10 krajín s masívnymi ropnými zásobami
Ropa sa dnes nachádza prakticky všade, v plastových výrobkoch, v oblečení a možno aj v jedle. Krajiny, ktoré majú dostatok zásob tejto „zázračnej tekutiny“, vládnu v podstate svetu. Ropný majetok mnohých má pritom hodnotu miliardy dolárov.
Ropa znamená peniaze a peniaze vládnu svetu
10. Nigéria
Dokázané ropné rezervy (v bareloch): 37,14 miliardy
Ropa je od 70. rokov hlavným zdrojom vládnych príjmov v Nigérii. Krajina sa však po minuloročnom prepade cien ropy potýkala s problémami a teraz stojí tvárou v tvár extra konkurencii, keďže na trhoch bola znovu uvedená iránska ropa.
9. Líbya
Dokázané ropné rezervy: 48,47 miliardy
Líbyjská ekonomika je prakticky takmer celá závislá od energií. Predaje ropy a plynu v roku 2014 hlboko klesli po mohutných protestoch a ozbrojených zrážkach v ropných prístavoch.
8. Rusko
Dokázané ropné rezervy: 80 miliárd
Hoci Moskva geopoliticky profituje z iránskej dohody, návrat iránskej ropy na trhy je pre Rusko zlou správou. „Irán sa chystá na európskom trhu konkurovať Rusku,“ vyjadril sa Ed Morse, šéf komoditného výskumu v Citigroup, pre Bloomberg.
7. Spojené arabské emiráty
Dokázané ropné rezervy: 97,8 miliardy
Spojené arabské emiráty sú ďalším štátom závislým od energií, ktorý sa zmodernizoval po objavení ropy pred 30 rokmi. Pád cien ropy v minulom roku znamenal pre SAE – jedného z najväčších producentov v OPEC – produkciu rekordného množstva ropy.
6. Kuvajt
Dokázané ropné rezervy: 104 miliárd
Financie z ropy tvoria viac než polovicu HDP Kuvajtu a krajina plánuje do roku 2020 zvýšiť produkciu na 4 milióny barelov denne. Po sankciách voči Iránu v 2012 Kuvajt (spolu so Saudskou Arábiou) vyťažil najviac z „ázijského obchodu“, ktorý Teherán učinil.
5. Irak
Dokázané ropné rezervy: 140,3 miliardy
Štátna ekonomika Iraku je do veľkej miery závislá od ropy. Dôsledkom pádu cien ropy na sklonku roku 2014 bol pád príjmov vlády o 30 %. Od roku 2015 je už ale Irak najväčším producentom ropy v OPEC a produkcia sa pohybuje v rekordných výškach.
4. Irán
Dokázané ropné rezervy: 157,3 miliardy
Iránska ropa je v súčasnosti divokou kartou. Analytici veria, že návrat iránskej ropy na svetový trh by mohol znížiť ceny produktu. Navyše by sa mohlo zvýšiť napätie medzi Iránom a Saudskou Arábiou, rovnako ako medzi Iránom a Ruskom.
3. Kanada
Dokázané ropné rezervy: 173,2 miliardy
Kanada vyváža väčšinu svojej ropy do Spojených štátov amerických a Európy. Za pozornosť stojí, že práve Kanada je najväčším zahraničným dodávateľom ropy do USA. Nedávne správy však oznamujú, že ropa z kanadských ropných pieskov obsahuje v priemere o 20 % viac uhlíka ako ostatné. To znamená, že „ak Kanada bude postupne vyvážať viac ropného piesku do USA, emisie skleníkových plynov od amerických šoférov budú vzrastať,“ ako sa uvádza na webe OilPrice.com.
2. Saudská Arábia
Dokázané ropné rezervy: 268,4 miliardy
Saudská Arábia bola minulý rok v ropnej hre veľkým hráčom. Naposledy Saudskoarabské kráľovstvo – spolu so zvyškom OPEC – odmietlo obmedziť ceny ropy. Navyše, Irán chce „zdvojnásobiť export ropy krátko po sankciách a tlačí na ostatných členov OPEC, aby obnovili dohodnutý prídelový systém“. To by mohlo v Saudskej Arábii „zatriasť vecami“.
1. Venezuela
Dokázané ropné rezervy: 297,7 miliardy
„Venezuela zostáva výrazne závislá od výnosov z predaja ropy, ktoré tvoria zhruba 96 % exportných zárobkov, asi 40 % vládnych tržieb a 11 % HDP,“ tak to uvádza CIA na Factbooku. Takže pokles cien ropy v 2014, kombinovaný s recesiou, zruinoval venezuelskú ekonomiku. Teraz sa krajina obzerá po spojencoch mimo OPEC v nádeji, že to stabilizuje ceny ropy.