- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- Daňové priznanie
- Zdaňovanie dividend na Slovensku v roku 2017. Aké sú hlavné zmeny?
Zdaňovanie dividend na Slovensku v roku 2017. Aké sú hlavné zmeny?
Pre podiely na zisku a dividendy sa od januára začali uplatňovať nové pravidlá. Dotkne sa to mnohých majiteľov firiem, ale aj fyzických osôb. Keďže dividendy sa nevyplácajú jednotne, aj systém ich zdaňovania je odlišný a treba zohľadňovať viacero premenných.
Hlavné zákony a ich zmeny
Zmeny sa týkajú dividend vyplácaných zo ziskov vytvorených od 1. 1. 2017, ale zároveň aj dividend, ktoré budú vyplácané zo ziskov za účtovné obdobia do konca roka 2003.
K hlavným predpisom, ktoré je dobré v súvislosti s novinkou poznať patrí novela zákona č. 341/2016 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Platné zmeny nájdete v časti pre členov klubu:
V súvislosti s novelou prišlo k zásadným zmenám hlavne zákone o dani z príjmov, kde sa ustanovujú:
- dividendy, ktoré sú predmetom dane a od ktorého obdobia sa stávajú predmetom dane,
- zdanenie prostredníctvom daňového priznania,
- vyberanie dane zrážkou,
- sadzba dane pre fyzické osoby a právnické osoby.
V zákone o zdravotnom poistení sa ruší povinnosť platenia poistného z dividend za obdobia, ktoré sa začali od 1. 1. 2017 a v zákone č. 356/2016 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. sa ustanovuje maximálny vymeriavací základ pre platenie poistného z dividend za obdobia do 31. 12. 2016 vyplatených v roku 2017 a neskôr.
Rôzne typy zdanenia
V princípe sa uplatnia dva základné spôsoby zdanenia dividend.
Ako sa zdaňujú dividendy pri fyzických osobách a pri právnických osobách, si objasníme v časti pre členov klubu:
Pri fyzických osobách ide o zdanenie zrážkou pri zdrojoch zo Slovenska a zdanenie v daňovom priznaní pri zdrojoch zo zahraničia. Fyzické osoby sú zaťažené pri dividendách zo Slovenska daňou 7% a zo zmluvného štátu dohodnutou daňou, alebo daňou 7 %. Pri dividendách z nezmluvného štátu je daň 35 %.
U právnických osôb sa dividendy, ktoré sú predmetom dane, zdania v sadzbe 35 %.
Dôležité je poznamenať, ktoré štáty patria k zmluvným. Ide o štáty, s ktorými má Slovenská republika uzavretú medzinárodnú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia alebo medzinárodnú zmluvu o výmene informácií týkajúcich sa daní.
Zmluvným štátom je tiež štát, ktorý je zmluvným štátom medzinárodnej zmluvy obsahujúcej ustanovenia o výmene informácií pre daňové účely v obdobnom rozsahu (ako bilaterálna zmluva o výmene informácií týkajúcich sa daní), ktorou je tento štát a Slovenská republika viazaná. Zoznam týchto štátov je prístupný na stránke Ministerstva financií.
V prípade výplaty dividend zo zahraničia majú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia prednosť pred uplatnením zákona o dani z príjmov.
Zmeny hlavne pre konateľov a spoločníkov
Dôležité zmeny nastávajú v oblasti zdaňovania dividend fyzických osôb. Tu možno hovoriť napríklad o výplate dividend spoločníkom s.r.o. a konateľom.
Je potrebné striktne rozlišovať dividendy vyplatené v roku 2017 a neskôr zo zisku vytvoreného za účtovné obdobie:
- do roku 2003 budú zdaňované daňou z príjmu,
- v rokoch 2004 až 2010 zdaňované nebudú, taktiež nebudú podliehať odvodu na zdravotné poistenie,
- v rokoch 2011 až 2016 budú podliehať odvodu na zdravotné poistenie,
- v roku 2017 a neskôr, budú zdaňované daňou z príjmu.
Zdaňovanie dividend u zamestnancov
Ako je to v prípade zamestnancov? Odpoveď nájdete v uzamknutej časti:
Zmeny sa dotknú aj vyplácania dividend zamestnanom, ktorí nemajú žiadnu účasť na základnom imaní spoločnosti a ktoré boli doteraz oslobodené od daní. Novela zákona ich rovnako zdaňuje a už nepatria do kategórie oslobodených príjmov.
Od tohto roku sa pri zamestnancoch budú dividendy klasifikovať ako príjmy zo závislej činnosti. Z toho vyplýva rovnaké daňovo-odvodové zaťaženie rovnaké ako v prípade riadnej mzdy.
Právnické osoby a dividendy v daňových rajoch
V princípe dividendy vyplatené právnickej osobe nie sú predmetom dane. No neplatí to všeobecne. Týka sa to iba výplaty dividend medzi právnickými osobami v rámci Slovenska.
V časti pre členov klubu sa pozrieme na dividendy vyplatené do zahraničia:
Hlavné zmeny nastávajú v prípade zdaňovania dividend vyplatených do zahraničia, teda do nezmluvných štátov, neslávne známych ako daňové raje.
Pre právnickú osobu sa dividendy za predmet dane považujú ak :
- dividendu vyplatí daňovník nezmluvného štátu
- dividendu vypláca daňovníkovi nezmluvného štátu
V prípade výplaty dividend medzi právnickými osobami do alebo zo zmluvných štátov podliehajú dividendy dani zmluvne dohodnutej sadzbe.
V prípade výplaty dividend medzi právnickými osobami do alebo z nezmluvných štátov podliehajú dividendy dani sadzbe 35 %.