- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- 13-ročný chlapec dostal úžasný nápad. Zabráni opitým a nadrogovaným vodičom sadnúť si za volant?
13-ročný chlapec dostal úžasný nápad. Zabráni opitým a nadrogovaným vodičom sadnúť si za volant?
Havárie spôsobené jazdou pod vplyvom alkoholu zabili v USA v roku 2013 na cestách viac ako 10-tisíc ľudí, čo v prepočte na dni znamená približne 30 ľudí denne. Krishna Reddy sa to rozhodol zmeniť.
Naše zreničky sa stiahnu v závislosti od množstva svetla, ktoré na ne dopadá
Iba 13-ročný chlapec z Wichita Falls v Texase vynašiel zariadenie, ktoré na základe toho, ako má vodič rozšírené zreničky, prezradí, či konzumoval alkohol alebo užil nejaké iné omamné látky.
Krishna Reddy je jedným z desiatich finalistov Discovery Education 3M Young Scientist Challenge, každoročnej súťaže pre mladých vedcov. Účastníci súťaže bojujú o titul America´s Top Young Scientist (Najlepší mladý vedec Ameriky) a finančnú výhru 25-tisíc dolárov. Finále sa toho roku uskutoční 12. a 13. októbra.
Prístroje na dychovú skúšku požitia alkoholu, ktoré merajú obsah alkoholu v dychu, môžu zistiť, že niekto požil alkohol, nezistia však, že niekto užil drogy. V ich prípade navyše musí vodič súhlasiť s testovaním a musí spolupracovať.
Reddy chcel vytvoriť niečo lepšie.
Naše zreničky sa stiahnu v závislosti od množstva svetla, ktoré na ne dopadá. Keď sa človek pozrie priamo do jasného svetla, jeho zreničky sa zmenšia; keď svetlo potemnie, zreničky sa rozšíria, stávajú sa teda väčšími. Toto je známe ako „zrenicový (pupilárny) reflex“, zúženie zorničky vplyvom svetla. Zatiaľ čo určité drogy – ako alkohol a opiáty – môžu spôsobiť, že sa ľudské zreničky zmenšia, iné – ako napríklad LSD, kokaín a lysohlávky/holohlavce – ich môžu naopak rozšíriť.
Využijúc „výhody“ tohto efektu Reddy postavil zariadenie, ktoré pozostáva z troch vecí: digitálnej kamery, baterky/reflektoru a rolky toaletného papiera.
Prístroj pracuje takto: Baterka svieti do oka a rolka papiera smeruje svetlo do zreničky. Digitálna kamera pritom zaznamenáva zmeny/zmršťovanie sa zreničky. Vďaka programu, ktorý sám Reddy napísal, zariadenie (a počítač) meria sťahovanie sa zreničiek, keď na ne svieti svetlo.
Prístroj môže byť použitý na ozrejmenie toho, či niekto pil alkohol, fajčil marihuanu alebo užil lieky proti bolesti, lieky na spanie alebo amfetamíny. Pretože zrenicový reflex sa meria na škále milimetrov a milisekúnd, zariadenie funguje pri detekcii alkoholu alebo zníženej schopnosti riadenia, prirodzene, ďaleko lepšie ako pohľad voľným okom, ako to v krátkom videu vysvetľuje samotný autor projektu.
Jestvuje nádej, že toto zariadenie bude schopné odhaľovať znížené reflexy vodičov a zníži tak počet smrteľných havárií, ktoré vznikajú pri jazde pod vplyvom. Aspoň dovtedy, kým nebudeme mať všetci automobily bez vodiča.