13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia. Ste na tom rovnako?
Iste, duševná sila sa prejavuje v tom, čo človek robí – ako dáva veci do súvislosti a čelí svojim obavám –, ale súvisí aj s tým, čo nerobí. Vyvíjanie duševnej sily je vecou trojakého prístupu. Je to o kontrole vlastných myšlienok, správania a emócií.
Tomuto sa mentálne silní ľudia vyhýbajú za každú cenu, zoberte si z nich príklad:
1. Nestrácajú čas sebaľutovaním.
Je to strata času a zbytočné vytváranie negatívnych emócií.
2. Nemíňajú energiu na zbytočnosti.
Musíte si nakresliť čiaru a neprekračovať ju. Musíte mať prehľad o svojich cieľoch a pracovať na nich.
3. Nevyhýbajú sa zmenám.
Existuje päť etáp zmien: pred-rozjímanie, rozjímanie, príprava, akcia a údržba. Nasledovanie každého z týchto krokov je rovnako dôležité. Vykonávanie zmien môže byť desivé, ale vyhýbanie sa tomu zabraňuje rastu.
4. Nesústredia sa na veci, ktoré nemôžu ovplyvniť.
Ak sa snažíte kontrolovať všetko okolo seba, pravdepodobne ide o reakciu na úzkosť. Nezameriavajte sa na veci, ktoré nemôžete ovplyvniť, zbytočne tým strácate energiu a aj príležitosti.
5. Neboja sa toho, že sa nepáčia všetkým.
Často rozmýšľate nad tým, čo si o vás ostatní myslia? Je to strata času, aj tak sa nemôžete zavďačiť všetkým.
6. Nemajú strach z rizika.
Ľudia sa často boja riskovať a nedostatok vedomostí o tom, ako si riziko vypočítať, vedie k zvýšenému strachu. Aby ste lepšie zanalyzovali riziká, odpovedzte si na nasledujúce otázky: Aké sú potenciálne náklady?, Aké sú potenciálne prínosy?, Ako mi to pomôže v dosiahnutí cieľa?, Aké sú alternatívy?, Čo najhoršie by sa mohlo stať a ako znížiť riziko?, Aké zlé by bolo, keby sa splnil najhorší scenár?
7. Nelipnú na minulosti.
Minulosť je minulosť. Neexistuje žiaden spôsob, ako zmeniť to, čo sa už raz stalo. Lipnutie na minulosti môže viesť k depresiám. Pokiaľ vám premýšľanie o minulosti neprináša benefity, ako sú nové pohľady na danú vec, zvažovanie faktov či nové skúsenosti, vyhnite sa mu.
8. Nerobia rovnaké chyby znova a znova.
Je dôležité skúmať to, čo sa pokazilo, a premyslieť si, ako to nabudúce urobiť lepšie. Mentálne silní ľudia prijímajú zodpovednosť za svoje chyby a vytvárajú si plán, aby sa im v budúcnosti vyhli.
9. Nezávidia úspech iným.
Zášť je ako hnev, ktorý zostáva skrytý. Zameranie sa na úspech iných odvádza pozornosť od vlastného cieľa. Neprehliadnite takýmto spôsobom svoj talent.
10. Nevzdávajú sa po prvom neúspechu.
Úspech neprichádza hneď a neúspech je prekážkou, ktorú treba prekonať. Viete o tom, že J. K. Rowlingovú všetky veľké vydavateľstvá odmietli? Napriek tomu sa nevzdala a z Harryho Pottera sa stal fenomén.
11. Nemajú strach z toho, tráviť čas osamote.
Skúste tráviť čas sami so svojimi myšlienkami, uvidíte, že to môže byť silný zážitok, nástroj, ktorý vám pomôže dosiahnuť cieľ. Vyžaduje si to oddych od zaneprázdnenosti každodenného života. Aké sú výhody? Napríklad sa vďaka tomu stáva človek empatickejší, zvyšuje sa jeho tvorivosť, zlepšuje sa duševné zdravie apod.
12. Nemajú pocit, že svet im niečo dlhuje.
Je ľahké byť nahnevaný na celý svet za svoje zlyhanie alebo neúspech, pravdou však je, že každý si musí úspech zaslúžiť. Treba sa zamerať na vlastné úsilie, prijať kritiku a uznať svoje chyby. Porovnávanie sa s ostatnými vám prinesie iba sklamanie.
13. Neočakávajú okamžité výsledky.
Ochota rozvíjať realistické očakávania a pochopenie, že úspech sa nestane cez noc, je nevyhnutná, ak chcete dosiahnuť svoj plný potenciál. Mentálne slabí ľudia sú často netrpezliví. Preceňujú svoje schopnosti a podceňujú to, ako dlho trvá zmena, preto očakávajú okamžité výsledky.