Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vláda neschválila zmeny pre ochranu malých podnikateľov pri reštrukturalizácii

Vláda neschválila zmeny pre ochranu malých podnikateľov pri reštrukturalizácii
Fototobanka Pixmac
2. júla 2014 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Možnosti veľkých akcionárov sú v súčasnosti neporovnateľne iné, aké majú malí veritelia, vraví Lucia Žitňanská.

Ochrana malých živnostníkov v reštrukturalizácií neprešla

Parlament v stredu zamietol novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Ňou chcela poslankyňa Mostu-Híd Lucia Žitňanská chrániť záujmy malých subdodávateľov – živnostníkov, a to vo chvíli, keď sa podnik, ktorého sú veriteľmi, reštrukturalizuje.

 

Pri reštrukturalizácii podnikov najviac trpia malí veritelia, ktorí podľa Žitňanskej pri rozhodovaní o svojich pohľadávkach veľmi často ťahajú za kratší koniec. Neraz jednoducho nemôžu rozhodovať o výške uspokojenia svojich pohľadávok, aj napriek tomu, že práve oni sú od výšky dohodnutej sumy najviac závislí. „Zvlášť vypuklý problém môže byť v prípade prebiehajúcej reštrukturalizácie Doprastavu, pretože pre mnohých malých subdodávateľov – živnostníkov bol príjem z tohto podniku ich jediným príjmom a rozhodnutie o uznanej výške splátky môže mať pre nich aj pre ich rodiny fatálne následky,“ povedala Žitňanská.

 

 

Na výsledku reštrukturalizácie, ktorej podstatou je dohoda dlžníka a veriteľov o spôsobe a výške pri uspokojení ich pohľadávok, majú rozhodujúci vplyv spravidla veľkí veritelia. „Pokiaľ reštrukturalizácia prebehne férovým spôsobom voči všetkým veriteľom, teda aj malým, je všetko v poriadku. Nielen v prípade Doprastavu však existuje obava, že uspokojenie veriteľov bude nízke a je dôležité, aby všetky skupiny veriteľov – teda aj tí malí, mohli ovplyvniť svojimi hlasmi budúcu podobu reštrukturalizačného plánu,“ myslí si poslankyňa za Most-Híd.

 

Ako dodala, pokiaľ by pohľadávky malých veriteľov správca poprel, teda označil za sporné, strácajú hlasovacie práva a nemôžu ovplyvniť svojím hlasovaním podobu reštrukturalizačného plánu. „Hoci v konečnom dôsledku by na súde vyhrali spor o svoju pohľadávku, dostanú z nej už len toľko, koľko predtým vyjednali ostatní veritelia s hlasovacími právami,“ spresnila Žitňanská, ktorá novelou chcela zamedziť takémuto nežiaducemu vývoju praxe pri popieraní pohľadávok malých veriteľov. Správca by podľa nej mal niesť väčšiu zodpovednosť za neuznanie pohľadávky.

 

„Podľa novely, ktorú predkladám, získa správca konkurznej podstaty možnosť priznať hlasovacie práva aj tým veriteľom, o ktorých pohľadávky prebieha spor. Za rozhodnutie neuznať pohľadávku bude mať správca väčšiu zodpovednosť, čo by malo zabrániť ‚preventívnemu‘ neuznaniu pohľadávky len preto, aby bol veriteľ vylúčený z hlasovania o reštrukturalizačnom pláne. Správca konkurznej podstaty tak bude musieť vo väčšej miere zvažovať, či naozaj existuje dôvod na nepriznanie pohľadávky,“ poukázala Žitňanská na kľúčové zmeny, ktoré by novela priniesla do praxe.

 

Žitňanská zároveň tvrdí, že možnosti veľkých akcionárov sú v súčasnosti neporovnateľne iné, aké majú malí veritelia. „Dokážu sa s krachujúcim štátnym podnikom dohodnúť aj tak, že odsúhlasia nižšie uspokojenie svojich záväzkov, možno s prísľubom, že im to sčasti bude kompenzované inými zákazkami v budúcnosti. Naproti tomu malí veritelia v prípade reštrukturalizácie podniku nemajú inú možnosť, ako ovplyvniť návratnú výšku svojej pohľadávky len pri vyjednávaní o reštrukturalizačnom pláne. Preto je dôležité dostať všetkých veriteľov do vyrovnanejšej pozície pri vyjednávaní o výške splátky, a to je aj cieľom novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorú predkladáme,“ dodala poslankyňa Mosta-Híd.

 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X