Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

L. Žitňanská chce meniť zákon o konkurze a reštrukturalizácii

Žitňanská chce meniť zákon o konkurze a reštrukturalizácii
Poslankyňa Lucia Žitňanská. Foto: SITA
29. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Novela má chrániť záujmy malých subdodávateľov – živnostníkov vo chvíli, keď sa podnik, ktorého sú veriteľmi, reštrukturalizuje. 

Poslankyňa chce zabrániť popieraniu pohľadávok malých veriteľov

Pri reštrukturalizácii podnikov najviac trpia malí veritelia, ktorí podľa poslankyne Mosta-Híd Lucie Žitňanskej pri rozhodovaní o svojich pohľadávkach veľmi často ťahajú za kratší koniec. Neraz sú totiž jednoducho odblokovaní z rozhodovania o výške uspokojenia svojich pohľadávok aj napriek tomu, že práve oni sú od výšky dohodnutej sumy najviac závislí.
 
„Zvlášť vypuklý problém môže byť v prípade prebiehajúcej reštrukturalizácie Doprastavu, pretože pre mnohých malých subdodávateľov – živnostníkov bol príjem z tohto podniku ich jediným príjmom a rozhodnutie o uznanej výške splátky môže mať pre nich aj pre ich rodiny fatálne následky,“ povedala Žitňanská. Opozičná poslankyňa preto do parlamentu predložila návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý by mal chrániť záujmy malých subdodávateľov – živnostníkov, a to vo chvíli, keď sa podnik, ktorého sú veriteľmi, reštrukturalizuje. 
 

 

Správca by podľa niesť väčšiu zodpovednosť za neuznanie pohľadávky 

Na výsledku reštrukturalizácie, ktorej podstatou je dohoda dlžníka a veriteľov o spôsobe a výške pri uspokojení ich pohľadávok, majú rozhodujúci vplyv spravidla veľkí veritelia. „Pokiaľ reštrukturalizácia prebehne férovým spôsobom voči všetkým veriteľom, teda aj malým, je všetko v poriadku. Nielen v prípade Doprastavu však existuje obava, že uspokojenie veriteľov bude nízke a je dôležité, aby všetky skupiny veriteľov – teda aj tí malí, mohli ovplyvniť svojimi hlasmi budúcu podobu reštrukturalizačného plánu,“ myslí si poslankyňa za Most-Híd s tým, že pokiaľ by pohľadávky malých veriteľov správca poprel, teda označil za sporné, strácajú hlasovacie práva a nemôžu ovplyvniť svojím hlasovaním podobu reštrukturalizačného plánu.
 
„Hoci v konečnom dôsledku by na súde vyhrali spor o svoju pohľadávku, dostanú z nej už len toľko, koľko predtým vyjednali ostatní veritelia s hlasovacími právami,“ spresnila Žitňanská, ktorá návrhom zákonnej novely chce zamedziť takémuto nežiaducemu vývoju praxe pri popieraní pohľadávok malých veriteľov. Správca by podľa nej mal niesť väčšiu zodpovednosť za neuznanie pohľadávky 
 

Možnosti veľkých akcionárov sú v súčasnosti neporovnateľne iné

„Podľa novely, ktorú predkladám, získa správca konkurznej podstaty možnosť priznať hlasovacie práva aj tým veriteľom, o ktorých pohľadávky prebieha spor. Za rozhodnutie neuznať pohľadávku bude mať správca väčšiu zodpovednosť, čo by malo zabrániť ´preventívnemu´ neuznaniu pohľadávky len preto, aby bol veriteľ vylúčený z hlasovania o reštrukturalizačnom pláne. Správca konkurznej podstaty tak bude musieť vo väčšej miere zvažovať, či naozaj existuje dôvod na nepriznanie pohľadávky,“ poukázala Žitňanská na kľúčové zmeny, ktoré by novela priniesla do praxe. 
 
Žitňanská zároveň tvrdí, že možnosti veľkých akcionárov sú v súčasnosti neporovnateľne iné, aké majú malí veritelia. „Dokážu sa s krachujúcim štátnym podnikom dohodnúť aj tak, že odsúhlasia nižšie uspokojenie svojich záväzkov možno s prísľubom, že im to sčasti bude kompenzované inými zákazkami v budúcnosti.
 

 
Naproti tomu malí veritelia v prípade reštrukturalizácie podniku nemajú inú možnosť ako ovplyvniť návratnú výšku svojej pohľadávky len pri vyjednávaní o reštrukturalizačnom pláne. Preto je dôležité dostať všetkých veriteľov do vyrovnanejšej pozície pri vyjednávaní o výške splátky, a to je aj cieľom novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorú predkladáme,“ dodala poslankyňa Mosta-Híd.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X