- Podnikam.sk
- Články
- Odvody
- Odvody do zdravotnej poisťovne
- Vyššie zdravotné odvody z dividend parlament posunul ďalej
Vyššie zdravotné odvody z dividend parlament posunul ďalej
Kým pri ostatných príjmoch bude maximálny ročný vymeriavací základ 60-násobkom priemernej mzdy, pri dividendách bude osobitný maximálny ročný vymeriavací základ na úrovni 120-násobku priemernej mzdy na Slovensku
(SITA) – Od začiatku budúceho roka sa má na príjmy z dividend zvýšiť sadzba na zdravotné poistenie zo súčasných 10 % na 14 %. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý posunuli poslanci NR SR do druhého čítania. Definitívne o nich zrejme zákonodarcovia budú rozhodovať na ďalšej schôdzi.
Vyšší vymeriavací základ
Na zdravotné odvody z dividend sa má vzťahovať vyšší maximálny vymeriavací základ ako na ostatné príjmy. Kým pri ostatných príjmoch bude maximálny ročný vymeriavací základ 60-násobkom priemernej mzdy, pri dividendách bude osobitný maximálny ročný vymeriavací základ na úrovni 120-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Suma vyplatených dividend sa pritom nemá započítavať do celkových príjmov, a preto sa nemôže stať, že by osoba zaplatila zdravotné odvody len z dividend a vyhla sa plateniu odvodov z ostatných príjmov.
Zdravotné odvody z dividend sa majú vyberať formou zrážky pri ich výplate. Preddavok na poistné z dividend bude za osobu, ktorej boli vyplatené dividendy, vypočítavať a odvádzať platiteľ dividend. Tento preddavok má byť splatný do dvoch mesiacov odo dňa vyplatenia dividendy. Podľa navrhovanej úpravy sa na dividendy bude vzťahovať osobitný režim ročného zúčtovania zdravotného poistenia, pričom sa vynímajú zo súčasného režimu tak, aby iné príjmy neznižovali základ pre výpočet odvodov z dividend. V súčasnosti sa z dividend neplatí daň ani sociálne odvody, pričom od roku 2011 sa z nich platia zdravotné odvody vo výške 10 %.
Nejasný efekt
Ministerstvo zdravotníctva pritom nevie vyčísliť, aký vplyv bude mať zvýšenie odvodov z dividend na rozpočet verejnej správy. Príjmy z dividend totiž v súčasnosti nepodliehajú dani z príjmov na území Slovenska ani inej evidenčnej povinnosti zo strany prijímateľa. „Z tohto dôvodu nie je možné vyčísliť dopad navrhovaného opatrenia, pretože nie je možné určiť sumu, ktorú v súčasnosti poberajú občania Slovenskej republiky a ďalšie osoby zúčastnené na verejnom zdravotnom poistení z majetkových účastí v podnikoch v Slovenskej republike a v podnikoch so sídlom v zahraničí,“ uvádza rezort.
Navrhovaná novela zákona tiež dopĺňa úpravu týkajúcu sa najmä oznamovacích povinností na účely mesačného prerozdeľovania poistného a ročného prerozdeľovania poistného. V navrhovanej právnej úprave sa najmä spresňujú niektoré oznamovacie povinnosti, upravuje sa zoznam dlžníkov, postup pri podaní námietok voči výkazu nedoplatkov a forma plnenia oznamovacích povinností voči zdravotnej poisťovni.
Hádka v parlamente
„Každý, kto za toto zahlasuje, je chrapúň a dement a nemá tu čo robiť,“ poznamenal ešte počas rozpravy na margo novely zákona o zdravotnom poistení poslanec za OĽaNO Alojz Hlina. Návrh ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej považuje Hlina za absolútne zvrátený, podľa neho popiera akúkoľvek spravodlivosť. Poslanec za OĽaNO opakovane zdôrazňoval, že omnoho lepším riešením by bolo zavedenie dane z dividend, príjmy by teda prichádzali do štátneho rozpočtu a štát by s nimi mohol narábať podľa uváženia. Štrnásťpercentný odvod pre zdravotné poisťovne z dividend považuje za abnormálny, keďže štát saturuje nedostatok peňazí v zdravotníctve umelo vymyslenou zrážkou, ktorá navyše ide priamo zdravotným poisťovniam. „Formou si zabijete obsah. Urážate všetkých, dokonca aj sám seba. Ja si vás chcem vážiť, ako si vážim každého jedného poslanca, aj sám seba,“ reagoval poslanec za Smer-SD Dušan Jarjabek.