Je status platcu DPH výhodný? Záleží na okolnostiach
Registrácia za platcu dane z pridanej hodnoty (DPH) môže byť povinná, alebo dobrovoľná. Subjekty usadené na Slovensku. ktoré dosahujú obrat 49 790 eur a viac za dvanásť predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov sa povinne stávajú platcami DPH. Subjekty, ktoré tento obrat nedosahujú, sa môžu stať platcami DPH dobrovoľne. Môže sa to za určitých okolností vyplatiť záleží od konkrétnych okolností konkrétnych firiem.
Základným ukazovateľom je porovnanie DPH na vstupe a na výstupe. Vo všeobecnosti si podnikateľ môže späť od štátu pýtať DPH na vstupe, ktorú zaplatil za tovary, ktoré pre potreby svojho podnikania nakúpil. DPH na výstupe naopak platí z tovarov a služieb, ktoré predal svojím odberateľom. Môže nastať situácia, že DPH na vstupe je vyššia ako na výstupe, v takom prípade si uplatní podnikateľ voči štátu nadmerný odpočet DPH. Ak je DPH na výstupe vyššia, vzniká vlastná daňová povinnosť.
Komu sa oplatí byť platcom DPH
Byť platcom DPH sa viac oplatí predovšetkým podnikateľom, ktorí veľa nakupujú, teda najmä výrobcom tovarov a predajcom. Títo podnikatelia si môžu odpočítať DPH za nakúpený tovar, či materiál. Naopak byť platcom DPH sa neoplatí podnikateľom, ktorí nemajú väčšie vstupné náklady spojené so svojím podnikaním. Častokrát ide o poskytovateľov služieb s vysokou pridanou hodnotou, napríklad v prípade jazykových lektorov.
Ďalšou významnou okolnosťou sú vzťahy s dodávateľmi a odberateľmi. Ak je dodávateľom subjekt, ktorý DPH neplatí, zvyšuje cenu pre odberateľa, ktorý DPH platí. Neplatiteľ DPH, totiž nemôže daň fakturovať a odberateľ si ju potom nemôže uplatniť voči štátu a žiadať ju späť. V tomto prípade sa do výhody dostáva dodávateľ, ktorý je platcom DPH.
Ak sú dodávatelia a odberatelia neplatcami DPH, je výhodné taktiež DPH neplatiť, pretože pri nákupe tovaru od dodávateľa, ktorý DPH neplatí, nie je možné uplatniť si daň na vstupe.
Byť platiteľom DPH sa oplatí aj podnikateľovi, ktorý odosiela tovar odberateľovi, ktorý je na platenie DPH registrovaný v inej krajine EÚ. V tomto prípade ide o „prenesenú daňovú povinnosť“ a DPH sa uhrádza v zahraničí.
Naopak platiť DPH sa neoplatí podnikateľom, ktorí nemajú rozvinutú sieť dodávateľov. Tu je možnosť vypýtať si od štátu späť len malú čiastku. Naopak má povinnosť platiť DPH na výstupe.
Ako je to pri živnostníkoch?
Pozor by si mali dať aj živnostníci. Podnikanie na základe živnosti je relatívne jednoduchá forma, ktorá je častokrát vhodná pre drobných podnikateľov. Živnostníci, pre ktorých je to výhodnejšie, sa môžu rozhodnúť, že nebudú viesť evidenciu skutočných preukázateľne vynaložených výdavkov živnostníka, ale si zvolia paušálne výdavky. Ak sa však rozhodnú, že chcú byť platiteľmi DPH, strácajú nárok na uplatňovanie paušálnych výdavkov. (Pozn.: Paušálne výdavky sú vo výške 40 % ročných príjmov, maximálne však vo výške 5 040 eur.)
Novela zákona platná od začiatku tohto roka
Okolností, ktoré je potrebné zvážiť je viacero. Každý podnikateľský subjekt musí zvážiť všetky okolnosti na svojom konkrétnom prípade, keďže mať status platcu DPH sa môže aj nemusí vyplatiť.
Všetky náležitosti obsahuje zákon o DPH. V novele platnej od 1. januára tohto roku sú okolnosti, ktoré robia status platcu DPH zaujímavejší. DPH je možné uplatňovať na základe prijatia platby, daňová povinnosť nevzniká z vystavených faktúr, ale zo zaplatených faktúr. Nenastane tak problém s tým, že podnikateľ má záväzky voči Finančnej správe aj napriek tomu, že odberateľ faktúru nezaplatil.
Dôležité je však splniť stanovené podmienky. Podnikateľský subjekt nesmie mať ročný obrat za predchádzajúci kalendárny rok vyšší ako 100 000 eur, pričom platí predpoklad, že ani v prebiehajúcom kalendárnom roku nedosiahne obrat 100 000 eur. Na subjekt taktiež nesmie byť vyhlásený konkurz a nesmie byť v likvidácii.