Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viac spánku neznamená, že budete produktívnejší a kreatívnejší

Handsome man sleeping in his bedroom. Man sleeping with alarm clock in foreground. Serene latin man sleeping peacefully.
thinkstockphotos.com
10. marca 2021 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Mnoho ľudí si myslí, že čas, ktorí strávia v rôznych fázach spánku, má vplyv na to, ako si pamätajú veci. Podľa novej štúdie, ktorú uskutočnili vedci z Kalifornskej univerzity a Univerzity v Padove, to je o niečo zložitejšie.

Zdá sa, že kľúčovým hráčom v schopnosti mozgu vykonávať konsolidáciu pamäti počas spánku, je autonómny nervový systém (ANS). ANS sa skladá z troch častí. Sympatický nervový systém je zodpovedný za reakcie „boj alebo útek“, parasympatický nervový systém riadi telo počas pokoja, „dozerá“ na srdcovú frekvenciu a teplotu, a enterický nervový systém riadi črevný systém.

Nová štúdia je prvá svojho druhu a naznačuje, že centrálny nervový systém a ANS vzájomne komunikujú. Vedci si tiež myslia, že dynamika REM spánku (rapid eye movement spánok, keď sa sníva väčšina snov) v kombinácii so zvýšenou parasympatickou aktivitou podporuje tvorivé asociatívne správanie pamäti.

Výskumníci využili tepovú frekvenciu počas REM spánku na predvídanie výkonu pamäti a nezistili žiadne zlepšenie pamäti. Keď sa však spojili so spánkom špecifické účinky ANS, pamäť sa zlepšila. Vedci zistili, že veľa REM spánku môže narušiť výkon pamäti. Jedinci s vyššou úrovňou REM spánku viac zabúdali na veci.

Napriek tomu je REM spánok dôležitým faktorom pri konsolidácii pamäti a kreativity. Uľahčuje schému rozpadu, čo znamená, že jedinci boli schopní „rozbiť“ asociácie slov a prichádzať s novými kombináciami. REM umožňuje jednotlivcom vytvárať spojenia medzi jednotlivými myšlienkami, čo môžeme definovať ako kreativitu.

Zvýšenie celkovej aktivity ANS a REM spánku sa ukázali byť dvomi hlavnými komponentami konsolidácie pamäti počas spánku. Opäť sa ukázalo, že pamäť je oveľa zložitejšia než sa pôvodne predpokladalo.

K téme

Témy

skills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X