Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rozmýšľate nad založením živnosti? Získajte príspevok na podnikanie

Príspevok na podnikanie
Príspevok na podnikanie. Zdroj: Getty Images
22. februára 2021 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Premýšľate nad založením živnosti či spoločnosti a rozbehnutím podnikateľskej činnosti? Obnáša to veľa nutných krokov, vybavovanie potrebnej dokumentácie a času stráveného behaním po úradoch. Existujú však aj príspevky na podnikanie, ktoré váš podnikateľský začiatok značne uľahčia. V článku vám priblížime, aké máte možnosti a kto má na uvedený príspevok nárok. 

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

Premýšľate nad rozbehnutím podnikania, no obávate sa tzv. ťažkých začiatkov? Aj v tomto smere by vám mohol pomôcť príspevok na podnikanie, ktorý už uľahčil podnikateľské začiatky nejednému živnostníkovi. Nejde o žiadnu závratnú sumu, avšak počiatočné výdavky v podobe techniky či vybavenia kancelárie určite pokryje. Príspevok na podnikanie poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, avšak musíte splniť niekoľko podmienok:

  • aspoň 3 mesiace byť zapísaný v evidencii uchádzačov o prácu
  • evidencia minimálne 12 mesiacov – vzťahuje sa na tých žiadateľov o príspevok, ktorí 6 mesiacov pred zaradením do evidencie ukončili, prípadne pozastavili vykonávanie podnikateľskej činnosti
  • plánujete vykonávať živnosť v súlade s pravidlami živnostenského zákona
  • plánujete spustenie poľnohospodárskej výroby v súlade so zákonom o súkromnom podnikaní občanov
  • živnosť bude prevádzkovaná bez pozastavenia minimálne tri roky
  • podanie žiadosti – žiadosť sa podáva písomne na tom úrade, ktorý sa nachádza v lokalite, kde plánujete prevádzkovať živnosť.

Ďalšie povinnosti žiadateľa

V prípade záujmu o poskytnutie prípravy na začatie prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti si môžete podať na úrade prihlášku na absolvovanie tejto prípravy. Tlačivo vám poskytne priamo úrad práce.

Musíte tiež vypracovať podnikateľský zámer a kalkuláciu nákladov, ktoré sú povinnými prílohami k žiadosti o poskytnutie príspevku a podať žiadosť o poskytnutie príspevku (vrátane predpísaných príloh). Ďalšou povinnosťou je absolvovanie testu o pripravenosti na začatie podnikania. Po jeho úspešnom absolvovaní bude žiadateľ o príspevok pozvaný úradom na zasadnutie komisie úradu, ktorá posudzuje hospodárnosť, efektívnosť, účelnosť vypracovaného podnikateľského zámeru a kalkulácie nákladov.

Ak komisia váš zámer odsúhlasí a štatutárny zástupca úradu príspevok schváli, budete pozvaný úradom na podpísanie dohody o poskytnutí príspevku. Následne musíte predložiť úradu doklad o začatí prevádzkovania živnosti (živnostenské oprávnenie, alebo doklad o zápise do zoznamu samostatne hospodáriacich roľníkov – SHR), v ktorom uvedený dátum začiatku podnikania musí byť neskorší, ako dátum podpísania dohody. Živnosť musíte prevádzkovať najmenej 3 roky.

Úradu predložíte žiadosť o úhradu platby na vyplatenie prvej časti (60%) schváleného príspevku. Úrad vyplatí prvú časť príspevku (60 % výšky schváleného príspevku) do 30 dní odo dňa uzatvorenia dohody. Do 12 mesiacov od začiatku prevádzkovania živnosti je príjemca príspevku povinný použiť prvú časť (60%) príspevku. Najneskôr do 15 mesiacov prevádzkovania živnosti, predkladáte úradu doklady o použití prvej časti (60 %) poskytnutého príspevku vrátane správy o prevádzkovaní živnosti počas 1. roka podnikania. Na základe posúdenia oprávnenosti výdavkov (60 %) z poskytnutého príspevku úradom a splnenia podmienok, príspevku predložíte žiadosť o úhradu platby na druhú časť schváleného príspevku. Úrad poskytne druhú časť schváleného príspevku (40 %). Po druhom roku podnikania, predkladáte správu o prevádzkovaní živnosti a o použití príspevku  počas druhého roka. Po treťom roku prevádzkovania predkladáte doklady o použití druhej časti (40 %) poskytnutého príspevku a správu o prevádzkovaní živnosti a o použití príspevku počas tretieho roka.

V prípade nepoužitia celého príspevku ste povinný vrátiť nepoužitú časť príspevku.

Výška príspevku

Výška príspevku od 1. januára 2021:

Výška príspevku v Eur

100 %

najviac

60 %

najviac

40 %

najviac

bratislavský kraj: 2,5 násobok CCP 3 704,45
2 222,67 1 481,78
ostatné kraje s priemernou MEN ≤ ako je celoslovenský priemer: 3-násobok CCP

 

4 445,34

 

2 667,20

 

1 778,14

ostatné kraje s priemernou MEN > ako je celoslovenský priemer: 4-násobok CCP

 

5 927,12

 

3 556,27

 

2 370,85

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

knowhowNaštartujte svoj biznispríspevok na podnikanierok 2021samostatná zárobková činnosťuchádzač o príspevok

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

02dec8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

02dec8:30Zadávanie zákaziek v oblasti stavebníctva8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo,žiadny

03dec8:30Ako zvládnuť osobitosti talianskej obchodnej kultúry8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X