Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Našich podnikateľov znepokojujú časté zmeny daňových predpisov

Komplikované daňové systémy obmedzujú konkurencieschopnosť
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. apríla 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Na Slovensku označilo zjednodušenie daňového systému ako najdôležitejší faktor pre zvýšenie konkurencieschopnosti krajiny až 57 % opýtaných.

Komplikované daňové systémy obmedzujú konkurencieschopnosť

Podnikatelia volajú po jednoduchších daňových systémoch, ktoré by neprechádzali častými zmenami. Vyplýva to z Európskeho daňového prieskumu spoločnosti Deloitte, ktorý uskutočnila v 29 krajinách Európy.

V rámci celého prieskumu tento názor vyslovila takmer polovica respondentov, na Slovensku ich bolo ešte o niečo viac. Práve zjednodušenie daňových systémov a väčšia istota do budúcnosti by pritom podľa nich zvýšila konkurencieschopnosť európskych krajín.

„Na Slovensku označilo zjednodušenie daňového systému ako najdôležitejší faktor pre zvýšenie konkurencieschopnosti krajiny až 57 % opýtaných,“ upresňuje manažérka na oddelení daní spoločnosti Deloitte Ivana Dvořáková.

Najviac našich podnikateľov pritom znepokojujú časté zmeny daňových predpisov. Až 86 % opýtaných si myslí, že na Slovensku je vysoká miera daňovej neistoty, pričom za najvýznamnejšie príčiny označili respondenti práve časté legislatívne zmeny. Vo všeobecnosti je podľa väčšiny respondentov na Slovensku menšia daňová istota ako v iných európskych krajinách. 

Aj v iných európskych krajinách je jednou z najdôležitejších výziev pri podnikaní vysoká miera daňovej neistoty. Respondentom vadia najmä časté zmeny právnych predpisov, ktoré označilo 39 % z nich. Nejednoznačnosť, nedostatky a zmeny zásad a verejne dostupných usmernení daňových orgánov uviedlo 28 % opýtaných a príliš dlhé daňové spory 12 %. 

Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte považuje viac ako 800 európskych respondentov za najatraktívnejšie ekonomiky na podnikanie z daňového hľadiska Veľkú Britániu a Holandsko. Pozitívne hodnotia konkurencieschopný daňový režim Veľkej Británie a jej daňové orgány za transparentnosť a jednoduché pravidlá.

eBooky:

Vyzdvihujú holandské daňové orgány za ich ústretovosť, jednoduchú komunikáciu, dostupnosť informácií a jasné a jednoduché postupy, ktoré podľa respondentov prospievajú podnikateľom a ekonomickému rastu. Európsky daňový prieskum uskutočnila spoločnosť Deloitte v druhej polovici minulého roka. Zúčastnilo sa ho 814 respondentov z veľkých spoločností z 29 krajín Európy. Prieskum bol zameraný najmä na vzťahy s daňovými úradmi, daňové kontroly a vnímanie daňovej istoty.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X