Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je výhodnejšie založiť živnosť alebo s.r.o.?

Untitled 2.jpg
4. apríla 2016 Tlačiť

BRATISLAVA 4. apríla 2016 (P/PR) – Pri výbere právnej formy podnikania, sa až dve tretiny podnikateľov rozhodnú pre živnosť. Zvyšná tretina, si vyberie spoločnosť s ručením obmedzeným. Pre zjednodušenie rozhodovania pri voľbe právnej formy podnikania, sme porovnali základné výhody, nevýhody živnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej len „s.r.o.“).

Živnosť v roku 2016

Založenie živnosti – jednoduchosť začiatku podnikania

Živnosť si môžete založiť osobne – návštevou okresného úradu odboru živnostenského podnikania – alebo elektronicky – cez ústredný portál verejnej správy www.slovensko.sk. Pred ohlásením živnosti si dôkladne premyslite predmety podnikania. Poplatok za každú voľnú živnosť je 5 EUR, viazanú a remeselnú živnosť je 15 EUR. V prípade elektronického podania sú voľné živnosti bez poplatkov. Viazané a remeselné živnosti sú spoplatnené polovičnou sumou 7,50 EUR. V oboch prípadoch môžete požiadať okresný úrad o registráciu k dani z príjmu na daňovom úrade. Zároveň za vás vykonajú aj registráciu v zdravotnej poisťovni. Nebudete teda musieť navštevovať daňový úrad, ani zdravotnú poisťovňu. Výhodou je, že založenie živnosti trvá od 1 do 3 pracovných dní.

Vedenie účtovníctva

Živnostník má možnosť výberu, či bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo podvojného. Povinnosť účtovať v systéme podvojného účtovníctva majú živnostníci, ktorí sú zapísaní v obchodnom registri, napr. podnikatelia – fyzické osoby, ktoré majú vydané povolenie na nákladnú cestnú dopravu nad 3,5 tony. Jednoduché účtovníctvo, je v porovnaní s podvojným účtovníctvom jednoduchšie na spracovanie. Vyžaduje si menej účtovných zápisov, z čoho priamoúmerne  vyplýva nižší mesačný poplatok sa služby účtovníka.

Dane

Daň z príjmov živnostníka sa vyčísluje progresívne:

19% zo základu časti dane, ktorá nepresahuje 176,8-násobok platného životného minima (35 022,31 €)

25% zo základu časti dane, ktorá presahuje 176,8-násobok platného životného minima

Daň z pridanej hodnoty je 20% (výnimku tvoria vybrané produkty a služby, na ktoré sa vzťahuje 10% DPH)

Ručenie za záväzky

Pred začatím podnikania je potrebné myslieť na ochranu osobného majetku. Riziko môže vzniknúť pri prípadných finančných záväzkoch vzniknutých z podnikania. Živnostník za záväzky z podnikania ručí celým svojím majetkom (osobným i obchodným). Do úvahy treba brať aj bezpodielové vlastníctvo manželov, ktoré možno ochrániť podaním návrhu na zrušenie na príslušnom súde.

Ukončenie podnikania

Zrušenie živnosti je také jednoduché, ako aj založenie. Živnosť môžete zrušiť elektronicky, cez ústredný portál verejnej správy, alebo osobne na úrade. Živnosť môžete aj pozastaviť, maximálne na obdobie 3 roky. Celý proces trvá maximálne 3 pracovné dni. Vo väčšine prípadov na počkanie.

Zivnost infografika.png

Spoločnosť s ručením obmedzeným „s.r.o.“ v roku 2016

Založenie s.r.o. – jednoduchosť začiatku podnikania

Založenie s.r.o. je v porovnaní so založením živnosti náročnejšie. V prvom rade je nevyhnutné vyhotoviť množstvo dokumentov podľa obchodného zákonníka a navštíviť niekoľko úradov. Založiť s.r.o. je možné elektronicky, prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy, alebo osobne. Ak sa rozhodnete pre založenie sro osobne, bude potrebné navštíviť viaceré úrady, ako napríklad okresný úrad odbor živnostenského podnikania, notársky úrad alebo obecný úrad, obchodný register, daňový úrad. Súdny poplatok na obchodný register je v sume 300 EUR a poplatok za každú voľnú živnosť je 5 EUR, remeselná a viazaná živnosť je spoplatnená sumou 15 EUR.

Elektronické podanie návrhu na zápis s.r.o. je o polovicu lacnejšie (150 EUR). Poplatok na okresnom úrade odbore živnostenského podnikania za voľné živnosti je 0 EUR a za každú viazanú a remeselnú živnosť je poplatok 7,50 EUR. Celý proces založenia spoločnosti trvá približne 3 týždne. Vychádzajúc z tohto kritéria je časovo aj finančne prístupnejšia verzia začatia podnikania formou živnosti.

Vedenie účtovníctva

Každá právnická osoba má povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. Spracovanie podvojného účtovníctva je zložitejšie, to znamená, že náklady na služby účtovníka sú priamoúmerne vyššie, ako pri účtovaní v sústave jednoduchého účtovníctva.

Dane

Daň z príjmu je pre všetky právnické osoby 22%.

Daňová licencia (minimálna daň z príjmov pre právnické osoby)

  • Obrat menej ako 500 000 EUR, neplatca DPH – 480 EUR/ ročne.
  • Obrat menej ako 500 000 EUR, platca DPH – 960 EUR/ ročne.
  • Obrat nad 500 000 EUR, platca aj naplatca DPH – 2 800 EUR/ ročne.

Daň z pridanej hodnoty je 20% (výnimku tvoria vybrané produkty a služby, na ktoré sa vzťahuje 10% DPH)

Ručenie za záväzky

Spoločník ručí za záväzky spoločnosti len do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Od roku 2016 sa upravuje trestná zodpovednosť pre právnické osoby. Pri s.r.o., spoločník – zakladateľ za záväzky spoločnosti neručí celým svojím majetkom v porovnaní so živnostníkom.

Ukončenie podnikania

Zrušenie s.r.o. sa dá uskutočniť viacerými spôsobmi. Ani jeden zo spôsobov nemožno považovať za jednoduchý a rýchly. Najčastejší spôsob zrušenia je likvidácia, ktorá môže trvať od 6 – 10 mesiacov. Likvidácia ekonomicky neaktívnej s.r.o. sa pohybuje v priemere od 400 – 1 200 EUR.

S.r.o. infografika.png

Zdroj: Fontionnel&Co

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikám ako študentPodnikám na internetepreco zalozit sropreco zalozit zivnost

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

02dec8:30Vysielanie zamestnancov do zahraničia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

02dec8:30Vysielanie zamestnancov do zahraničia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

02dec8:30Vysielanie zamestnancov do zahraničia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X