Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

5 znakov, že ste pripravení na spustenie vlastného podnikania, aj keď si sami to nemyslíte

Biznisman
Thinkstock
13. februára 2016 Img_2614.jpg Zdroj Enterpreneur Tlačiť

Spustiť vlastné podnikanie nie je vôbec jednoduchou úlohou. Niektorí odborníci sa však zhodujú na tom, že mnohí z nás sú na tento životný krok už dávno pripravení, avšak sami si to ešte stále neuvedomujú. Známi kouč Michael Noice v tejto súvislosti odporúča sledovať nasledujúcich päť znakov. Ak ich naplníte, je veľmi pravdepodobné, že ste už dostatočne pripravení na vstup do vlastného biznisu.

1. Rozumiete tomu, že v podstate nikdy nebudete skutočne pripravení.

Každý úspešný podnikateľ Vám v tejto súvislosti povie, že nikdy Vám nikto na sto percent nezaručí, že teraz je ten správny čas a že ste už na vstup do vlastného podnikania dokonale pripravení. Je samozrejme veľmi dôležité, aby ste mali zabezpečené hlavné atribúty potrebné pre jeho samotný štart, avšak tie už mnohí z nás aj majú a aj napriek tomu stále váhajú.

2. Musíte vedieť predávať.

Môžete mať akúkoľvek veľkú vášeň, zapálenie, nadšenie či motiváciu, fantasticky spracovanú víziu a dokonca aj vynikajúci produkt. Nič z uvedeného Vám však nepomôže, ak neviete predávať. Dobre predávať ale neznamená len to, že sa rozprávate so svojimi zákazníkmi či klientmi. Obrazne povedané, musíte predávať telom i dušou, Vašich investorov, partnerov, zamestnancov, ba dokonca Vaša žena a rodina „musí byť predaná“. Treba tomu rozumieť tak, že Vaša komunikácia musí byť prirodzene efektívna a ako celok musíte zaujať potenciálneho zákazníka či klienta.

3. Musíte mať dobrý finančný plán.
Pri štarte Vášho podnikania je skutočne veľmi dôležité, aby ste si dobre nastavili záložný finančný plán na toto obdobie. Niektorí si dokážu financie zabezpečiť aj takým spôsobom, že vlastný biznis si rozbiehajú popri zamestnaní a v tomto čase sú schopní naakumulovať dostatočnú rezervu na ďalšie potrebné obdobie. Ak však druh Vášho podnikania vyžaduje Vašu plnú časť a celý Váš pracovný čas, je potrebné si takúto finančnú rezervu zabezpečiť iným spôsobom. Mnoho dobrých myšlienok skončilo práve v tomto bode.

4. Pozor na vyhoreté ego.
Ak ste príliš často zaujatý tým, že všetko musíte robiť perfektne a vždy musíte mať pravdu a ak máte pocit, že každému musíte ukazovať, že všetko zvládnete sami, v tejto chvíli by ste mali skutočne zvážiť vstup do vlastného podnikania. Chyby a neznáme prostredie sú neoddeliteľnou súčasťou štartu Vášho podnikania a budú ho sprevádzať aj ďalej počas jeho rastu. Zároveň s tým je potrebné si uvedomiť, že pri svojej práci budete musieť robiť aj činnosti, ktoré Vás vôbec nezaujímajú, nebavia, o ktorých nič neviete či dokonca sú takpovediac pod Vašu úroveň. Ak sa s uvedeným nestotožníte, je možné, že si zatvoríte dvere do sveta podnikania ešte predtým, ako sa vôbec otvoria.

5. Vytvorili ste si biznis plán.

Michael Noice v tejto súvislosti odporúča, aby ste si písomne vypracovali Váš biznis plán. Výhodou takto vytvoreného dokumentu je jeho stabilná forma odrážajúca Vaše myšlienky a ciele. Dobrý biznis plán je určitým spôsobom akýmsi živým dokumentom, ktorý Vás sprevádza podnikateľským životom a ktorý môžete z roka na rok upravovať a prispôsobovať aktuálnym zmenám. Ako ďalej dodáva známy kouč, nikto Vám nedá presný pokyn na to, že už ste skutočne pripravení na štart Vášho podnikania. Ak sa však nájdete vo všetkých vyššie uvedených bodoch a stále váhate so vstupom na cestu podnikania, je podľa neho vysoko pravdepodobné, že ste na to pripravenejší, ako si myslíte.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

štart podnikania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X