Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Verejný dlh v druhom kvartáli stúpol na 58 % HDP

Verejný dlh stúpol na 58 % HDP, do konca roka má klesať
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Na konci prvého kvartálu hrubý dlh verejnej správy predstavoval 55,2 % výkonu ekonomiky.
 
Rezort financií však stále tvrdí, že verejný dlh na konci tohto roka hranicu 55 % neprevýši a bude pri očakávanej úrovni 54,3 % hrubého domáceho produktu.
 

Pred dlhovou brzdou má štát zachrániť zredukovanie rezervy

Okrem riadnych splátok dlhopisov totiž plánuje aj predčasné odkupy cenných papierov. Pri prekročení 55 % by sa totiž spustili ďalšie opatrenia z dlhovej brzdy, vrátane nutnosti viazania 3 % verejných výdavkov. 
 
Podľa šéfa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií Martina Filka za nárastom dlhu v prvom polroku stojí predovšetkým naakumulovanie zdrojov z predaja štátnych cenných papierov. Z emisií štátnych dlhopisov to bolo bezmála 7 mld. eur a štátnych pokladničných poukážok ďalších 250 mil. eur. „Nárast emisií sa súčasne prejavil aj v zvýšení hotovostnej rezervy z hodnoty 3,2 mld. eur koncom roka 2012 na 6,3 mld. eur na konci druhého kvartálu. Rezerva na konci obdobia pokrývala potreby na financovanie štátu počas 9 mesiacov, dlhodobý priemer bol 4 mesiace,“ uviedol Filko. 
 

 
Štát tak môže v druhom polroku dlh znížiť redukovaním rezervy. Takýmto spôsobom sa má dopracovať k spomínanému koncoročnému dlhu 54,3 % hrubého domáceho produktu. „Hlavnými faktormi, ktoré prispejú k poklesu, sú riadne splátky dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok v sume 1,5 mld. eur a plánované predčasné odkupy vo výške 1,4 mld. eur,“ konštatuje šéf IFP. V druhom polroku sa pritom podľa neho predpokladajú emisie štátnych cenných papierov za 362 mil. eur a prijatie úverov v sume 350 mil. eur. 
 
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec pripisuje pokračujúci rast verejného dlhu hospodárskej politike súčasnej vlády. „Nikdy doteraz sme nemali takéto čísla a vláda jednej strany pokračuje v ruinovaní krajiny, v zadlžovaní, v zlom hospodárení, plytvaní,“ vyhlásil na stredajšom brífingu. Preto je podľa Štefanca načase zmeniť vládnu politiku, znížiť dane, zmeniť pracovné práva a začať zodpovedne hospodáriť.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X