Zákaz predaja cez sviatky. Aké sú povinnosti a výnimky?
Od 1.6.2017 začína na Slovensku platiť zákon, ktorý podľa niektorých obmedzuje slobodu podnikania, podľa iných už dlho chýbal. Napriek jeho celoplošnému pôsobeniu, existuje aj mnoho výnimiek, ktoré sa zíde poznať hlavne menším prevádzkam a samostatným živnostníkom. Tých do veľkej miery môže novela Zákonníka práce obísť.
Zákonník práce a jeho aktuálne znenie pre rok 2017, nájdete tu.
V prémiovej časti píšeme o týchto témach:
- novelizovaný Zákonník práce – čo prináša,
- sami si predaj zabezpečiť môžete,
- novela sa netýka všetkých – výnimky,
- máte zamestnancov, ale zatvoriť nechcete?
- ide iba o predaj, nie o služby,
- zoznam sviatkov, ktorých sa zákaz týka.
Novelizovaný Zákonník práce
Pôvodne mal zákaz maloobchodného predaja platiť už od 1. mája, no nakoniec vstúpi do platnosti až od júna 2017. V princípe novela prináša značné rozšírenie sviatkov (oproti súčasným), kedy je predaj zakázaný.
Zamestnávatelia počas sviatkov nemôžu zamestnancom prikázať, aby pracovali, dokonca sa s nimi ani nemôžu dohodnúť na prípadnej práci dobrovoľne, nadčas, za príplatok, dokonca ani ak by sami chceli, ak ide o predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi, vrátane s tým súvisiacich prác.
V princípe ide o klasické maloobchodné služby, ako je práca s pokladňou, obsluha, výdaj tovaru, čistenie prevádzky a podobne. Dotkne sa to teda väčšiny obchodov, pekární, kníhkupectiev, jednoducho veľkej väčšiny klasických predajných miest.
V praxi môžeme povedať, že nie je možné vykonávať napríklad prácu za pokladňou, ale aj obsluhu výdajných miest, dokladanie tovaru, zaisťovanie čistoty predajne a ďalšie práce, ktoré s maloobchodom úzko súvisia.
Sami si predaj zabezpečiť môžete
Keďže ide o Zákonník práce, týka sa vzťahu zamestnávateľa a zamestnanca. Z toho následne vyplývajú aj výnimky, alebo ak chcete, tak aj možnosti pre podnikateľa, ako mať otvorené počas sviatkov aj po prvom júni. Zjednodušene možno povedať, že nikoho iného okrem seba na prácu v tieto dni donútiť nemôžete, ale otvoriť môžete, ak si teda predaj zabezpečíte sami.
Tabuľku s oznamom zatvorené nepotrebujete, ak počas sviatku nemáte v prevádzke žiadnych zamestnancov ani dohodárov. Ak ste v predajní sám sebe pánom, môžete mať otvorené bez ohľadu na to, aký sortiment v prevádzke ponúkate.
Zákon sa teda dotkne len väčších prevádzok, ktoré k zabezpečeniu ich chodu potrebujú zamestnancov. Ak pôjde o malé prevádzky vedené samotnými živnostníkmi, tí sa absolútne nemusia obávať toho, že by svoje obchody museli počas sviatkov uzatvárať.
V praxi teda potravinový obchod musí ostať zatvorený, ale večierka, ktorú vedie živnostník sám, môže pokojne ostať v prevádzke.
Zákaz sa netýka všetkých
Okrem prípadov, ak si zabezpečíte chod prevádzky sami, aj v prípade zamestnávania pracovníkov platia výnimky, ktorých sa zmena Zákonníka práce nedotkne.
Ide o nevyhnutné práce, alebo práce na špecifických miestach. Cez sviatky nebudú zatvárať naliehavé práce, práce vykonávané nepretržite, pohotovostné služby a podobne. Všetky sú presnejšie vymedzené v Zákonníku práce.
Aj niektoré maloobchodné prevádzky majú dovolené predávať cez sviatky. Ide o práce spojené maloobchodným predajom, ak sa odohráva na špeciálnych miestach. Voľno počas sviatkov sa netýka čerpacích staníc, lekární, letísk, nemocníc, predaja lístkov, alebo suvenírov.
Máte zamestnancov, ale zatvoriť nechcete? Je tu možnosť!
Ak máte zamestnancov, nespadáte do výnimiek, ale napriek tomu nechcete prevádzku zatvoriť, existuje aj dodatočná možnosť, ako zachovať otváracie hodiny. Jednoducho zamestnancom dáte voľno a všetky procesy si v tento deň zabezpečíte sám, ako majiteľ.
Príklad: Máte malú predajňu zdravej výživy, kde zamestnávate dve predavačky. Počas sviatku chcete nechať obchod otvorený. Napriek tomu, že ako prevádzka evidujete zamestnancov, týmto dáte voľno a za pult sa postavíte sám ako majiteľ. Predavačka ako zamestnanec predávať nebude, ale majiteľ prevádzky v tento deň na seba môže zobrať úlohu predajcu a mať otvorené.
Zatvárať nemusíte ani v prípade, že sa na spolupráci pri predaji dohodnete s iným živnostníkom. Zákonník práce totiž určuje len vzťahy medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Ak teda využijete služby podnikateľa, nie je to prekročenie zákona.
Ide iba o predaj, nie o služby
Znepokojovať sa nemusíte ani v prípade, ak poskytujete služby. Zákon je určený len predaju, to znamená, že podnikatelia v službách do tohto príkazu nespadajú. Týka sa to napríklad kozmetických salónov, ale aj pohostinskej a reštauračnej činnosti, prevádzky rýchleho občerstvenia a stravovania, ktoré sa tiež radia pod pojem služby.
V princípe tak reštaurácie, bary a pohostinstvá nemusia ostať zatvorené, ak však súčasne platí, že sa v prevádzke nevykonáva aj predaj, či už cigariet, alkoholu, pochutín a podobne. Ak takýto predaj je, tento počas voľna realizovaný byť nemôže, alebo si ho zabezpečí sám živnostník.
Zoznam sviatkov – zákaz predaja
- 1.január,
- 6. január,
- Veľký piatok,
- Veľkonočná nedeľa,
- Veľkonočný pondelok do 14. hodiny,
- 1. máj,
- 8. máj,
- 5. júl,
- 29. august,
- 1. september,
- 15. september,
- 1. november,
- 17. november,
- 24. december po 12. hodine,
- 25. december,
- 26. december.
Ak by v tieto dni podnikateľ prinútil zamestnancov na prácu, inšpektorát práce môže uložiť pokutu až do výšky 100 000 eur.