Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zadlžovanie Slovákov sa v tomto roku pravdepodobne spomalí

Zadlžovanie Slovákov sa v tomto roku pravdepodobne spomalí
Fotobanka Pixmac
21. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pri úveroch domácnostiam naďalej dominujú úvery na bývanie, aj keď spotrebné úvery začali v roku 2012 dynamicky rásť.

 
„Predpokladám, že ten pomer zostane veľmi podobný aj v roku 2013 a rýchlejšia dynamika sa dá zrejme očakávať naďalej pri spotrebných úveroch. Samozrejme, výraznejšie zhoršenie ekonomického prostredia, s akým sa doteraz ráta, sa môže prejaviť aj na spomalení dynamiky úverov,“ povedal analytik ČSOB Marek Gábriš.
 

Záujem o hypoúvery oslabol

Nakoľko dopyt ani úverové štandardy sa dlhší čas výraznejšie nemenia, VÚB banka očakáva, že v budúcom roku sa rast spotrebných úverov len čiastočne spomalí na niečo viac ako 13 %. Záujem o poskytovanie úverov na nehnuteľnosti je podľa analytika VÚB Petra Kišidaja menší. Banky podľa neho zrejme sprísnili požiadavky na klientov pri poskytovaní týchto úverov, pričom dopyt obyvateľstva sa pravdepodobne ani nezmenil.
 
 
„Na rok 2013 síce pravdepodobne zostanú úrokové sadzby na medzibankovom trhu na historických minimách, ale záujem klientov o úvery na nehnuteľnosti pod vplyvom negatívnych očakávaní na trhu práce zrejme poklesne, resp. klienti budú ťažšie spĺňať nároky bánk. Preto predpokladáme, že sa rast týchto úverov spomalí na úroveň v blízkosti 7 %,“ povedal Kišidaj. 
 

Úrokové sadzby budú skôr stagnovať

Tatra banka v roku 2013 očakáva relatívne stabilnú úroveň klientskych úrokových sadzieb s tendenciou skôr k miernemu poklesu. Výška úrokových sadzieb z úverov môže byť podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho negatívne ovplyvnená vývojom rizikových nákladov. Rast rizika vyplývajúci z nesplácania úverov sa už aj za deväť mesiacov 2012 odzrkadľuje v medziročnom náraste objemu vytvorených opravných položiek za celý bankový sektor o 47 %. Rast úverov obyvateľstva zaznamenal v roku 2012 podľa Valachyho mierne spomalenie oproti roku 2011. „Aj v roku 2013 očakávame pokračovanie slušných nárastov objemu úverov obyvateľstvu, no tempo by malo byť o niečo miernejšie ako v roku 2012,“ skonštatoval Valachy. 
 
Úroveň zadlženia slovenských domácností je na európske pomery podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka pomerne nízka. Ku koncu roka 2011 bol podiel retailových úverov na HDP na Slovensku 25 % HDP, v eurozóne 56 % HDP. „Väčší priestor na rast je najmä v úveroch na bývanie. V roku 2013 čakáme rast úverov pre obyvateľstvo o 7 až 10 %, podobne ako v roku 2012,“ povedal Mušák. 
 

Ľudia si požičiavajú menej

Napriek tomu, že náš apetít po úveroch neklesol, to, čo sa podľa vedúcej oddelenia úverových produktov Poštovej banky Angeliky Farkašovej zmenilo, je naše správanie. Ľudia sú v prípade úverov opatrnejší, uprednostňujú požičanie si menšieho objemu peňazí na kratšie obdobie, bez nutnosti zabezpečenia úveru. „Z pohľadu produktov očakávame budúci rok rastúci záujem najmä o spotrebné financovanie, pričom tempo rastu bude porovnateľné s týmto rokom. Intenzívnejšie a dynamickejšie bude však taktiež konkurenčné prostredie,“ povedala Farkašová.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X