Čo je to spotrebný úver a na čo ho môžete získať?
Či už sa nám to páči, alebo nie, pravda je taká, že žijeme na dlh. Zrejme aj vám sa stalo, že ste si chceli kúpiť nábytok alebo nejaký domáci spotrebič, ale jednoducho ste naň nemali peniaze. Jedným z riešením takéhoto problému je spotrebný úver.
Na čo si môžete zobrať spotrebný úver?
Spotrebný úver je možné charakterizovať ako úver určený pre spotrebiteľa na nepodnikateľské účely, zvyčajne na nákup spotrebného tovaru. Definícia je teda jasná. Môžete si tak zobrať spotrebný úver na auto, ale aj na dovolenku či na nákup zariadenia do vášho bytu. Spotrebný úver však môže slúžiť napríklad aj na dofinancovanie kúpy, či rekonštrukcie nehnuteľnosti.V podstate je možné vziať si spotrebný úver na čokoľvek. Banka účel využitia finančných prostriedkov spravidla nesleduje. Spotrebný úver poskytuje banka v rôznych podobách. Môže to byť napríklad pôžička, povolené prečerpanie či kreditná karta.
Spotrebný úver môže byť zabezpečený ručením, avšak banka nevyžaduje zabezpečenie nehnuteľnosťou. Niektoré banky poskytujú aj spotrebný úver bez dokladovania príjmu. Podmienky na získanie spotrebného úveru zvyčajne žiadajú, aby mal žiadateľ o úver viac ako 18 rokov a spravidla by mal byť občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na Slovensku.
Bezúčelový spotrebný úver je taký, pri ktorom banka nevyžaduje od klienta dokladovanie účelu použitia finančných prostriedkov.
Delenie úverov:
- podľa predmetu – bezúčelové a účelové
- podľa zaistenia – zabezpečené a nezabezpečené úvery
- metódy splácania – jednorazové, postupné
- lehoty splatnosti – krátkodobé, strednodobé a dlhodobé
Bezúčelové úvery sú tie, ktoré môžeme použiť na čokoľvek. Pri účelových už musíme dokladovať, na čo sme peniaze použili. Zabezpečené úvery sú tie, za ktoré sa ručí nehnuteľným majetkom, napríklad hypotekárny úver, hnuteľným majetkom, vinkuláciou vkladu v banke, ručiteľom atď. Krátkodobé úvery majú splatnosť do jedného roka, strednodobé do piatich rokov a dlhodobé nad päť rokov.
Výhody a nevýhody spotrebného úveru
Jednou z nevýhod spotrebného úveru je skutočnosť, že v porovnaní s nákupom na splátky, ho vybavíte trošku zložitejšie. Zvyčajne sa totiž vyžaduje preukázanie vašej schopnosti úver splácať, prípadne musíte preukázať zábezpeku, alebo mať ručiteľa. Pre mnohých je nevýhodou aj to, že v banke, od ktorej chcete spotrebný úver, musíte mať vedený aj účet.
Jednoznačnou výhodou však je, že vás spotrebný úver vyjde lacnejšie ako nákup na splátky. To je spôsobené úrokovou sadzbou, ktorá sa pri spotrebnom úvere pohybuje od približne päť do desať percent, no pri nákupe na splátky môžete tovar preplatiť aj o viac ako dvadsať percent. Výhodou je tiež rýchlejší schvaľovací proces než napríklad pri hypotekárnom úvere.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.