Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stabilizácia stavebníctva by mala začať budúci rok

Stabilizácia stavebníctva by mala začať budúci rok
TRENČÍN: Výstavba nového mosta Robotníci pracujú na stavenisku budúceho 2. cestného mosta cez rieku Váh. Na výstavbu preinvestuje združenie ZIPP-Strabag 36,76 milióna eur a prvé automobily by po ňom mali prejsť v októbri 2014. Trenčín, 21. marec 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr Ilustračné foto: SITA
3. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Rok 2013 by mohol byť posledným rokom krízy v stavebníctve

Situácia v slovenskom stavebníctve by sa po piatich rokoch prepadu produkcie mala začať stabilizovať v budúcom roku. Zlepšenie doterajšieho nepriaznivého stavu očakávajú najmä firmy z inžinierskeho staviteľstva pod vplyvom rozbehnutia veľkých štátnych zákaziek vo výstavbe diaľnic.
 
Ako vyplýva z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, ktorú analytická spoločnosť CEEC Research zverejnila v pondelok na stretnutí lídrov domáceho stavebného sektora, rok 2015 by už mal priniesť prvý výraznejší rast objemu stavebných zákaziek a nových prác.
 

 
Terajší rok by podľa výsledkov analýzy za štvrtý štvrťrok mohol byť posledným rokom krízy odvetvia. Stavebníctvo by sa podľa zástupcov firiem mohlo v budúcom roku už začať stabilizovať, prípadne dosiahnuť prvý veľmi mierny rast o 1,3 %. V roku 2015 by už rast v sektore mohol dosiahnuť 3,4 %. 
 

Sektoru pomôžu najmä štátne zákazky

Od začiatku tohto roka doteraz sa uzatvorili diaľničné tendre v hodnote vyše 735 mil. eur. „Hodnota všetkých rozostavaných cestných a železničných projektov štátu je takmer 2 mld. eur. A som presvedčený, že sa v najbližšom čase podarí uzatvoriť zmluvy aj na ďalšie diaľničné úseky, takže do sektoru natečú ďalšie stovky miliónov,“ vyhlásil minister dopravy Ján Počiatek.
 
„Slovenskému stavebníctvu aktuálne stále chýba dostatok zákaziek,“ tvrdí riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek. V nasledujúcom roku by sa to podľa neho však už malo zmeniť hlavne vďaka v súčasnosti už uzavretým, resp. ešte trvajúcim tendrom na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. „Pozemné staviteľstvo svoje lepšie zajtrajšky však stále ešte hľadá,“ dodal. 
 

Využitie kapacít sa zvyšuje

Využitie kapacít stavebných firiem sa zvýšilo na 78 %, pričom v septembri bolo na úrovni 75 %, v júni 69 % a pred rokom 72 %. Z dôvodu nevyužitia takmer pätiny kapacít takmer tretina firiem plánuje ďalšie znižovanie svojich personálnych nákladov a redukciu kapacít. Väčšina zo sto oslovených spoločností už prešla niekoľkými kolami optimalizácií a časť vlastných kapacít nahradila subdodávkami. Firmy v priemere realizujú svojimi silami okolo 55 % zákaziek. 
 
Šesť z desiatich stavebných firiem investuje do svojho rozvoja s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť v budúcnosti, vrátane ponúk v boji o zákazky na trhu. Rozpočet na investície bude o 19 % nižší než v roku 2008, čiže pred začiatkom hospodárskej krízy a trvalým prepadom výkonov odvetvia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X