Začínate v novej práci? Na tieto slová si v prvý deň dajte pozor
Slová, ktoré v prvý deň práce vypustíte z úst, nebudú mať vplyv iba na vašu prácu alebo na to, čo si o vás noví kolegovia budú myslieť, mohlo by to ovplyvniť aj to, ako dlho v novej práci zostanete.
„Ak poviete niečo „mimo“, bude to udávať tón, mohlo by to byť dôvodom, prečo vás v prvých troch mesiacoch prepustia,“ tvrdí J. T. O’Donnell, expert na kariéru a pracoviská. Je prirodzené, že sa chcete zapáčiť a chcete, aby vás mali radi – chcete však zapôsobiť a zapadnúť prirýchlo. V tejto snahe budete hovoriť príliš veľa vo chvíľach, keď je potrebné počúvať.
Týchto vecí by ste sa v prvý deň v práci mali vyvarovať:
„V mojej poslednej/predchádzajúcej práci…“
Nikto nemá rád, keď sa niekto tvári, že má patent na pravdu. Rosalinda Oropeza Randallova, ktorá sa zaoberá etiketou a zdvorilosťou, navrhuje prísť do novej práce s energiou, ale zároveň s dávkou pokory. „Nebyť nesmelý, ale zaujať postoj učenia sa.“
„OMG, milujem to!“
Už vás najali, nemusíte každému hovoriť, že danú prácu milujete. Je pekné vedieť, že si ľudia o vás myslia, že ste sympatický alebo, že sa pre spoločnosť skutočne hodíte, zistiť to však musíte časom. Neplytvajte energiou na zbytočnosti a pokúste sa byť samým sebou.
„Kedy získam povýšenie?“
Čo tak ukázať v trojmesačnej skúšobnej lehote, že niečo skutočne viete a až potom sa o takéto veci zaujímať?
„Mimochodom, v piatok musím odísť skôr.“
Nedostatok rešpektu na vašej strane sa môže prejaviť aj takto. Každý by chcel odísť v piatok skôr z práce, ale vy si to, aspoň v prvých troch mesiacoch, nemôžete dovoliť. Od nového zamestnanca sa očakáva, že bude stále prítomný, pripravený, keby bolo treba niečo súrne urobiť, a ochotný učiť sa.
„Počkať… Práve dokončujem tieto papiere.“
Prvý deň bude od vás chcieť každý niečo. Je dôležité nenechať sa rozptýliť a dohodnúť sa na prioritách. Čo je dôležitejšie, to treba urobiť skôr. Zvyčajne, keď vás šéf niečím poverí, má to prioritu pred papierovačkami.
„S kým by som sa mal stretávať a koho by som sa mal vyvarovať?“
Touto otázkou nabádate k ohováraniu. Klebety sú vrahom kariéry. Názor nech si urobí radšej každý sám, predsa len nemôžete vedieť, či informácie, ktoré dostanete, sú aj pravdivé.
„Takto som sa to nenaučil.“
Vášho nového zamestnávateľa nezaujíma, či niečo neviete alebo nemôžete urobiť, chce od vás počuť to, že ste vnímavý a pripravený sa veci naučiť, hoci aj iným spôsobom, ako ste boli doteraz zvyknutý.
„To nedáva zmysel.“
Môže sa stať, že narazíte na nové spôsoby práce, na niečo, čomu nerozumiete alebo s tým nesúhlasíte, ale vyslovením týchto slov môžete pôsobiť ako negativista, či v tom horšom prípade, ako hlupák. Nie ste si niečím istý? Radšej sa opýtajte, ako to treba urobiť. Nikto neočakáva, že v prvý deň budete vedieť všetko.
„Môj predchádzajúci šéf bol chmuľo.“
Myslieť si to môžete, ale to je tak všetko. Neporovnávajte a nevyjadrujte sa takýmto spôsobom, dávate tým zlý signál ľuďom okolo vás. Vy ste tu nový, niekto, kto narúša ich rutinu.
„Som unavený.“
Je dôležité nabiť sa pred príchodom do novej práce energiou. Prvé dni budete pod mikroskopom a každý si bude váš pracovný postoj všímať.
„Nie, ďakujem. Dnes som si priniesol obed.“
Počas obednej prestávky máte príležitosť zblížiť sa so svojimi kolegami, tak ju nezahadzujte.
„Rád by som vás všetkých pozval túto nedeľu do svojho kostola.“
Ak to nemá nič spoločné s prácou, nikdy nediskutujte o politike alebo náboženstve. Toto je vaša súkromná záležitosť a do práce nepatrí.
„Podľa môjho názoru…“
Platí všeobecné pravidlo „Spýtaj sa, nehovor“, ním sa držte celý prvý deň, možno aj celý prvý týždeň. Ak vás niekto o názor nepožiada, je lepšie si ho nechať pre seba.
„Máme nejaké zamestnanecké zľavy?“
Tieto otázky sa naozaj na prvý deň nehodia. Sú to záležitosti, ktoré môžete zistiť časom bez toho, aby ste na seba upozorňovali zlým spôsobom.