Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Založiť s.r.o. alebo živnosť? Porovnanie pre rok 2015

Muž premýšľajúci o peniazoch
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
18. februára 2015 Tlačiť

Porovnajte si (ne)výhody spoločnosti s ručením obmedzením (s.r.o.) oproti živnosti. Čo je výhodnejšie – založiť živnosť alebo s.r.o.? A keď sa nebavíme len o finančnom aspekte, je lepšia živnosť alebo s.r.o.?

 
Odporúčame ebook:

Eseročka alebo živnosť? Živnosť vs. sro?

Túto otázku si položí zrejme každý začínajúci podnikateľ. Nespornou a najpodstatnejšou výhodou podnikania cez eseročku je odčlenenie podnikateľského rizika od súkromného majetku, vrátane spoločného majetku s manželkou.

Ďalším dôležitým faktorom pri rozhodovaní v spore živnosť či s.r.o. je výška celkových nutných odvodov štátu a to, čo za to podnikateľ od štátu dostane. Z pohľadu odvodov je nutný výpočet, teda či rozsah zaplatených odvodov cez živnosť plus to, čo podnikateľovi dá štát za zaplatené odvody je väčším prínosom ako výška ročnej daňovej licencie.

V podstate cez eseročku musí podnikateľ platiť iba zdravotné poistenie vo výške zhruba 56 eur/mesiac. Je teda zdravotne poistený. Ostatné záležitosti, najmä dôchodok, úraz, atď., by mal riešiť cez súkromný sektor. Peniaze, ktoré by inak odviedol na odvodoch mu viac prinesú formou privátneho poistenia, pričom viac získava nielen vo finančnej rovine, ale aj v rovine poistenia a starostlivosti.

Výhodou je aj väčší rozsah disponovania s peniazmi, teda podnikateľ si vyberá výšku sporiacej zložky a výšku krycej zložky podľa vlastnej potreby. Čiže podľa toho, akú činnosť vykonáva, si vie ošetriť sporenie aj poistenie. Inak povedané, za peniaze (odvody), ktoré by štátu odviedol ako živnostník, získa pre svoju osobu viac, ak ich presunie do privátneho sektora a zoberie na seba bremeno vlastnej zodpovednosti.

Aké výhody a nevýhody má spoločnosť s.r.o. a čím je zaujímavejšia než živnosť? A aké sú jej nevýhody? A sú nejaké výhody založenia s.r.o. oproti jej kúpe? A aké sú výhody a nevýhody živnosti a výhody živnostenského listu? Tu je porovnanie, aj pre prípad, že by ste chceli transformovať živnosť na s.r.o.:

Výhody eseročky (sro) vs. živnosť

  • Lepší image – v našej spoločnosti stále existuje predsudok, že kto podniká formou obchodnej spoločnosti (čiže nie na živnosť) budí dojem veľkej, dôveryhodnej firmy neuvedomujúc si riziká, že práve zmluvný vzťah so živnostníkom je pre neho ako spotrebiteľa istejším, nakoľko živnostník ručí za svoje povinnosti celým svojím majetkom, mnohokrát aj majetkom svojho manžela resp. manželky, pričom pri eseročke neexistujú v podstate žiadne majetkové záruky.
  • Ochrana majetku – platí vyššie uvedené, podnikateľ podnikajúci cez eseročku nemusí znášať krytie podnikateľských rizík vlastným majetkom (resp. manžela/manželky, ak nebolo ošetrené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov).
  • Lepšia dispozícia s vlastnými peniazmi – teda to, čo podnikateľ zaplatí štátu ako živnostník na odvodoch, môže u eseročky ušetriť, resp. investovať do vlastného zabezpečenia prostredníctvom privátneho sektora, pričom získa viac, ako keby túto úlohu starostlivosti o seba ponechal na štát (vysvetlené vyššie).
  • Zisk z predaja spol. s r.o. – eseročku pri zvažovaní ukončenia podnikania môže podnikateľ predať a v prípade, že je „zaujímavá“ (napríklad zaujímavý predmet podnikania, registrácia k DPH, plusové priznania, atď.), môže za ňu získať tisíce eur.
  • Ukončenie podnikania v prípade záväzkov – v pípade, že sa podnikateľský plán nevydaril, neuhradené záväzky „visia“ na spoločnosti, ktorú môže podnikateľ poslať do konkurzu.

Nevýhody eseročky v porovnaní so živnosťou

  • Daňová licencia – podnikateľ musí bez ohľadu na výšku zisku uhradiť minimálnu daň.
  • Podvojné účtovníctvo – jeho princíp spočíva v tom, že podnikateľ platí dane bez ohľadu na to, či mu ako podnikateľovi boli uhradené peniaze (stačí vystaviť faktúru, jej úhradu je z pohľadu platenia daní irelevantná). Pri živnosti sa aplikuje jednoduché účtovníctvo – teda platí opak, podnikateľ dane platí len vtedy, ak k úhrade došlo. Na margo, kompetentní debatujú o možnosti prelomenia princípu pri DPH obchodných spoločností s obratom do asi 100 tisíc eur. Takéto spoločnosti by síce účtovali podvojne, ale povinnosť uhradiť DPH by mali len vtedy, kedy by došlo k úhrade faktúry od odberateľa.
  • Zložitejšie a drahšie založenie – minimálne je nutné skladať poplatok za zápis do Obchodného registra vo výške 165 eur.
  • Zložitejšie a drahšie zrušenie – likvidácia obchodnej spoločnosti je komplikovaná a finančne náročná záležitosť (samozrejme, ak je to možné, tak podnikateľ môže zvážiť jej predaj a z tejto nevýhody urobiť výhodu – uvedené vyššie vo výhodách).
  • Nemožnosť uplatnenia paušálneho výdavku – živnostník si nemusí odkladať bločky a preukazovať náklady, jeho maximum na rok je len 5 tisíc eur, čiže pri väčšom obrate, resp. zisku nie je uplatnenie paušálu výhodné.

V súčasnosti naďalej pretrváva trend zakladania, resp. kúpy ready made spoločnosti. Podnikatelia spravidla chcú podnikať formou obchodnej spoločnosti, hlavným dôvodom je eliminácia dopadu podnikateľského rizika na ich súkromný majetok ( aj manžela, ak nie je ošetrené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov), ako aj možnosť zániku spoločnosti pre prípad podnikateľského neúspechu. Veľkou výhodou oproti živnosti sa stáva aj aspekt možného ďalšieho predaja spoločnosti pri zvažovaní ukončenia podnikania, za čo môže podnikateľ získať i tisícky eur.

Novela Obchodného zákonníka, ktorou sa okrem jednoeurových eseročiek mali zaviesť inštitúty ako „vrátenie vkladu“, atď.,zatiaľ neprešla. Uvidíme, aký bude mať dopad na podnikateľské prostredie, ak prejde. Veľké turbulencie vo vyššie uvedenom trende však nemožno očakávať. Ak by prešla v pôvodnom znení, tak by sa určite zvýšil počet podnikateľov požadujúcich právnu formu akciovej spoločnosti, na ktorú sa mnohé inštitúty priamo nevzťahujú.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikams.r.o.szčoživnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X