoci žiadať zamestnávatelia aj samostatne zárobkové osoby (SZČO).
Rezort práce v súčasnosti reaguje na aktuálny vývoj epidemiologickej situácie predĺžením tejto „Prvej pomoci“ pre zamestnávateľov a SZČO do konca roku 2020 a predstavilo aj ďalšie novinky, ktoré sa budú týkať aj SZČO.
Koncept skrátenej práce „Kurzarbeit“
Cieľom projektu „Kurzarbeit“ je v súčasnosti eliminovať negatívny vplyv pandémie na trh práce, zamestnanosť, zvládnuť druhú vlnu pandémie a ochrániť pracovné miesta zamestnancov. Po uzatvorení zmluvy o čerpaní úveru v rámci nástroja SURE chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len ako „ministerstvo práce“) alebo ako „rezort práce“) navrhuje predĺženie tejto pomoci až do konca roka 2021.
Ministerstvo práce koncom septembra oznámilo, že „Prvá pomoc“ pre zamestnancov, zamestnávateľov a SZČO je predĺžená. „Považujeme za dôležité naďalej počas aktuálnej situácie pomáhať zamestnancom, zamestnávateľom a SZČO. Najmä v regiónoch, kde sa zvyšuje počet infikovaných a prichádza k zavádzaniu obmedzujúcich opatrení, zamestnávatelia či SZČO budú túto pomoc potrebovať,“ uviedol v súvislosti s oznámením predĺženia pomoci minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.
Rezort práce zároveň odhaduje, že pomoc podnikateľom si do konca tohto roka vyžiada približne 200 miliónov eur, pričom tieto výdavky sú zahrnuté v už schválenom rozpočte projektu „Prvá pomoc“. Následne, po schválení ďalších približne 631 mil. eur z nástroja SURE, chce rezort navrhnúť predĺženie projektu až do konca roka 2021.
Nový fond Sociálnej poisťovne
Minister Krajniak v tejto súvislosti ďalej avizoval, že od 1. januára 2022 bude finančná pomoc smerovať aj prostredníctvom nového fondu v rámci Sociálnej poisťovne, ktorý sa bude nazývať Fond udržania zamestnanosti. Ide podľa jeho slov o „Kurzarbeit“, vďaka čomu bude možné pomáhať zamestnávateľovom a SZČO udržiavať pracovné miesta pri dočasnom obmedzení činnosti, živelných pohromách alebo počas mimoriadnej situácie.
Návrh dlhodobého „Kurzarbeit“
Ministerstvo práce pripravilo koncepciu zavedenia režimu skrátenej práce „Kurzarbeit“ do slovenského právneho poriadku. Koncept zahŕňa vytvorenie vyššie uvedeného poistného fondu pre skrátenú prácu, v ktorom by sa mali akumulovať finančné prostriedky pre prípad ďalšej ekonomickej krízy. Zriadenie samostatného fondu sa pritom navrhuje najmä z dôvodu nemožnosti presunu finančných prostriedkov do iných poistných fondov Sociálnej poisťovne a zmiernenia dopadu zavedenia nového poistenia na financovanie dôchodkov.
Návrh je inšpirovaný nemeckým systémom „Kurzarbeitgeld“, ktorý je zjednodušený, aby bol výber poistného, posudzovanie žiadostí o výplatu dávok aj samotná výplata čo najrýchlejšia. Koncept počíta s viacerými možnosťami úhrady daní a odvodov, pričom samotná dávka pre zamestnanca by bola približne 80 % z jeho čistej mzdy. Navrhuje sa, aby sa na poistení zúčastňovali všetci zamestnanci v pracovnom pomere.
Podmienky poskytovania dávky „Kurzarbeit“ pre SZČO – návrh
Koncept obsahuje dve základné možnosti participácie samostatnej zárobkových osôb (SZČO) na skrátenej práci, a to ako súčasť povinného alebo dobrovoľného poistenia.
V súčasnosti sú samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) – fyzické osoby v sociálnom poistení povinne poistené len nemocensky a dôchodkovo, a to v závislosti od dosiahnutia zákonom ustanovenej výšky príjmov z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti za predchádzajúci rok. Poistenie v nezamestnanosti pre nich nie je povinné, existuje len ako dobrovoľný inštitút.
Na účely systému Kurzarbeit sú v návrhu pripravené na zváženie dve základné alternatívy:
- formou povinného poistenia – rozšírením rozsahu povinného poistenia SZČO o povinnosť platby do nového poistného fondu, čo by však v praxi znamenalo zvýšenie ich súčasného odvodového zaťaženia,
- formou dobrovoľného poistenia – znížením sadzby poistného na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti pre povinne nemocensky a dôchodkovo poistené SZČO sa vytvorí priestor pre nové poistenie, ktoré by tiež bolo na dobrovoľnej báze. SZČO by však nemala sama možnosť určovať si vymeriavací základ na platenie poistného do nového sociálneho fondu zriadeného v súvislosti s konceptom Kurzarbeit. Návrh hovorí o tom, že ak by sa SZČO rozhodla pre využitie možnosti platiť nový príspevok na poistnom, jej vymeriavací základ na platenie poistného do tohto fondu by bol vo výške vymeriavacieho základu určeného pre povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie.
V návrhu sa ďalej uvažuje o tom, že vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby pre platenie poistenia do fondu udržania zamestnanosti by mal byť rovnaký, ako je to pri platení poistného na nemocenské a dôchodkové poistenie v súčasnosti. Samotný nárok na výplatu dávky by SZČO vznikol vtedy, ak by u nej došlo k poklesu príjmu z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti minimálne o 25 % v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Návrh počíta aj s tým, že SZČO by platila poistné počas ustanoveného minimálneho obdobia.
Návrh zákona o režime skrátenej práce (Kurzarbeit) by mal byť predložený na rokovanie vlády Slovenskej republiky do konca roka 2020. Pred jeho predložením ešte prejde procesom prípravy a sériou pripomienkových konaní vrátane konzultácie s podnikateľskými subjektmi Nadobudnutie účinnosti navrhovanej právnej úpravy sa predpokladá k dátumu 1. januára 2022.