Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Živnostníci budú daňové priznanie podávať elektronicky povinne až za rok 2018

Daňové priznanie elektronicky
daňové priznanie elektronicky
12. septembra 2017 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Ministerstvo financií v návrhu novely Daňového poriadku upravilo termín povinných elektronických daňových priznaní pre živnostníkov. Z pôvodného 1. januára sa tak majú posunúť na 1. júl 2018. Povinnosť elektronickej komunikácie bude podľa návrhu zákona, ktorý prešiel v parlamente prvým čítaním vzťahovať na právnické osoby  od 1. januára 2018. Pre fyzické osoby – podnikateľov je termín povinnej elektronickej komunikácie navrhnutý od 1. júla 2018.

Návrh zákona o správe daní

Súčasťou návrhu je okrem elektronickej komunikácie živnostníkov aj reforma inštitútu daňového tajomstva z dôvodu zabezpečenia rešpektovania medzinárodných a európskych štandardov administratívnej spolupráce v daňovej oblasti a odstránenia prekážok v boji proti daňovým únikom a podvodom, pričom cieľom je ďalšie zvyšovanie daňovej transparentnosti pri zachovaní práv a minimálneho štandardu ochrany daňových subjektov.

Návrhom sa tiež zavádza index daňovej spoľahlivosti, vrátane osobitných daňových režimov pre spoľahlivé daňové subjekty a zabezpečuje prístup finančnej správy k informáciám v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí ako sú informácie o skutočných vlastníkoch a hĺbkové preverovanie. Jedným z cieľov je zvyšovanie daňovej transparentnosti pri zachovaní práv a minimálneho štandardu ochrany daňovníkov. Už v súčasnosti zverejňuje Finančné riaditeľstvo SR na svojej webstránke napríklad zoznam daňových subjektov registrovaných pre DPH, platiteľov DPH či zoznam daňových dlžníkov a ďalšie. Do budúcnosti by k nim mal pribudnúť aj zoznam daňových subjektov s výškou ich uplatneného nadmerného odpočtu alebo dodatočne uplatneného nadmerného odpočtu.

Cieľom indexu daňovej spoľahlivosti je vytvoriť objektívne, nezávislé a legálne hodnotenie daňových subjektov. V praxi to bude vyzerať tak, že finančná správa bude interne „známkovať“ firmy na základe toho, ako si plnia svoje daňové povinnosti. Opatrenie má mať najmä motivačný a preventívny charakter.

Elektronická komunikácia od 1. 7. 2018

Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami by sa mala od 1.júla 2018 vzťahovať aj na všetkých živnostníkov. Časový priestor, ktorý vznikol posunom termínu pre zavedenie elektronickej komunikácie SZČO o pol roka je potrebný na zabezpečenie vybavenia podnikateľov na tento spôsob komunikácie a aj na zabezpečenie informačnej a edukačnej kampane finančnej správy. V praxi tak budú musieť živnostníci daňové priznanie elektronicky prvýkrát povinne posielať až za rok 2018 v roku 2019.

Zavedenie povinnosti podávať daňové priznania elektronicky pre živnostníkov prináša so sebou aj niekoľko rizík. K nim patrí napríklad chýbajúca počítačová gramotnosť vybraných skupín občanov a pokrytie signálom internetu na Slovensku.

Fyzické osoby registrované pre daň z príjmov iba z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti, ktorý nie je živnosťou, nebudú povinné komunikovať elektronicky. Podnikateľ je definovaný v § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka. V nadväznosti na túto úpravu sa navrhuje, aby aj zástupcovia uvedených daňových subjektov, ktorí nie sú advokátmi alebo daňovými poradcami, boli povinní doručovať finančnej správe podania elektronickými prostriedkami.

V prípade záujmu si môžete zriadiť elektronickú schránku na stránke finančnej správy dobrovoľne už aj dnes, hoci povinná elektronická komunikácia SZČO ešte nie je schválená parlamentom.

V súčasnosti je elektronická komunikácia s finančnou správou povinná pre všetky firmy a pre tých živnostníkov, ktorí sú platcami dane z pridanej hodnoty. Od 1.1.2018 ide teda len o jej rozšírenie na všetky SZČO.

Pre elektronickú komunikáciu je tiež potrebné mať elektronický občiansky preukaz s bezpečnostným osobným kódom. Keďže elektronické služby štátu sa neustále rozširujú je výhodnejšie si občiansky preukaz s čipom vybaviť čo najskôr.

Pokiaľ máte záujem komunikovať s finančnou správou elektronicky už dnes.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsahživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové priznanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X