Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Voľby 2015: koniec stredo-ľavej politiky?

Ilustračné foto: SITA/AP
11. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Víťazstvo konzervatívcov vo Veľkej Británii podľa hlavného ekonóma Saxo Bank Steena Jakobsena podčiarkuje trend poklesu popularity stredo-ľavých strán.

Ekonomiku ovládla „Nová ničota“

Stredo-ľavé strany naprieč svetom majú problémy presadiť v novej ekonomickej situácii. Vo svojom komentári k voľbám vo Veľkej Británii to konštatuje hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen. Samotnú ekonomickú situáciu pritom Jakobsen pomenúva ako „Nová ničota“: nulový rast, nulová inflácia a nulová nádej.

Ekonomická situácia by im pritom teoreticky mohla nahrať stredo-ľavým stranám príležitosti. Ich hlavné jadro voličov: nezamestnaní, nižšia stredná trieda a študenti, totiž stratili v tejto ekonomickej kríze viac, ako ktokoľvek iný. Faktom ale je, že Veľká Británia nasleduje Švédsko, Španielsko, Grécko, Nový Zéland a Austráliu, kde je pre tieto strany opäť získať stratenú silu extrémne náročné.

Koniec pretvarujúcich sa veteránov

„Nemyslím si však, že nastal koniec stredo-ľavej politiky ako takej. No je to koniec tejto generácie veteránov, ktorí sa pokúšajú pretvarovať, že rozumejú súčasnej ekonomike. Výzvou dvoch nadchádzajúcich dekád bude ukotviť tie najlepšie hodnoty britskej spoločnosti v novej ekonomike, ktorá sa zbavuje súčasnej závislosti na realitách a financiách a kde liberálna, vzdelaná a spravodlivejšia spoločnosť prosperuje z kooperácie, investícií do technológií a zmeny starých spôsobov myslenia a konania,“ uvádza Jakobsen.

eBooky:

Nové výzvy

V nasledujúcich desiatich rokoch podľa neho zaznamenáme nedostatok pracovníkov, zhorší sa pomer medzi ľuďmi platiacimi a ľuďmi využívajúcimi výhody. Výzvami budú ďalej: integrácia a nachádzanie rovnováhy medzi osobnými právami ľudí a potrebou dosahovať informačnými technológiami všeobecnú bezpečnosť. No najakútnejší bude nedostatok mladých ľudí, žien a vizionárov, ktorí vidia v ďalšom kroku príležitosť na zlepšenie a nie možnosť dusiť reformy.

Británia po voľbách

Analýzy po voľbách v Británii ukazujú, že Strana práce nebola dostatočne vľavo pre Škótsko a zároveň bola príliš naľavo pre Anglicko. Okrem toho sa objavuje medzi sezónnymi politikmi a analytikmi nová potreba redefinovať labouristov do podmienok modernej spoločnosti, v ktorej technológia a demografia spochybňujú všetky doterajšie biznis modely. 

Demografia je týmto faktorom preto, že populácia starne, zvyšujú sa bariéry prístupu k zdravotníckej starostlivosti, ako aj na druhej strane dane, ktoré za ňu treba platiť. Technológie potom preto, že tie permanentne menia súčasný a budujú nový status quo. 

Cenu za nedostatok reforiem a ekonomiku na hrane katastrofy podľa Jakobsena zaplatili liberálni demokrati. „Ironicky povedané boli britské voľby zároveň volaním po zmene politiky a zároveň i dávkou odporu k reformám,“ píše analytik.

Oslabenie britskej meny aj finančného sektora

Očakávam, že britské vládne cenné papiere a libra začnú strácať, keď eufóriu z víťazstva konzervatívcov vystrieda realita. Británia je stále značne nezreformovaná a Cameron dal v boji s labouristami množstvo drahých predvolebných sľubov. Ak ich splní, bude to znamenať napätý rozpočet a vyšší deficit účtu platobnej bilancie, čo bude, pevne verím, pre krajinu zaťaženú dlhmi, výzvou.

Británia a Cameron ťažili doteraz z nízkych úrokových sadzieb a nízkej inflácie (nízka inflácia totiž zvyšuje cez deflátor hrubý domáci produkt). V druhej polovici roka príde k tomu, že výnosy na dlhopisoch vzrastú o najmenej sto bázických bodov. 

„Cameron síce vyhral bitku, no stále prehráva vojnu s recesiou. Možno si jeho vláda čoskoro uvedomí, ako veľmi zaťažuje domáci bankových sektor bankový odvod,“ uviedol hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen. Saxo Bank je špecialista v oblasti multi-asset online obchodovania a investícií. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X