Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Z podielu na daniach dostanú obce v budúcom roku 67 %

Z podielu na daniach dostanú obce v budúcom roku 67 percent
23. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Vláda je ochotná navýšiť príjem z podielových daní pre mestá a obce zo súčasných 65,4 % na 67 percent.
 
Ako ďalej po rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) povedal premiér Robert Fico (Smer-SD), kabinet sa chce postupne priblížiť k pôvodnej hranici podielových daní, ktorá bola 70,3 percenta a ktorú samosprávy požadujú obnoviť. 
 

Obce chcú hospodáriť minimálne s vyrovnaným rozpočtom aj v roku 2014

„V budúcom roku chceme hľadať a použiť všetky nástroje na to, aby sme sa postupne dostali k tomu cieľu, ktorý je 70,3 percenta,“ povedal Fico. Predseda ZMOS Jozef Dvonč doplnil, že to, ako sa bude v budúcom roku zvyšovať príjem obcí zo 67 percent na 70,3 percenta sa ukáže po zverejnení výsledkov hospodárenia samospráv.
 
Fico vyhlásil, že táto vláda nenesie zodpovednosť „za jednostranné rozhodnutie predchádzajúcej pravicovej vlády – znížiť podielové dane pre mestá a obce zo 70,3 percenta na približne 65 percent“. Toto rozhodnutie podľa neho prijala predchádzajúca vláda a s mestami a obcami o tom nerokovala. Dvonč za samosprávy zase vyhlásil, že je ich snahou byť zodpovedným partnerom vláde a hospodáriť minimálne s vyrovnaným rozpočtom aj v roku 2014. 
 

 
Podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) informoval, že stredajšie rozhodnutie zvýšiť samosprávam podiel na daniach nijako neovplyvní návrh rozpočtu na budúci rok. „Nenavýši to výdavky, neohrozí to cieľ deficitu,“ povedal Kažimír. Zvýšený podiel vynesie mestám a obciam asi 30 miliónov eur. Dvonč dodáva, že samosprávam to pomôže vykryť zvýšenie platov školských zamestnancov. 
 
Požiadavku vrátiť podiel na daniach na pôvodnú úroveň 70,3 percenta schválil aj 24. snem ZMOS. „Vyžaduje si to ekonomická situácia obcí a miest, ako aj doteraz navrhované zámery financovania miest a obcí na roky 2014 – 2016,“ argumentoval Dvonč. Ako začiatkom októbra informoval, návrh rozpočtu pre mestá a obce počíta aj v roku 2014 s ich prebytkovým hospodárením. ZMOS ešte pred dnešným rokovaním s vládou upozornil, že to nie je možné dosiahnuť bez ďalších razantných úspor. 
 
Okrem toho premiér informoval, že vláda využije októbrovú schôdzu NR SR na to, aby urobili dve zmeny v zákone o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. „Potrebujeme trošku uvoľniť ruky samospráve,“ povedal premiér. Vláda sa tiež zaviazala, že do konca roka uhradí jasné a čitateľné záväzky, ktoré má voči mestám a obciam v súvislosti s čerpaním európskych fondov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X