Podmienkou pri rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) od začiatku júla tohto roka už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorý v stredu schválila vláda.
Firmám nariadi kolektívnu zmluvu komisia
O návrhoch na rozšírenie záväznosti KZVS, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi, by mala rozhodovať trojstranná tripartitná komisia. Komisiu vymenuje a zriadi ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR. „Úlohou komisie bude konať v súlade s verejným záujmom, dbať na dodržiavanie zákonom stanovených podmienok a objektívne posudzovať pripomienky jednotlivých zamestnávateľov, prípadne posudzovať aj iné podmienky, ktoré by mohli mať vplyv na rozšírenie, resp. nerozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa,“ uviedlo ministerstvo práce.
Z rozširovania zmlúv bude viacero výnimiek
Z rozšírenia záväznosti KZVS by sa mali podľa návrhu rezortu práce vylúčiť niektoré kategórie zamestnávateľov. Malo by ísť napríklad o zamestnávateľa, ktorý má do 20 zamestnancov, či zamestnávateľa, ktorý zamestnáva aspoň 10 % osôb so zdravotným postihnutím. Záväznosť KZ sa tiež nemá rozširovať na zamestnávateľa, ktorý ku dňu účinnosti rozšírenia vykonáva podnikateľskú činnosť menej ako 24 mesiacov a na zamestnávateľa, ktorého postihla mimoriadna udalosť, ktorej následky ku dňu účinnosti rozšírenia trvajú. Výnimku tiež má dostať zamestnávateľ, ktorý je v úpadku, likvidácii, v ozdravnom režime alebo nútenej správe. „Ide o tie kategórie zamestnávateľov, u ktorých existuje objektívny dôvod, že rozšírenie kolektívnej zmluvy na nich by im mohlo spôsobovať problémy,“ tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.
Zmeny môžu vážne postihnúť firmy v problémoch
„Domnievame sa, že navrhovaná novela môže byť protiústavná,“ povedal na minulotýždňovej tlačovej besede po rokovaní tripartity prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. Ak podľa neho parlament návrh schváli, zamestnávatelia budú iniciovať napadnutie novely zákona na Ústavnom súde SR. Podľa Juska môže takýto návrh zvyšovať náklady pre firmy. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) návrh rezortu práce podporila. Viceprezident KOZ Slavomír Manga poukázal na to, že náklady nestúpajú len zamestnávateľom, ale životná náklady sa zvyšujú aj zamestnancom. Upozornil, že možnosť rozšíriť záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa sa týka len necelých 19 % zamestnávateľov. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka zdôraznil, že novela zákona o kolektívnom vyjednávaní môže negatívne postihnúť najmä tie firmy, ktoré majú ekonomické problémy.
Rezort práce a sociálnych vecí súčasne navrhuje pri rozširovaní záväznosti kolektívnej zmluvy stanoviť podmienku reprezentatívnosti, teda pokrytia určitého počtu zamestnancov kolektívnou zmluvou. Záväznosť by sa mala rozšíriť len pri takej kolektívnej zmluve, ktorá pokrýva väčší počet zamestnancov v odvetví, ako iná kolektívna zmluva, ktorú uzatvorili iní zamestnávatelia v rámci rovnakého odvetvia. Oproti doterajšiemu stavu, keď označením odvetvia kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je kód štatistickej klasifikácie ekonomických činností na úrovni skupiny, ministerstvo práce navrhuje rozšíriť označenie odvetvia kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na úrovni divízie.