- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Dotácie a podpora podnikania
- Ako získať príspevok na podnikanie v roku 2022 a aká je jeho výška?
Ako získať príspevok na podnikanie v roku 2022 a aká je jeho výška?

Premýšľate nad založením živnosti či spoločnosti a rozbehnutím podnikateľskej činnosti? Obnáša to veľa nutných krokov, vybavovanie potrebnej dokumentácie a času stráveného behaním po úradoch. Existujú však aj príspevky na podnikanie, ktoré váš podnikateľský začiatok značne uľahčia. V článku vám priblížime, aké máte možnosti a kto má na uvedený príspevok nárok.
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
Premýšľate nad rozbehnutím podnikania, no obávate sa tzv. ťažkých začiatkov? Aj v tomto smere by vám mohol pomôcť príspevok na podnikanie, ktorý už uľahčil podnikateľské začiatky nejednému živnostníkovi. Nejde o žiadnu závratnú sumu, avšak počiatočné výdavky v podobe techniky či vybavenia kancelárie určite pokryje. Príspevok na podnikanie poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, avšak musíte splniť niekoľko podmienok:
- aspoň 3 mesiace byť zapísaný v evidencii uchádzačov o prácu
- evidencia minimálne 12 mesiacov – vzťahuje sa na tých žiadateľov o príspevok, ktorí 6 mesiacov pred zaradením do evidencie ukončili, prípadne pozastavili vykonávanie podnikateľskej činnosti
- plánujete vykonávať živnosť v súlade s pravidlami živnostenského zákona
- plánujete spustenie poľnohospodárskej výroby v súlade so zákonom o súkromnom podnikaní občanov
- živnosť bude prevádzkovaná bez pozastavenia minimálne tri roky
- podanie žiadosti – žiadosť sa podáva písomne na tom úrade, ktorý sa nachádza v lokalite, kde plánujete prevádzkovať živnosť.
Ďalšie povinnosti žiadateľa
V prípade záujmu o poskytnutie prípravy na začatie prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti si môžete podať na úrade prihlášku na absolvovanie tejto prípravy. Tlačivo vám poskytne priamo úrad práce.
Musíte tiež vypracovať podnikateľský zámer a kalkuláciu nákladov, ktoré sú povinnými prílohami k žiadosti o poskytnutie príspevku a podať žiadosť o poskytnutie príspevku (vrátane predpísaných príloh). Ďalšou povinnosťou je absolvovanie testu o pripravenosti na začatie podnikania. Po jeho úspešnom absolvovaní bude žiadateľ o príspevok pozvaný úradom na zasadnutie komisie úradu, ktorá posudzuje hospodárnosť, efektívnosť, účelnosť vypracovaného podnikateľského zámeru a kalkulácie nákladov.
Ak komisia váš zámer odsúhlasí a štatutárny zástupca úradu príspevok schváli, budete pozvaný úradom na podpísanie dohody o poskytnutí príspevku. Následne musíte predložiť úradu doklad o začatí prevádzkovania živnosti (živnostenské oprávnenie, alebo doklad o zápise do zoznamu samostatne hospodáriacich roľníkov – SHR), v ktorom uvedený dátum začiatku podnikania musí byť neskorší, ako dátum podpísania dohody. Živnosť musíte prevádzkovať najmenej 3 roky.
Úrad poskytne najviac 60 % výšky príspevku do 30 kalendárnych dní odo dňa uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku a zvyšnú časť príspevku, t. j. najviac 40 % výšky príspevku poskytne úrad príjemcovi príspevku po predložení prvej správy o prevádzkovaní SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku po uplynutí 12 mesiacov prevádzkovania SZČ.
Za každý rok prevádzkovania SZČ, počas trojročného obdobia nepretržitého prevádzkovania SZČ, príjemca príspevku predkladá správu o prevádzkovaní SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku. Prvú správu o prevádzkovaní SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku vrátane dokladov preukazujúcich vynaložené náklady v príslušnom období predkladá príjemca príspevku po uplynutí 12 mesiacov prevádzkovania SZČ najneskôr do 3 mesiacov od ukončenia 12 – mesačného prevádzkovania SZČ.
Druhú správu o prevádzkovaní SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku za obdobie druhého roka prevádzkovania SZČ predkladá príjemca príslušnému úradu najneskôr do 3 mesiacov od ukončenia dvojročného obdobia prevádzkovania SZČ.
Poslednú, záverečnú správu o prevádzkovaní SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku vrátane dokladov preukazujúcich vynaložené náklady do plnej výšky (100 %) poskytnutého príspevku, predkladá príjemca príspevku do troch mesiacov po uplynutí záväzku v zmysle príslušnej dohody uzatvorenej s úradom.
Použitie príspevku musí byť preukázateľné a účtovne evidované počas obdobia desiatich rokov od ukončenia záväzku vykonávať SZČ, v prípade poskytnutia príspevku z fondov EÚ až do 31. 12. 2028.
Príspevok je možné opätovne poskytnúť najskôr po uplynutí ôsmich rokov od začatia prevádzkovania SZČ, na ktorej prevádzkovanie bol občanovi poskytnutý príspevok.
Výška príspevku
Výška príspevku od 1. januára 2022:
Výška príspevku v Eur | 100 % najviac | 60 % najviac | 40 % najviac |
bratislavský kraj: 2,5 násobok CCP | 3 954,57 | 2 372,74 | 1 581,83 |
ostatné kraje s priemernou MEN ≤ ako je celoslovenský priemer: 3-násobok CCP |
4 745,49 |
2 847,29 |
1 898,20 |
ostatné kraje s priemernou MEN > ako je celoslovenský priemer: 4-násobok CCP |
6 327,32 |
3 796,39 |
2 530,93 |
Aktuálne je príspevok na SZČ poskytovaný v rámci národného projektu „Chyť sa svojej šance“ – Opatrenie 1 Podpora SZČO, preto príspevok na SZČ podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti nie je poskytovaný.