- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- Daňové priznanie
- Živnostníci budú daňové priznanie podávať elektronicky povinne až za rok 2018
Živnostníci budú daňové priznanie podávať elektronicky povinne až za rok 2018
Ministerstvo financií v návrhu novely Daňového poriadku upravilo termín povinných elektronických daňových priznaní pre živnostníkov. Z pôvodného 1. januára sa tak majú posunúť na 1. júl 2018. Povinnosť elektronickej komunikácie bude podľa návrhu zákona, ktorý prešiel v parlamente prvým čítaním vzťahovať na právnické osoby od 1. januára 2018. Pre fyzické osoby – podnikateľov je termín povinnej elektronickej komunikácie navrhnutý od 1. júla 2018.
Návrh zákona o správe daní
Súčasťou návrhu je okrem elektronickej komunikácie živnostníkov aj reforma inštitútu daňového tajomstva z dôvodu zabezpečenia rešpektovania medzinárodných a európskych štandardov administratívnej spolupráce v daňovej oblasti a odstránenia prekážok v boji proti daňovým únikom a podvodom, pričom cieľom je ďalšie zvyšovanie daňovej transparentnosti pri zachovaní práv a minimálneho štandardu ochrany daňových subjektov.
Návrhom sa tiež zavádza index daňovej spoľahlivosti, vrátane osobitných daňových režimov pre spoľahlivé daňové subjekty a zabezpečuje prístup finančnej správy k informáciám v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí ako sú informácie o skutočných vlastníkoch a hĺbkové preverovanie. Jedným z cieľov je zvyšovanie daňovej transparentnosti pri zachovaní práv a minimálneho štandardu ochrany daňovníkov. Už v súčasnosti zverejňuje Finančné riaditeľstvo SR na svojej webstránke napríklad zoznam daňových subjektov registrovaných pre DPH, platiteľov DPH či zoznam daňových dlžníkov a ďalšie. Do budúcnosti by k nim mal pribudnúť aj zoznam daňových subjektov s výškou ich uplatneného nadmerného odpočtu alebo dodatočne uplatneného nadmerného odpočtu.
Cieľom indexu daňovej spoľahlivosti je vytvoriť objektívne, nezávislé a legálne hodnotenie daňových subjektov. V praxi to bude vyzerať tak, že finančná správa bude interne „známkovať“ firmy na základe toho, ako si plnia svoje daňové povinnosti. Opatrenie má mať najmä motivačný a preventívny charakter.
Elektronická komunikácia od 1. 7. 2018
Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami by sa mala od 1.júla 2018 vzťahovať aj na všetkých živnostníkov. Časový priestor, ktorý vznikol posunom termínu pre zavedenie elektronickej komunikácie SZČO o pol roka je potrebný na zabezpečenie vybavenia podnikateľov na tento spôsob komunikácie a aj na zabezpečenie informačnej a edukačnej kampane finančnej správy. V praxi tak budú musieť živnostníci daňové priznanie elektronicky prvýkrát povinne posielať až za rok 2018 v roku 2019.
Zavedenie povinnosti podávať daňové priznania elektronicky pre živnostníkov prináša so sebou aj niekoľko rizík. K nim patrí napríklad chýbajúca počítačová gramotnosť vybraných skupín občanov a pokrytie signálom internetu na Slovensku.
Fyzické osoby registrované pre daň z príjmov iba z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti, ktorý nie je živnosťou, nebudú povinné komunikovať elektronicky. Podnikateľ je definovaný v § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka. V nadväznosti na túto úpravu sa navrhuje, aby aj zástupcovia uvedených daňových subjektov, ktorí nie sú advokátmi alebo daňovými poradcami, boli povinní doručovať finančnej správe podania elektronickými prostriedkami.
V prípade záujmu si môžete zriadiť elektronickú schránku na stránke finančnej správy dobrovoľne už aj dnes, hoci povinná elektronická komunikácia SZČO ešte nie je schválená parlamentom.
V súčasnosti je elektronická komunikácia s finančnou správou povinná pre všetky firmy a pre tých živnostníkov, ktorí sú platcami dane z pridanej hodnoty. Od 1.1.2018 ide teda len o jej rozšírenie na všetky SZČO.
Pre elektronickú komunikáciu je tiež potrebné mať elektronický občiansky preukaz s bezpečnostným osobným kódom. Keďže elektronické služby štátu sa neustále rozširujú je výhodnejšie si občiansky preukaz s čipom vybaviť čo najskôr.
Pokiaľ máte záujem komunikovať s finančnou správou elektronicky už dnes.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.