Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenské banky tvrdia, že spĺňajú kritériá previerky ECB

Slovenské banky tvrdia, že spĺňajú kritériá previerky ECB
Šéf ECB Mario Draghi v Bratislave. Foto: SITA
24. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Európska centrálna banka (ECB) počas nasledujúcich dvanástich mesiacov komplexne preverí majetok popredných bánk v eurozóne a ich schopnosť odolávať krízovým situáciám.
 
Zo slovenských bánk sa kontrola podľa predbežného zoznamu ECB zameria na Slovenskú sporiteľňu, Všeobecnú úverovú banku a Tatra banku. Banky musia na základe svojich súvah k 31. decembru 2013 dosiahnuť ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 na úrovni 8 %. 
 

Výsledky testov majú byť známe v októbri 2014

VÚB banka podľa jej vyjadrení s veľkou rezervou už v súčasnosti plní všetky ukazovatele, ktoré sú vyžadované v súvislosti s danou previerkou ECB. „Spomínaný ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 mala banka ku koncu júna tohto roka vo výške 16,73 %. VÚB banka má zavedené interné stresové testovanie, ktoré tiež potvrdzuje schopnosť banky odolávať krízovým situáciám. Rovnako kvalita aktív banky je veľmi dobrá. Určite nepotrebujeme nič dobiehať,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.
 
Aj Tatra banka plní podľa jej vyjadrení požadovanú mieru kapitálovej primeranosti s dostatočnou rezervou. „O kontrole vieme a budeme pri nej maximálne súčinní,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová. 
 
Slovenská sporiteľňa patrí podľa jej podpredsedu predstavenstva Štefana Mája dlhodobo medzi najstabilnejšie banky v regióne. To podľa neho potvrdzujú aj hlavné ukazovatele finančných výsledkov. Ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 prevýšil k 30. septembru úroveň 19 %, čo je niekoľkonásobne viac, než predpisuje zákon.
 

 
Zdravie banky potvrdzuje podľa Mája aj pozitívny vývoj ďalších rizikových parametrov, akými sú podiel zlyhaných úverov, ktorý sa medziročne znížil na úroveň 5,3 %, a rizikové náklady banky, ktoré boli nižšie ako 0,7 %. „Veríme, že kontrola Európskej centrálnej banky iba potvrdí stabilitu našej banky ako aj schopnosť odolávať krízovým situáciám,“ dodal pre agentúru SITA Máj. 
 
Testy sa zamerajú na 128 bánk, ktoré podľa ECB tvoria 85 % bankového systému eurozóny. Najviac z nich, 24, pochádza z Nemecka. „Prvoradý cieľ je transparentnosť,“ uviedol prezident ECB Mario Draghi. Iba tak sa dá podľa obnoviť dôvera v bankový sektor menovej únie. 
 
 
Výsledky testov majú byť známe v októbri 2014. Európska centrálna banka pri testoch použije nové sprísnené pravidlá z dielne Európskeho úradu pre bankový dohľad (EBA). Podľa nich sa za nesplácané úvery považujú tie, pri ktorých omeškanie so splátkami trvá viac ako 90 dní. ECB na základe testov bankám stanoví postup, ako majú ozdraviť svoje bilancie a aké kapitálové rezervy potrebujú na vykrytie prípadných strát. ECB chce kontrolou odhaliť riziká v súvahách bánk predtým, ako v novembri 2014 prevezme úlohu bankového dohľadu v eurozóne. 
 
Centralizácia bankového dohľadu pod záštitou ECB predstavuje prvý krok v procese chystanej bankovej únie. Ďalšími piliermi majú byť spoločný mechanizmus riešenia problémov bánk a jednotný systém poistenia vkladov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X