Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Trvalý zdravotný dohľad nemá podľa lekárov 95 % zamestnancov

Trvalý zdravotný dohľad nemá podľa lekárov 95% zamestnancov
Ilustračné foto: shutterstock.com
12. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Asociácia súkromných lekárov (ASL) upozorňuje na to, že až 95 percent zamestnancov je potenciálne podľa súčasných legislatívnych pravidiel mimo trvalý zdravotný dohľad. Títo patria do prvej a druhej kategórie rizikových prác.
 
Ako uviedol podpredseda Odbornej sekcie Pracovných zdravotných služieb ASL Ronald Hlavatý, zákon pre tieto kategórie pracovníkov zabezpečoval zdravotný dohľad ešte pred 18 mesiacmi. V januári roku 2012 boli však z legislatívy vyňatí.
 

Do januára minulého roka bol dohľad robený pre všetkých zamestnancov

„K dnešnému dňu tým zamestnávatelia vraj ušetrili 70 mil. eur. V konečnom dôsledku po tejto argumentácií sme zistili a analyzovali sme, že štát ako taký a my občania sme vlastne neušetrili nič,“ uviedol Hlavatý.
 
 
Asociácia vyčíslila, že pri odhadovanej úspore 70 mil. eur pri 18 mesiacoch by náklady na jedného zamestnanca na hodinu práce predstavovali čiastku 0,01178 eura. Hlavatý nepredpokladá, že táto suma by bola pre zamestnávateľov likvidačná. Podľa neho je zanedbateľná vzhľadom na význam, ktorý môže priniesť.
 
 
Okrem toho upozorňuje, že v súčasnosti platný zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia nás môže stáť milióny eur. Naráža na nesúlad slovenskej legislatívy s európskou smernicou, v ktorej sa Slovensko zaviazalo zaistiť ochranu zdravia všetkých zamestnancov pri práci. Na základe priemerného denného penále vyčíslil sankciu na 17,8 mil. eur. „Vo svete sa za tieto čiastky stavajú malé nemocnice,“ skonštatoval Hlavatý. 
 
Ako spresnil, kým do januára minulého roka bol dohľad robený pre všetkých zamestnancov, dnes sa týka sto tisíc pracovníkov (3. a 4. kategória rizika, pozn. red). Podľa štatistík ASL však až 66 percent chorôb z povolania bolo v roku 2009 priznaných u zamestnancov druhej nerizikovej kategórie.
 
Do 1. kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom práce a pracovného prostredia. Podrobnosti o faktoroch práce a pracovného prostredia podľa zaradenia prác do kategórií 2 až 4 sú uvedené v prílohe č. 1 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 448/2007 Z. z.
 
 
Predseda Odbornej sekcie Pracovných zdravotných služieb ASL Samuel Lvončík upozorňuje na to, že zhoršenie stavu zamestnancov a vznik hendikepov ich obmedzuje pri uplatnení sa na trhu práce. Ako pokračoval, títo ľudia sa následne stávajú klientmi úradov práce so všetkými ekonomickými dopadmi na verejné financie.
 

 
 
Asociácia požaduje, aby sa navrátil stav spred januára 2012, tak aby sa zdravotný dohľad vykonával nad všetkými zamestnancami a slovenská legislatíva tak bola v súlade s európskou smernicou.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X