Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenský PMÚ podozrieva piatich distribútorov IT z kartelovej dohody

PMÚ podozrieva piatich distribútorov IT z kartelovej dohody
Fotobanka Pixmac
1. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Protimonopolný úrad (PMÚ) SR má podozrenie na možnú kartelovú dohodu na trhu informačných technológií.
 
Ako ďalej informovala hovorkyňa PMÚ Alena Sedláková, úrad 20. mája začal z vlastného podnetu správne konanie voči pätici podnikateľov.
 

Účastníkom kartelu hrozí pokuta až do výšky 10 % z obratu

„Úrad na základe zhromaždených dôkazov nadobudol podozrenie, že piati distribútori IT technológií sa dohodli na zavedení manipulačného, resp. administratívneho poplatku, a to v rovnakej výške a takmer v rovnakom časovom období,“ uvádza Sedláková.
 
Aby úrad svoje podozrenie preveril, vykonal pred začiatkom správneho konania neohlásené inšpekcie v priestoroch viacerých podnikateľov Bratislave, Košiciach a Žiline. „Počas inšpekcií úrad získal rôzne podklady, napríklad v podobe e-mailovej komunikácie,“ uviedla Sedláková. V prípade preukázania kartelovej dohody, hrozí jej účastníkom od PMÚ pokuta až do výšky 10 % z obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie.
 

 

Bonzáci dostanú úľavu z pokuty

„Účastník kartelu sa môže úplne vyhnúť pokute, ak z vlastnej iniciatívy ako prvý predloží úradu rozhodujúci dôkaz o existencii takejto dohody, alebo predloží informácie a dôkazy rozhodujúce pre vykonanie inšpekcie,“ uvádza PMÚ. V prípade, že dôkaz nebude rozhodujúci, ale pomôže úradu nekalú dohodu preukázať, môže vinník dostať úľavu do výšky 50 % z pokuty, ktorú by mu PMÚ udelil.
 
Denník SME k zverejneným informáciám dodal, že server DSL.sk už v marci informoval s odvolaním sa na zdroje z biznisu, že manipulačný poplatok zaviedli štyria dodávatelia výpočtovej techniky. Spoločnosti Asbis, eD‘ system, AT Computers, ABC Data vtedy informácie DSL.sk nekomentovali. Či preverujú tieto firmy, úrad neprezradil. 
 
Manipulačný poplatok mali spoločnosti zaviesť vo výške jedno euro bez dane. Inkasovať ho mali pri všetkých objednávkach. Niektoré spoločnosti podľa DSL.sk vysvetľovali poplatok zvýšením nákladov na vybavovanie objednávok či dopravu.

 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Reklamačné konanie v stavebných projektoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X