Asociácia súkromných lekárov (ASL) upozorňuje na to, že až 95 percent zamestnancov je potenciálne podľa súčasných legislatívnych pravidiel mimo trvalý zdravotný dohľad. Títo patria do prvej a druhej kategórie rizikových prác.
Ako uviedol podpredseda Odbornej sekcie Pracovných zdravotných služieb ASL Ronald Hlavatý, zákon pre tieto kategórie pracovníkov zabezpečoval zdravotný dohľad ešte pred 18 mesiacmi. V januári roku 2012 boli však z legislatívy vyňatí.
Do januára minulého roka bol dohľad robený pre všetkých zamestnancov
„K dnešnému dňu tým zamestnávatelia vraj ušetrili 70 mil. eur. V konečnom dôsledku po tejto argumentácií sme zistili a analyzovali sme, že štát ako taký a my občania sme vlastne neušetrili nič,“ uviedol Hlavatý.
Asociácia vyčíslila, že pri odhadovanej úspore 70 mil. eur pri 18 mesiacoch by náklady na jedného zamestnanca na hodinu práce predstavovali čiastku 0,01178 eura. Hlavatý nepredpokladá, že táto suma by bola pre zamestnávateľov likvidačná. Podľa neho je zanedbateľná vzhľadom na význam, ktorý môže priniesť.
Okrem toho upozorňuje, že v súčasnosti platný zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia nás môže stáť milióny eur. Naráža na nesúlad slovenskej legislatívy s európskou smernicou, v ktorej sa Slovensko zaviazalo zaistiť ochranu zdravia všetkých zamestnancov pri práci. Na základe priemerného denného penále vyčíslil sankciu na 17,8 mil. eur. „Vo svete sa za tieto čiastky stavajú malé nemocnice,“ skonštatoval Hlavatý.
Ako spresnil, kým do januára minulého roka bol dohľad robený pre všetkých zamestnancov, dnes sa týka sto tisíc pracovníkov (3. a 4. kategória rizika, pozn. red). Podľa štatistík ASL však až 66 percent chorôb z povolania bolo v roku 2009 priznaných u zamestnancov druhej nerizikovej kategórie.
Predseda Odbornej sekcie Pracovných zdravotných služieb ASL Samuel Lvončík upozorňuje na to, že zhoršenie stavu zamestnancov a vznik hendikepov ich obmedzuje pri uplatnení sa na trhu práce. Ako pokračoval, títo ľudia sa následne stávajú klientmi úradov práce so všetkými ekonomickými dopadmi na verejné financie.
Asociácia požaduje, aby sa navrátil stav spred januára 2012, tak aby sa zdravotný dohľad vykonával nad všetkými zamestnancami a slovenská legislatíva tak bola v súlade s európskou smernicou.