Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V štátnej lotérii sa možno budú dať registrovať aj faktúry

Ministerstvo financií obhajuje bločkovú lotériu
Ilustračné foto SITA
12. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo financií obhajuje bločkovú lotériu.

Výnos lotérie je približne štvornásobný

Bločková lotéria zatiaľ očakávania napĺňa. Konštatoval to šéf Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií Martin Filko. Ako uviedol na pondelňajšom brífingu, potenciálny pozitívny vplyv lotérie na ročný výnos dane z pridanej hodnoty je 7 mil. až 8 mil. eur. Pri jej očakávaných ročných nákladoch na marketing a výhry na úrovni necelých 2 mil. eur je tak výnos lotérie približne štvornásobný.
 
Analytici rezortu financií pri odhade dopadu zavedenia lotérie na výnos dane z pridanej hodnoty vychádzali z porovnania zmeny tržieb subjektov podľa veľkostnej štruktúry medzi tretím a štvrtým kvartálom minulého roka. Filko pripúšťa, že kvantifikovať dopad lotérie presne nie je jednoduché. „Zlepšenie výberu dane z pridanej hodnoty dosiahnuté v tomto roku bolo preto s veľkou pravdepodobnosťou výsledkom viacerých prijatých opatrení a kvantifikovať vplyv samotnej lotérie nie je jednoduché. Predpokladáme, že s pribúdajúcim počtom nových údajov bude možné príspevok jednotlivých opatrení identifikovať presnejšie,“ uvádza sa v komentári inštitútu. 
 

 
Šéf inštitútu však tvrdí, že vplyv lotérie na výber dane z pridanej hodnoty je v konečnom dôsledku až sekundárnou prioritou. Tou prvotnou bolo podľa neho podnietiť verejnosť v braní a kontrole pokladničných dokladov. Zároveň sa podľa Filka týmto spôsobom podarilo otvoriť širokú diskusiu o opatreniach zameraných na zvýšenie efektívnosti výberu daní. 
 
Od spustenia lotérie v septembri 2013 do pätnásteho žrebovania v apríli tohto roka bolo pritom v rámci bločkovej lotérie zaregistrovaných takmer 65 mil. bločkov od 450 tis. hráčov. Celková hodnota registrovaných bločkov dosiahla takmer 780 mil. eur. Rekordné bolo hneď prvé kolo žrebovania, do ktorého bolo zaregistrovaných viac ako 7 mil. bločkov. Od začiatku roka 2014 sa podľa inštitútu počet registrovaných bločkov v jednotlivých žrebovaniach stabilizoval na úrovni okolo 3 miliónov. 
 

 
Väčšina registrovaných bločkov pochádza z maloobchodu, najmä z veľkých obchodných reťazcov. Inštitút finančnej politiky však rozpracúva ďalšie možné vylepšenia, ktoré by rozšírili registráciu bločkov v menších prevádzkach, okrem toho sa uvažuje aj nad možnosťou registrácie faktúr a analytici rezortu financií chcú tiež vylepšiť analytickú prácu s dátami, ktoré im bločková lotéria poskytuje.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X