Viac spánku neznamená, že budete produktívnejší a kreatívnejší
Mnoho ľudí si myslí, že čas, ktorí strávia v rôznych fázach spánku, má vplyv na to, ako si pamätajú veci. Podľa novej štúdie, ktorú uskutočnili vedci z Kalifornskej univerzity a Univerzity v Padove, to je o niečo zložitejšie.
Zdá sa, že kľúčovým hráčom v schopnosti mozgu vykonávať konsolidáciu pamäti počas spánku, je autonómny nervový systém (ANS). ANS sa skladá z troch častí. Sympatický nervový systém je zodpovedný za reakcie „boj alebo útek“, parasympatický nervový systém riadi telo počas pokoja, „dozerá“ na srdcovú frekvenciu a teplotu, a enterický nervový systém riadi črevný systém.
Nová štúdia je prvá svojho druhu a naznačuje, že centrálny nervový systém a ANS vzájomne komunikujú. Vedci si tiež myslia, že dynamika REM spánku (rapid eye movement spánok, keď sa sníva väčšina snov) v kombinácii so zvýšenou parasympatickou aktivitou podporuje tvorivé asociatívne správanie pamäti.
Výskumníci využili tepovú frekvenciu počas REM spánku na predvídanie výkonu pamäti a nezistili žiadne zlepšenie pamäti. Keď sa však spojili so spánkom špecifické účinky ANS, pamäť sa zlepšila. Vedci zistili, že veľa REM spánku môže narušiť výkon pamäti. Jedinci s vyššou úrovňou REM spánku viac zabúdali na veci.
Napriek tomu je REM spánok dôležitým faktorom pri konsolidácii pamäti a kreativity. Uľahčuje schému rozpadu, čo znamená, že jedinci boli schopní „rozbiť“ asociácie slov a prichádzať s novými kombináciami. REM umožňuje jednotlivcom vytvárať spojenia medzi jednotlivými myšlienkami, čo môžeme definovať ako kreativitu.
Zvýšenie celkovej aktivity ANS a REM spánku sa ukázali byť dvomi hlavnými komponentami konsolidácie pamäti počas spánku. Opäť sa ukázalo, že pamäť je oveľa zložitejšia než sa pôvodne predpokladalo.