Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenské hospodárstvo má za sebou najhorší rok od krízy

Slovenské hospodárstvo má za sebou najhorší rok od krízy
Ilustračné foto SITA
30. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Kapitálové investície sa počas prvých troch štvrťrokov 2013 medziročne prepadli takmer o 8 %

Od polroka sa začala dvíhať spotreba verejnej správy

Slovenské hospodárstvo má za sebou najhorší rok od krízového roku 2009. Podľa doposiaľ známych štatistických údajov hospodárstvo rástlo v roku 2013 najpomalšie v prvom kvartáli, a to o 0,5 %. Medziročný hospodársky rast postupne zrýchľoval na 0,8 % v druhom kvartáli a 0,9 % v treťom štvrťroku. Za celý rok 2013 analytici komerčných bánk v priemere očakávajú hospodársky rast na úrovni 0,8 %.
 
Podľa analytikov sa totiž naplno prejavili dôsledky slabého externého prostredia. Chýbal aj významnejší rastový impulz, akým bol napríklad v roku 2012 ponukový šok v automobilovom priemysle, ktorý by tlmil dopady slabého externého dopytu na rast ekonomiky. Potrebného impulzu sa hospodárstvo Slovenska nedočkalo ani z domáceho prostredia. „Domáci dopyt ostával brzdený nízkou spotrebiteľskou dôverou a klesajúcimi investíciami, ktoré pribrzdila aj reštriktívnejšia daňová politika štátu,“ konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. 
 

 
Ako doplnil analytik VÚB banky Andrej Arady, kapitálové investície sa počas prvých troch štvrťrokov 2013 medziročne prepadli takmer o 8 % a oproti predkrízovému maximu zaostávajú o štvrtinu. „Okrem spomalenia vonkajšieho prostredia sa v roku 2013 pridali aj zmeny v domácom podnikateľskom prostredí, ktoré boli ďalšou brzdou investícií. Spomeňme zvýšenie daňového a odvodového bremena, ale aj sprísnenie Zákonníka práce,“ konštatuje. 
 
Vývoj sa odzrkadlil aj na trhu práce, ktorý sa len pomaly zotavoval. Najmä v druhej polovici roka však už bolo možné pozorovať zastavenie negatívnych trendov, rast nezamestnanosti sa spomalil, dynamika rastu miezd prevýšila dynamiku rastu cien a postupne sa začala zlepšovať aj spotrebiteľská dôvera. Rastu reálnych miezd však výrazne napomáha najmä spomalenie inflácie na najslabšie úrovne od vypuknutia krízy. „Pomalší rast cenoviek, ktorý sa ku koncu jesene dokonca pokúsil atakovať slovenské historické minimum, vytvoril konečne priestor na vyšší rast nominálnych miezd ako inflácie,“ uviedol analytik ČSOB Marek Gábriš. 
 
Od polroka však začala dvíhať hlavu aj spotreba verejnej správy, ktorá v treťom štvrťroku stúpla takmer o 3 %. „Čo je vzhľadom na snahu konsolidovať verejné financie trochu prekvapivé. Indikuje to teda, že štát má stále priestor a rezervy na šetrenie,“ doplnil Gábriš.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X