Snívate o práci v zahraničí? Rady, ktoré vám pomôžu postaviť sa realite
Už ste niekedy premýšľali nad tým, že váš život by bol krajší, keby ste sa do práce presúvali dvojposchodovým červeným autobusom? Áno? Ak máte takéto myšlienky často aj napriek tomu, že pokiaľ prácu v Londýne dostanete nemusí byť takéto vozenie sa pravda, mali by ste zvážiť hľadanie práce v zahraničí. Hoci len na pár rokov.
Aj keď to nie je správny krok pre každého, pre správnu osobu to môže byť úžasné dobrodružstvo – najmä ak je daný človek nespokojný vo svojom meste a cíti, že jeho kariéra stagnuje. Pokiaľ ste aj vy typ, ktorý má rád nové výzvy a nerobí mu problém zmena kultúrnych pomerov, môže byť odchod do zahraničia pre vás i pre vašu kariéru povzbudzujúci. Nehovoriac o tom, že v životopise skúsenosti zo zahraničia vyzerajú viac než dobre.
Jediná vec, ktorá stojí medzi vami a vaším vysnívaným zamestnaním, sú tieto tri kroky:
1. Urobte si prieskum
Mali by ste si zostaviť zoznam svojich cieľových spoločností a zistiť, či tieto zahraničné firmy najímajú na dané pozície ľudí zo zahraničia. Začnite tým, že si pozriete výmenné firemné programy. Veľké korporátne firmy zvyčajne takéto programy majú. V sekcii kariéra na stránke spoločnosti si nájdite kontaktný email a píšte. Neváhajte pri tom klásť otázky priamo – ohľadom možností, výmenných pozícií a pod.
Ak nepracujete vo firme, ktorá takéto niečo ponúka a ani spoločnosť, do ktorej by ste chceli ísť, nemá takéto programy, obráťte sa náborové firmy. Agentúra sa vám môže postarať o víza, poskytne vám rady ohľadom pracovných miest a požadovaného sektora.
Je prirodzené, že ide o beh na dlhé trate, ale čím skôr začnete, tým skôr si svoje vysnívané miesto nájdete.
2. Pripravte sa na „virtuálne“ pohovory
Bolo by nezmyselné lietať kvôli každému pohovoru cez polku zemegule. Namiesto toho sa pripravte na množstvo emailovej komunikácie a videohovory. To, že robíte pohovor cez Skype alebo Hangout, však neznamená, že sa nemusíte pripraviť. Správajte sa tak, ako by išlo o stretnutie tvárou v tvár. Zistite si o firme všetko dostupné, napíšte si prípadné otázky, ktoré by sa vás mohli opýtať, a vyskúšajte si na ne odpovedať.
Okrem toho sa uistite, že máte dobré pripojenie na internet. Používajte slúchadlá, aby ste zabránili nepríjemnému echu. Nezabudnite sa pozerať do kamery a nie na ľudí, ktorých vidíte na obrazovke.
Majte na pamäti spôsob, ako vyjadrujete svoje názory. Keďže budete hovoriť cudzím jazykom, dajte si pozor na intonáciu, aby si vaše vyjadrenia nevysvetlili ako agresiu. V každej krajine, v každej kultúre sa treba správať trochu inak, prispôsobiť sa zvyklostiam daného národa.
3. Pripravte sa na výlet
Videohovor je dobrý spôsob, ako začať. Príde však bod, kedy už takéto stretnutia stačiť nebudú a vy sa budete musieť vybrať na osobné stretnutie. Okrem toho, že to bude drahá záležitosť, vyžiada si dané stretnutie voľno z vašej súčasnej práce.
Pred odchodom si budete musieť dobre naštudovať firemnú kultúru a všetko, čím sa firma zaoberá. Je dôležité, aby ste nezostali nejakou okolnosťou nepríjemne zaskočený. Skúste nadviazať čo najviac stretnutí a vyjadriť svoju túžbu po premiestnení do zahraničia.