Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Je status platcu DPH výhodný? Záleží na okolnostiach

Choosing  yes or no. Scales on white isolated background.
Thinkstock
17. augusta 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Registrácia za platcu dane z pridanej hodnoty (DPH) môže byť povinná, alebo dobrovoľná. Subjekty usadené na Slovensku. ktoré dosahujú obrat 49 790 eur a viac za dvanásť predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov sa povinne stávajú platcami DPH. Subjekty, ktoré tento obrat nedosahujú, sa môžu stať platcami DPH dobrovoľne. Môže sa to za určitých okolností vyplatiť záleží od konkrétnych okolností konkrétnych firiem.

Základným ukazovateľom je porovnanie DPH na vstupe a na výstupe. Vo všeobecnosti si podnikateľ môže späť od štátu pýtať DPH na vstupe, ktorú zaplatil za tovary, ktoré pre potreby svojho podnikania nakúpil. DPH na výstupe naopak platí z tovarov a služieb, ktoré predal svojím odberateľom. Môže nastať situácia, že DPH na vstupe je vyššia ako na výstupe, v takom prípade si uplatní podnikateľ voči štátu nadmerný odpočet DPH. Ak je DPH na výstupe vyššia, vzniká vlastná daňová povinnosť.

Komu sa oplatí byť platcom DPH

Byť platcom DPH sa viac oplatí predovšetkým podnikateľom, ktorí veľa nakupujú, teda najmä výrobcom tovarov a predajcom. Títo podnikatelia si môžu odpočítať DPH za nakúpený tovar, či materiál. Naopak byť platcom DPH sa neoplatí podnikateľom, ktorí nemajú väčšie vstupné náklady spojené so svojím podnikaním. Častokrát ide o poskytovateľov služieb s vysokou pridanou hodnotou, napríklad v prípade jazykových lektorov.

Ďalšou významnou okolnosťou sú vzťahy s dodávateľmi a odberateľmi. Ak je dodávateľom subjekt, ktorý DPH neplatí, zvyšuje cenu pre odberateľa, ktorý DPH platí. Neplatiteľ DPH, totiž nemôže daň fakturovať a odberateľ si ju potom nemôže uplatniť voči štátu a žiadať ju späť. V tomto prípade sa do výhody dostáva dodávateľ, ktorý je platcom DPH.

Ak sú dodávatelia a odberatelia neplatcami DPH, je výhodné taktiež DPH neplatiť, pretože pri nákupe tovaru od dodávateľa, ktorý DPH neplatí, nie je možné uplatniť si daň na vstupe.

Byť platiteľom DPH sa oplatí aj podnikateľovi, ktorý odosiela tovar odberateľovi, ktorý je na platenie DPH registrovaný v inej krajine EÚ. V tomto prípade ide o „prenesenú daňovú povinnosť“ a DPH sa uhrádza v zahraničí.

Naopak platiť DPH sa neoplatí podnikateľom, ktorí nemajú rozvinutú sieť dodávateľov. Tu je možnosť vypýtať si od štátu späť len malú čiastku. Naopak má povinnosť platiť DPH na výstupe.

Ako je to pri živnostníkoch?

Pozor by si mali dať aj živnostníci. Podnikanie na základe živnosti je relatívne jednoduchá forma, ktorá je častokrát vhodná pre drobných podnikateľov. Živnostníci, pre ktorých je to výhodnejšie, sa môžu rozhodnúť, že nebudú viesť evidenciu skutočných preukázateľne vynaložených výdavkov živnostníka, ale si zvolia paušálne výdavky. Ak sa však rozhodnú, že chcú byť platiteľmi DPH, strácajú nárok na uplatňovanie paušálnych výdavkov. (Pozn.: Paušálne výdavky sú vo výške 40 % ročných príjmov, maximálne však vo výške 5 040 eur.)

Novela zákona platná od začiatku tohto roka

Okolností, ktoré je potrebné zvážiť je viacero. Každý podnikateľský subjekt musí zvážiť všetky okolnosti na svojom konkrétnom prípade, keďže mať status platcu DPH sa môže aj nemusí vyplatiť.

Všetky náležitosti obsahuje zákon o DPH. V novele platnej od 1. januára tohto roku sú okolnosti, ktoré robia status platcu DPH zaujímavejší. DPH je možné uplatňovať na základe prijatia platby, daňová povinnosť nevzniká z vystavených faktúr, ale zo zaplatených faktúr. Nenastane tak problém s tým, že podnikateľ má záväzky voči Finančnej správe aj napriek tomu, že odberateľ faktúru nezaplatil.

Dôležité je však splniť stanovené podmienky. Podnikateľský subjekt nesmie mať ročný obrat za predchádzajúci kalendárny rok vyšší ako 100 000 eur, pričom platí predpoklad, že ani v prebiehajúcom kalendárnom roku nedosiahne obrat 100 000 eur. Na subjekt taktiež nesmie byť vyhlásený konkurz a nesmie byť v likvidácii.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dobrovoľná registrácia DPHplatca DPHpovinná registrácia dphPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X