Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Viaceré daňové zákony čakajú zmeny

Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
14. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Úpravou má prejsť zákon o dani z pridanej hodnoty, dani z príjmov, spotrebných daniach, meniť sa bude aj daňový poriadok.

Rezort financií predložil novely viacerých daňových zákonov

Daňovníkov čakajú ďalšie zmeny v legislatíve. Rezort financií totiž pripravil novely zákonov o dani z pridanej hodnoty, dani z príjmov, spotrebných daniach, meniť sa bude aj daňový poriadok.

Nové zmeny majú podľa ministerstva financií priniesť pozitívne zmeny pre platiteľov dane z pridanej hodnoty, novinky zamerané na podporu investovania ako aj úpravu sankcií vyplývajúcich z daňového poriadku. Všetky tieto návrhy už predložil do pripomienkového konania, pričom novely zákonov by mali nadobudnúť účinnosť od budúceho roka.

Úprava pri platení DPH malými firmami a živnostníkmi

Jednou z hlavných zmien v rámci balíka noviel daňových zákonov má byť úprava pri platení dane z pridanej hodnoty malými firmami a živnostníkmi. Tí s ročným obratom nižším ako 75 tis. eur by totiž mali mať možnosť uhrádzať štátu daň z pridanej hodnoty až po prijatí platby od odberateľa.

„Novela umožní, aby dodávatelia mohli platiť daň z pridanej hodnoty až potom, čo im odberateľ zaplatí faktúru za tovary a služby. Odberatelia si tiež budú môcť uplatniť odpočty dane až po tom, keď faktúru uhradia,“ uviedol štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Daň z pridanej hodnoty by sa teda platila až na základe zrealizovaných platieb, a nie iba na základe faktúr, ako je tomu v súčasnosti. 

Rozvoj kapitálového trhu

Pri novele zákona o dani z príjmov sa rezort financií zameral na opatrenia na podporu rozvoja kapitálového trhu. Konkrétne sa rozhodol oslobodiť od dane príjmy z predaja cenných papierov prijatých na obchodovanie na burze a dlhodobého investičného sporenia pri splnení podmienok stanovených v zákone. Zároveň ministerstvo navrhuje zrušiť zdravotné odvody z výnosov z prevodu cenných papierov obchodovaných na burze. 

Dodatočné daňové priznanie 15 dní po oznámení daňovej kontroly

Navrhované zmeny v zákone o správe daní, teda v tzv. daňovom poriadku, by mali podľa ministerstva financií motivovať daňovníkov k zodpovednejšiemu prístupu k plneniu si svojich povinností.

„Zavádzajú sa zmeny sankčného systému, ktorý by mal byť viac motivačný napríklad v tom, že umožníme daňovníkovi podať dodatočné daňové priznanie 15 dní po oznámení daňovej kontroly,“ píše sa v tlačovej správe ministerstva financií. Týmto chce rezort docieliť, aby tí daňovníci, ktorí zistia, že urobili chybu, mohli pri zníženej sankcii túto chybu odstrániť aj po začiatku daňovej kontroly. 

Novela zákona o spotrebnej dani je zase podľa rezortu financií súčasťou pokračujúceho boja proti daňovým únikom. V súvislosti so zavedením nových kontrolných známok predĺži rezort financií lehotu na dopredaj liehovín so starými kontrolnými známkami tak, aby obchodníci neboli poškodení. „Zmeny by sa mali dotknúť aj zdaňovania tabaku, kde v súčasnosti najmä v súvislosti s predajom cigár dochádza k daňovým podvodom,“ dodáva ministerstvo financií.

eBooky:

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X