Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Typický dlžník je 39-ročný muž z Nitrianskeho kraja

Typický dlžník je 39-ročný muž z Nitrianskeho kraja
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
19. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Typický slovenský dlžník je muž vo veku približne 39 rokov, ktorý žije v Nitrianskom kraji a jeho dlh predstavuje zhruba 400 až 800 eur. Vyplynulo to zo štatistiky o slovenských dlžníkoch, ktorú spracovala spoločnosť Kruk.
 
Najzodpovednejšími dlžníkmi, ktorí najčastejšie riešia svoje záväzky zmierlivou cestou, sú ľudia v Žilinskom kraji, naopak najmenej zodpovední sú obyvatelia Nitry. Ich nesplatené záväzky najčastejšie končia na súde, prípadne u exekútorov.
 

Vyššie dlhy splácame zodpovednejšie

Oveľa zodpovednejšie splácajú svoje záväzky podľa firmy Kruk ľudia s vyšším dlhom. Najviac problémov so splátkami teda majú ľudia s menším dlhom. Zodpovednosť pri splácaní záväzkov tiež rastie s pribúdajúcim vekom. Všeobecne sú zodpovednejšie voči veriteľom ženy ako muži. 
 
Najväčší počet slovenských zadlžených osôb žije v Nitrianskom (16,14%), Košickom (15,47%) a Banskobystrickom (14,46%) kraji – teda v najviac obývaných oblastiach, ktoré zároveň patria medzi najohrozenejšie nezamestnanosťou. Naopak najmenšími počtami dlžníkov sa môžu pochváliť kraje Žilinský (7,67%), Trenčiansky (8,74%) a Bratislavský (8,77%).
 

Najmenej si berú pôžičky ľudia z Košíc

Najmenší priemerný dlh zadlžených osôb vykazuje Košický kraj s čiastkou 1 617 eur, na druhom konci rebríčka figuruje Bratislavský kraj s čiastkou 2 343 eur. Celoslovenský priemer je 1839 eur.
 
Ak by sme výšku nesplatených záväzkov rozdelili podľa pohlavia dlžníkov, potom najmenší priemerný dlh medzi ženami vykazujú obyvateľky Košického (953 eur), Žilinského (955 eur) a Bratislavského (1 001 eur) kraju. Naopak najväčší priemerný dlh majú ženy s trvalým pobytom v Prešovskom kraji (1 180 eur) a v Nitrianskom a Trnavskom kraji, kde predstavuje konzistentne 1 118 eur. Celoslovenský priemer dosahuje medzi Slovenkami sumu 955 eur.
 

 
Najmenším priemerným dlhom medzi mužmi sa môže chváliť Žilinský (1 221 eur), Trenčiansky (1 294 eur) a Prešovský (1 352 eur) kraj, najväčší priemerný dlh majú muži z kraja Bratislavského (1 464 eur), Trnavského (1 430 eur) a Košického (1 393 eur); celoslovenský priemer medzi mužmi dosahuje sumu 1 221 eur.
 
Ak sa pozrieme na zadlžené osoby z pohľadu pomeru mužov a žien, zistíme, že sú to z 58% muži. Ženy sú v porovnaní s mužmi ochotnejšie sa dohodnúť na splátkovom kalendári a spôsobe riešenia svojich dlhov.
 

Ženy si požičiavajú menej

Ženy si tiež častejšie požičiavajú menšie obnosy a zvládajú ich lepšie splácať: sumu do 200 eur dlhuje 15,8% žien a 10,7% mužov, čiastku medzi 400-800 eur si požičalo 16% žien oproti 14,4% mužov, čiastku medzi 800-1 200 eur dlhuje 14,3% žien v porovnaní s 13,3% mužov. Muži si zase častejšie požičiavajú väčšie finančné obnosy nad 2 000 eur – do najvyššej kategórie dlžníkov, ktorých záväzok prevyšuje sumu 8 000 eur, aktuálne patrí 4% mužov oproti 1,2% žien.
 
Podľa Kruku je zrejmé, že väčšina zadlžených osôb zo svojich dlhov obviňuje len samých seba. „Uvedomujú si, že je to ich problém a chcú dlhy splatiť. Len občas nevedia ako, pretože im prerástli cez hlavu,“ skonštatoval finančný riaditeľ Kruk Česká a Slovenská republika Slavomir Littva. Podľa neho je dôležité nebáť sa zodpovednosti a problém riešiť so svojím veriteľom. 
 
Skupina Kruk vznikla v roku 1998. Zameriava sa na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Spravuje pohľadávky bánk, poisťovní, telefónnych operátorov i poskytovateľov energií a ďalších služieb. Pôsobí v Českej republike, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X