Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tržby maloobchodníkov sa naďalej prepadávajú

Ržby maloobchodníkov sa naďalej prepadávajú
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
4. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Októbrový pokles tržieb v maloobchode súvisel podľa štatistikov predovšetkým s poklesom tržieb v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 9,5 % a v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach o 0,8 %. 

Sektor pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky

Prepad tržieb v slovenskom maloobchode sa nezastavil ani v októbri. V medziročnom porovnaní totiž klesli o 0,8 %, čo bol výsledok iba o 0,2 percentuálneho bodu lepší, ako v septembri. Po miernom oživení maloobchodných tržieb z polovice tohto roka sa tak vracajú k medziročným poklesom.
 
Nižšie tržby už obchodníci vykazujú tretí mesiac po sebe. Medzimesačne sa maloobchodné tržby v porovnaní so septembrom nezmenili. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
 

Za nižšími tržbami sú potraviny

Októbrový pokles tržieb v maloobchode súvisel podľa štatistikov predovšetkým s poklesom tržieb v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 9,5 % a v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach o 0,8 %. Tržby vzrástli najmä v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 3,6 % a v maloobchode v nešpecializovaných predajniach o 2,8 %. 
 

 
Tržby vo veľkoobchode sa, naopak, v októbri v úhrne medziročne zvýšili o 3,3 %, keď zaznamenali mierny, 0,3-percentný rast aj na medzimesačnej báze. Ešte výraznejšiu dynamiku mali tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov, keď sa medziročne zvýšili o 15,1 % pri medzimesačnom náraste o 5,5 %. Tržby v ubytovaní sa oproti vlaňajšiemu októbru zvýšili o 1,9 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,4 %. Medzimesačne, naopak, klesli v ubytovaní o 0,8 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,4 %. 
 

Maloobchod eviduje medziročný pokles tržieb už štyri roky v poradí

Za desať mesiacov roka tak tržby v maloobchode medziročne klesli o 0,1 %. Celkové tržby vo veľkoobchode vykázali rast o 1,9 %, kým tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa zvýšili o 7,4 %. Desaťmesačné tržby v ubytovaní takisto mierne vzrástli, o 0,7 % podobne ako tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, ktoré sa zvýšili o 0,8 %. 
 
Slovenský maloobchod tak pokračuje v nelichotivých výsledkoch, ktoré vykazuje v posledných rokoch. Maloobchodníci na Slovensku totiž evidujú medziročný pokles tržieb už štyri roky v poradí. Sektor pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky, čo spôsobilo ešte v roku 2009 medziročný prepad tržieb v tomto odvetví až o vyše 10 %. Medziročné poklesy však vykázali maloobchodné tržby aj nasledujúce tri roky. V roku 2012 boli oproti roku 2011 nižšie o 1 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X