Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

O pomoc od štátu cez projekt Prvá pomoc môžete po novom požiadať až do 31. 12. 2020

projekt prvá pomoc
projekt prvá pomoc Foto: Getty Images
7. októbra 2020 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vláda schválila návrh na predĺženie obdobia realizácie projektu podpory udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránenia ich následkov.

Vzhľadom na pretrvávajúci výskyt ochorenia COVID-19, negatívny vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku a postupné opätovné zavádzanie opatrení na zabránenie šírenia tohto ochorenia, možno naďalej očakávať negatívne dopady tejto situácie na spoločnosť, zamestnanosť, trh práce a s tým súvisiace dopady na existenciu pracovných miest, resp. potrebu udržania pracovných miest. Podľa makroekonomických prognóz Inštitútu finančnej politiky slovenská ekonomika v dôsledku globálnej pandémie klesne v roku 2020 o 9,8 %.

Preto je dôležité pokračovať aj naďalej v poskytovaní finančnej kompenzácie zamestnávateľom a SZČO zasiahnutým mimoriadnou situáciou. Cieľom tohto návrhu je preto predĺženie obdobia realizácie tohto projektu do konca roka 2020.
Predpokladané celkové výdavky na podporu udržania zamestnanosti v projekte Prvá pomoc do konca roka 2020 predstavujú sumu 197 985 615 eur.

Projekt Prvá pomoc

Vláda projekt Prvá pomoc schválila 31. marca 2020. Jeho cieľom je podpora udržania pracovných miest vrátane pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov.

Následne boli 14. apríla 2020 podmienky projektu doplnené o ďalšie dve opatrenia. Uznesením vlády SR z 20. mája 2020 sa predĺžilo obdobie realizácie projektu na mesiace jún a júl 2020 a uznesením vlády z 15. júla 2020 sa predĺžilo obdobie realizácie projektu na mesiace júl až september 2020.

Realizácia samotného projektu Prvá pomoc bola teda doteraz schválená na obdobie od 13. marca 2020 do 30. septembra 2020. Projekt Prvá pomoc sa začal realizovať 6. apríla 2020 a do konca mesiaca boli postupne spustené všetky 4 opatrenia. K 31. augustu 2020 uzavreli úrady práce, sociálnych vecí a rodiny so zamestnávateľmi a samostatne zárobkovo činnými osobami (SZČO) približne 120 tisíc dohôd o poskytovaní pomoci. Za marec 2020 bolo podporených približne 371 tisíc, za apríl viac ako 466 tisíc, za máj 458 tisíc, za jún 260 tisíc a za júl zatiaľ 148 tisíc zamestnancov a SZČO. Celková uhradená suma za marec až júl 2020 predstavuje takmer 524 mil. eur.

Dokedy bude projekt trvať?

V poskytovaní finančnej kompenzácie zamestnávateľom a SZČO zasiahnutým mimoriadnou situáciou sa podporí stabilizácia podnikateľského prostredia, ktoré je významne ovplyvnené negatívnymi faktormi, akými sú zníženie odbytu v dôsledku zrýchlenia šírenia nákazy. Zamestnávateľom sa tak vytvorí rozhodovací priestor pre udržanie pracovných miest a lepšie plánovanie zdrojov i napriek ďalším očakávaným výkyvom v ekonomike. Vláda preto schválila predĺženie obdobia realizácie tohto projektu do 31. 12. 2020.

Komu je pomoc určená?

Pomoc je určená:

  1. zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR. Ak patríte do tejto skupiny, môžete požiadať o príspevok na náhradu mzdy zamestnanca.
  2. SZČO, ktoré museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR alebo im poklesli tržby o najmenej 20 %. Ak patríte do tejto skupiny, môžete požiadať o paušálny príspevok na náhradu straty príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti.
  3. zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie. Ak patríte do tejto skupiny, môžete požiadať o príspevok na mzdu zamestnanca.
  4. SZČO a jednoosobovým s.r.o., ktoré nemajú žiaden iný príjem. Ak patríte do tejto skupiny, môžete požiadať o príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti.
  5. zamestnávateľom, ktorí udržia pracovné miesta v materskej škole aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie. Ak patríte do tejto skupiny, môžete požiadať o príspevok na mzdu zamestnanca.

Žiadosti môžete podávať prostredníctvom stránky www.pomahameludom.sk

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

projekt prvá pomoc

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X