Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Voľby 2015: koniec stredo-ľavej politiky?

Ilustračné foto: SITA/AP
11. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Víťazstvo konzervatívcov vo Veľkej Británii podľa hlavného ekonóma Saxo Bank Steena Jakobsena podčiarkuje trend poklesu popularity stredo-ľavých strán.

Ekonomiku ovládla „Nová ničota“

Stredo-ľavé strany naprieč svetom majú problémy presadiť v novej ekonomickej situácii. Vo svojom komentári k voľbám vo Veľkej Británii to konštatuje hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen. Samotnú ekonomickú situáciu pritom Jakobsen pomenúva ako „Nová ničota“: nulový rast, nulová inflácia a nulová nádej.

Ekonomická situácia by im pritom teoreticky mohla nahrať stredo-ľavým stranám príležitosti. Ich hlavné jadro voličov: nezamestnaní, nižšia stredná trieda a študenti, totiž stratili v tejto ekonomickej kríze viac, ako ktokoľvek iný. Faktom ale je, že Veľká Británia nasleduje Švédsko, Španielsko, Grécko, Nový Zéland a Austráliu, kde je pre tieto strany opäť získať stratenú silu extrémne náročné.

Koniec pretvarujúcich sa veteránov

„Nemyslím si však, že nastal koniec stredo-ľavej politiky ako takej. No je to koniec tejto generácie veteránov, ktorí sa pokúšajú pretvarovať, že rozumejú súčasnej ekonomike. Výzvou dvoch nadchádzajúcich dekád bude ukotviť tie najlepšie hodnoty britskej spoločnosti v novej ekonomike, ktorá sa zbavuje súčasnej závislosti na realitách a financiách a kde liberálna, vzdelaná a spravodlivejšia spoločnosť prosperuje z kooperácie, investícií do technológií a zmeny starých spôsobov myslenia a konania,“ uvádza Jakobsen.

eBooky:

Nové výzvy

V nasledujúcich desiatich rokoch podľa neho zaznamenáme nedostatok pracovníkov, zhorší sa pomer medzi ľuďmi platiacimi a ľuďmi využívajúcimi výhody. Výzvami budú ďalej: integrácia a nachádzanie rovnováhy medzi osobnými právami ľudí a potrebou dosahovať informačnými technológiami všeobecnú bezpečnosť. No najakútnejší bude nedostatok mladých ľudí, žien a vizionárov, ktorí vidia v ďalšom kroku príležitosť na zlepšenie a nie možnosť dusiť reformy.

Británia po voľbách

Analýzy po voľbách v Británii ukazujú, že Strana práce nebola dostatočne vľavo pre Škótsko a zároveň bola príliš naľavo pre Anglicko. Okrem toho sa objavuje medzi sezónnymi politikmi a analytikmi nová potreba redefinovať labouristov do podmienok modernej spoločnosti, v ktorej technológia a demografia spochybňujú všetky doterajšie biznis modely. 

Demografia je týmto faktorom preto, že populácia starne, zvyšujú sa bariéry prístupu k zdravotníckej starostlivosti, ako aj na druhej strane dane, ktoré za ňu treba platiť. Technológie potom preto, že tie permanentne menia súčasný a budujú nový status quo. 

Cenu za nedostatok reforiem a ekonomiku na hrane katastrofy podľa Jakobsena zaplatili liberálni demokrati. „Ironicky povedané boli britské voľby zároveň volaním po zmene politiky a zároveň i dávkou odporu k reformám,“ píše analytik.

Oslabenie britskej meny aj finančného sektora

Očakávam, že britské vládne cenné papiere a libra začnú strácať, keď eufóriu z víťazstva konzervatívcov vystrieda realita. Británia je stále značne nezreformovaná a Cameron dal v boji s labouristami množstvo drahých predvolebných sľubov. Ak ich splní, bude to znamenať napätý rozpočet a vyšší deficit účtu platobnej bilancie, čo bude, pevne verím, pre krajinu zaťaženú dlhmi, výzvou.

Británia a Cameron ťažili doteraz z nízkych úrokových sadzieb a nízkej inflácie (nízka inflácia totiž zvyšuje cez deflátor hrubý domáci produkt). V druhej polovici roka príde k tomu, že výnosy na dlhopisoch vzrastú o najmenej sto bázických bodov. 

„Cameron síce vyhral bitku, no stále prehráva vojnu s recesiou. Možno si jeho vláda čoskoro uvedomí, ako veľmi zaťažuje domáci bankových sektor bankový odvod,“ uviedol hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen. Saxo Bank je špecialista v oblasti multi-asset online obchodovania a investícií. 

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

16júl6:30Stavba - autorský, stavebný a technický dozor6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

30júl6:30Zákonník práce od 1.5.2018 – aplikačný seminár 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X