Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Žitňanská a Beblavý chcú férové podmienky pre spotrebiteľov

Žitňanská a Beblavý chcú férové podmienky pre spotrebiteľov
Poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Foto: SITA
11. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Opoziční zákonodarcovia navrhujú stanoviť maximálnu ročnú priemernú mieru nákladov na úver, ktorá zahŕňa všetky úroky a poplatky úveru.

Úroky z omeškania pri exekúciách by mali prestať nabiehať po troch rokoch

Balík zákonov, ktoré by mali zabezpečiť, aby v spotrebiteľských zmluvách týkajúcich sa predovšetkým spotrebiteľských úverov boli stanovené férové zmluvné podmienky, predložili tento týždeň do parlamentu nezaradení poslanci Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý. Novela Občianskeho zákonníka, novela exekučného zákona a novela zákona o rozhodcovskom konaní majú zároveň zabezpečiť férové konanie a férové rozhodovanie o sporoch zo spotrebiteľských zmlúv. 
 

 
„Balík týchto zákonov chce postihnúť celý reťazec, ktorý spôsobuje problémy s neférovými zmluvami, nespravodlivým rozhodovaním o sporoch zo spotrebiteľských zmlúv a nespravodlivým vymáhaním nárokov zo spotrebiteľských zmlúv,“ uviedla pred novinármi Žitňanská. Podľa predložených právnych noriem sa pohľadávky zo spotrebiteľských zmlúv budú môcť vymáhať iba na základe rozhodnutia všeobecného súdu SR. „Vieme, že veľkým problémom je, že na Slovensku sa rozmohli rôzne satelitné rozhodcovské súdy, ktoré pôsobia ako keby popri niektorých nebankových subjektoch, sú vážne pochybnosti o tom, či rozhodujú fér, nezávisle a spravodlivo a potom nakoniec aj tak súdy v rámci exekučných konaní sa musia nanovo týmito spormi zaoberať,“ vysvetlila Žitňanská. Preto s Beblavým presadzujú, aby v spotrebiteľských sporoch od začiatku rozhodovali všeobecné súdy. 
 

Dlhy sa podľa noviel budú dať vymáhať iba na základe súdneho rozhodnutia

Opoziční poslanci tak chcú zabrániť tomu, aby sa dlhy vymáhali prostredníctvom dodatkov, ktoré človek podpíše so zmluvou. Ľudia tak napríklad pri podpise zmluvy môžu zároveň odsúhlasiť zrážky zo mzdy, a keď veriteľ usúdi, že úver neplatíte, ide rovno za zamestnávateľom. Rovnako sa podľa Beblavého šíri napríklad používanie zmeniek alebo záložného práva napríklad na auto alebo iný majetok, o ktoré prídete automaticky bez rozhodnutia súdu, ak ste s tým predtým súhlasili v zmluve. „Podľa návrhu, ktorý predkladáme, nič z toho nebude možné bez rozhodnutia súdu. Je to podľa môjho názoru asi najzásadnejšie a najkomplexnejšie riešenie tohto problému,“ povedal Beblavý. 
 
Opoziční zákonodarcovia rovnako navrhujú stanoviť maximálnu ročnú priemernú mieru nákladov na úver, ktorá zahŕňa všetky úroky a poplatky úveru. Maximálna ročná percentuálna miera nákladov by mala byť 70 percent plus úroková sadzba Európskej centrálnej banky, ktorá je momentálne 0,25 percenta. „Vychádzali sme z rozhodnutia českého najvyššieho súdu, ktorý to určil ako hranicu pre úžeru,“ dodal Beblavý. Najvyššia ročná percentuálna miera nákladov na úrovni 70 percent by neplatila len pre nové úvery, ale automaticky by sa na túto hranicu mali znížiť aj úvery, ktoré sú vyššie a ľudia si ich zobrali už skôr. 
 
Žitňanská s Beblavým zároveň presadzujú, aby úroky z omeškania pri exekúciách nenarastali neobmedzene, ale prestali nabiehať po troch rokoch.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X