Viete, prečo váš mozog neznáša proces hľadania práce?
Každý z vás sa už určite aspoň raz v živote ocitol v situácii, kedy si hľadal prácu. Je to vyčerpávajúci a vysoko stresujúci proces, ktorý nikto nemá rád. Keď sa už raz vydáte na túto cestu, zrazu sa cítite ako cudzinci v cudzej zemi, čo so sebou prináša mnoho nepríjemných pocitov. Ak sa ešte k tomu ocitnete v takejto situácii v dôsledku určitej vážnej životnej zmeny, ktorú ste si však sami nezvolili – ako napríklad maturita, rozvod či vyhodenie z predchádzajúceho zamestnania – môže to byť pre vás ešte frustrujúcim zážitkom.
V procese hľadania práce sa vás mozog neustále pýta, či je to bezpečné, pričom zakaždým dostane odpoveď, že nie je. Naháňanie sa za novým zamestnaním je zároveň spojené s veľkým tlakom a hrozbou odmietnutia, čo je ďalší dôvod, prečo ho nemáme radi. Ruka v ruke s predchádzajúcim ide aj problém s nedostatkom kontroly. Náš mozog má totiž veľmi rád, keď má veci pod kontrolou, minimálne však ten pocit, kedy vy sami cítite, že máte veci pod kontrolou. Inak povedané, náš mozog má rád istotu. Hľadanie práce však so sebou prináša poriadnu dávky neistoty a aj z tohto dôvodu ho nemáme radi.
Ďalšie veci, ktoré váš mozog nemá rád, je nespravodlivosť a nepoznané. Keďže nedisponujeme presnými informáciami o tom, ako a prečo sú konkrétni kandidáti vyberaní na otvorené pracovné pozície, máme tendenciu pochybovať o tom, či je celý proces skutočne transparentný. S týmto súvisí aj ďalší fakt a tým je, že náš mozog nemá rád nepoznané. Strach z nových a neprebádaných vecí ľuďom všeobecne zväzuje ruky a ochudobňuje ich o nové skúsenosti.
V prípade nového zamestnávateľa nikdy neviete, do čoho vlastne idete – bude to skvelá nová a obohacujúca skúsenosť alebo to bude len ďalšia nočná mora? Podobné otázky si dookola kladiete aj napriek skutočnosti, že samotný výberový proces ste zakončili s úspechom a na konkrétnu pozíciu vás vybrali. Rovnako tiež netušíte, či budete schopní vykonávať novú prácu dobre a aké všetky možné úlohy tam na vás čakajú.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.