- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Viete, čo sú cenné papiere? Aké sú zaknihované a aké obchodovateľné?
Viete, čo sú cenné papiere? Aké sú zaknihované a aké obchodovateľné?
Pojem cenný papier ste zrejme už niekedy počuli, no možno presne neviete, čo sa pod cenným papierom vlastne skrýva. Zjednodušene môžeme povedať, že cenný papier je jednou z foriem investovania na finančnom trhu. Ak sa chcete o cenných papieroch dozvedieť viac, prečítajte si nasledujúci článok.
V úvode je dôležité definovať, čo je vlastne cenný papier. Definícia hovorí, že ide o listinu, ktorá stelesňuje majetkové právo či iný právny nárok toho, kto túto listinu vlastní, voči tomu, kto papier vydal, teda emitoval. Ide tiež o dlh alebo majetkovú povinnosť vydavateľa cenného papiera voči jeho vlastníkovi.
Delenie cenných papierov
Pod pojmom cenný papier sa môže ukrývať mnoho, pretože cenné papiere môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. Základné delenie je na prevoditeľné a neprevoditeľné cenné papiere, pričom tie prevoditeľné cenné papiere je možné previesť na inú osobu, teda predať, zatiaľ čo neprevoditeľné sa predať nedajú. S prevoditeľnými cennými papiermi sa bežne obchoduje na kapitálovom trhu.
Prevoditeľné cenné papiere sa delia na:
- majetkové – napríklad akcie
- dlhové – dlhopisy
- iné cenné papiere
Cenné papiere sa tiež delia na:
- Zaistené a nezaistené
- Obchodovateľné a neobchodovateľné, s obmedzenou obchodovateľnosťou
- Krátkodobé, strednodobé, dlhodobé
- Národné, medzinárodné, zahraničné
Akcia
Akcia je typ cenného papiera, ktorý dáva majiteľovi právo na majetkový podiel v spoločnosti a takisto podiel na zisku. Podiel je vo forme dividend, teda výnosov z akcie. Dividenda sa štandardne sa uvádza v nominálnej hodnote na jednu akciu a môže byť vyplácaná aj niekoľkokrát ročne.
Akcie sú však veľmi rizikové investície a ich hodnoty sa môžu meniť niekoľkokrát denne, a to nahor aj nadol. Výnos z akcií predstavuje vlastne rozdiel medzi cenou, za ktorú bola daná akcia kúpená, a cenou, za ktorú bola predaná, a k nej sú pripočítané dividendy.
Dlhopis
Dlhopis je formou pôžičky, ktorú poskytuje investor firme či inému subjektu. Táto pôžička zaväzuje dlžníka splatiť ju vo vopred dohodnutom termíne, pričom pri dlhopisoch je riziko, ale aj výnos, nižší ako pri akciách. Vyplácajú sa formou kupónov.
Ak porovnáme dlhopisy s termínovanými vkladmi, dlhopisy prinášajú zaujímavejšie výnosy. Na investovanie je však potrebné oveľa viac finančných prostriedkov.
Delenie dlhopisov:
- podľa typu kupónu ich delíme na: dlhopisy s fixným kupónom a s pohyblivým kupónom
- podľa subjektu, ktorý ho vydáva na: štátne (vydáva ich štát), komunálne (vydáva VÚC, mesto), bankové, korporátne (vydávané podnikmi
Podielový list
Podielový list dáva svojmu majiteľovi podiel na majetku v podielovom fonde. Zároveň má tiež právo podieľať sa na výnose v podielovom fonde.
Výnos na podielovom liste je vlastne rozdiel medzi cenou, za ktorú ste podielový list kúpili, a cenou, za ktorú ste ho predali. Výnosy však, samozrejme, podliehajú dani z príjmov.
Ako obchodovať s cennými papiermi
V porovnaní s termínovanými vkladmi ponúkajú cenné papiere omnoho zaujímavejší výnos, je však potrebné si dať pozor na riziko kolísania ich hodnoty. Ak chcete s cennými papiermi obchodovať, môžete tak urobiť napríklad prostredníctvom burzy. Tá poskytuje sprostredkovanie obchodu medzi dvoma stranami. Na Slovensku je možné obchodovať s cennými papiermi prostredníctvo burzy cenných papierov v Bratislave. Okrem toho môžete obchodovať tiež mimo burzu, kedy obchodovanie prebehne bez sprostredkovateľa priamo medzi predávajúcimi a inštitúciou, ktorá chce cenné papiere odkúpiť.
Burza podlieha určitým pravidlám a štandardom a obchodovať na nej môžu len obchodníci s cennými papiermi. Ak chcete kúpiť cenné papiere, je potrebné nájsť obchodníka, ktorý má licenciu.
V prípade, že by ste chceli začať obchodovať s cennými papiermi, mali by ste si ako prvé otvoriť majetkový účet u člena centrálneho depozitára cenných papierov či priamo v depozitári. Následne je potrebné vybrať si obchodníka s cennými papiermi a zistiť podmienky týkajúce sa toho, aké typu cenných papierov môžete nakupovať prostredníctvom vami vybraného obchodníka. Nemali by ste zabudnúť ani na informácie o výške poplatkov súvisiacich s obchodovaním, ktoré bývajú zväčša fixné za každý zrealizovaný obchod alebo vyjadrené v percentách z objemu peňazí.Následne musíte podpísať zmluvu a poskytnúť všetky potrebné údaje obchodníkovi a previesť finančné prostriedky na účet u obchodníka.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.