Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Spotrebiteľské ceny na Slovensku naďalej klesajú

Spotrebiteľské ceny na Slovensku naďalej klesajú
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
14. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ceny na Slovensku po historicky prvom medziročnom poklese z februára tohto roka pokračovali v znižovaní aj v treťom mesiaci tohto roka. 

V marci podľa analytikov citeľne klesali ceny dopravy

Podľa údajov Štatistického úradu SR podľa národnej metodiky spotrebiteľské ceny v marci rovnako ako vo februári medziročne klesli o 0,1 %. V priemere za prvý štvrťrok tohto roka tak ceny rovnako klesli o 0,1 %. Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny v marci stagnovali, kým vo februári oproti januáru klesli o 0,1 %. 
 
V medziročnom porovnaní sa znížili hlavne ceny v doprave o 1,8 %, ceny poštových a telekomunikačných služieb o 1,4 % a ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1,1 %. Klesli aj ceny rozličných tovarov a služieb o 1 % a nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,7 %. Na druhej strane vzrástli ceny za vzdelávanie o 5 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,5 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,4 %, zdravie o 1 %, odevy a obuv o 0,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,5 % a za rekreáciu a kultúru o 0,4 %. 
 

 
„Pokles cien v prvom štvrťroku možno pripísať predovšetkým regulovaným cenám, citeľne však klesali aj ceny dopravy. Pokles týchto položiek spotrebného koša pramení predovšetkým z vývoja v zahraničí,“ konštatuje analytik VÚB banky Andrej Arady. Okrem priameho poklesu cien týchto položiek sa pritom do domácej ekonomiky premieta aj ich vplyv na pomalší rast ostatných položiek vďaka nižším vstupným nákladom, ktoré sa premietajú do konečnej ceny pre spotrebiteľov. Dynamika rastu cien potravín, ktoré tvoria takmer pätinu spotrebiteľského koša, výrazne spomaľuje od predošlého leta, čo je podľa Aradyho spôsobené predovšetkým priaznivou úrodou, ale aj konkurenčným bojom predajcov v prostredí slabého dopytu. 
 

Rizikom sú ceny ropy

Podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank naďalej platí, že v súčasnosti neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň. „Len pomaly sa zotavujúca domáca spotreba drží dopytovú infláciu na uzde, nová úroda pomohla zastaviť rast cien potravín,“ tvrdí. Rast cien by sa tak mal podľa neho pohybovať na hrane deflácie aj v nasledujúcich mesiacoch, mierne zrýchlenie sa dá očakávať najskôr v druhej polovici roka. A to v prípade citeľnejšieho oživenia domácej spotreby. „Rizikom našej predikcie sú ceny ropy. V prípade eskalácie napätia na Ukrajine a uvalenia ekonomických sankcií na Rusko s dopadom na vývoz ruskej ropy a plynu je pravdepodobné, že cena ropy na svetových trhoch by vzrástla. V takom prípade je možné očakávať, že aj slovenská inflácia by sa mohla výraznejšie odlepiť od nuly o niečo skôr,“ dodal analytik UniCredit Bank. 
 

 
Pri medzimesačnom porovnaní na februárovej úrovni zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, za zdravie a za poštové a telekomunikačné služby. Zvýšili sa ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,4 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,3 %, vzdelávanie o 0,2 %, rekreáciu a kultúru, hotely, kaviarne a reštaurácie a za rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. Klesli ceny v doprave o 0,4 %, ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 % a odevov a obuvi o 0,1 %. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v marci dosiahla 0,2 % oproti februárovým 0,3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v marci na medziročnej báze úroveň 0,1 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v marci na nulovej úrovni, pričom čistá inflácia na medzimesačnej báze predstavovala rovnako 0 %. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %. Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Na slabých úrovniach začali spotrebiteľské ceny aj v roku 2014, postupne by však aj vplyvom oživovania spotrebiteľského dopytu mala inflácia zrýchľovať.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X