Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rekreačné poukazy pre zamestnancov – povinnosti zamestnávateľa

rekreačný poukaz
rekreačný poukaz Foto: Getty Images
8. marca 2019 Autor JUDr. Veronika Michalíková, MBAZdroj A|K|M|V advokátska kancelária - www.akmv.sk Tlačiť

S účinnosťou od 01.01.2019 došlo k novele zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Zákonník práce“), do ktorého bolo včlenené ustanovenie § 152a upravujúce rekreáciu zamestnancov. Ide o nový inštitút, ktorého podmienky sú upravené v Zákonníku práce. Viac sa dozviete v článku spracovanom advokátskou kanceláriou A|K|M|V (www.akmv.sk).

Komu vzniká povinnosť prispievať na rekreáciu?

V zmysle ustanovení Zákonníka práce nevzniká povinnosť prispievať na rekreáciu všetkým zamestnávateľom bez rozdielu, ale len takým zamestnávateľom, ktorí zamestnávajú viac ako 49 zamestnancov, t.j. 50 a viac zamestnancov v pracovnom pomere. Dodávame, že zamestnávateľ nemusí v okamihu žiadosti zamestnanca zamestnávať presne 50 zamestnancov. Toto číslo predstavuje priemerný počet zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok. V praxi sa môže stať, že príspevok na rekreáciu bude musieť poskytnúť aj zamestnávateľ so 40 zamestnancami, ak napríklad v prvej časti roka zamestnával 65 zamestnancovi a následným priemerom dospejeme k číslu, ktoré je vyššie ako 49. Ostatní zamestnávatelia majú len možnosť, nie však povinnosť zafinancovať rekreačný poukaz svojim zamestnancom. Fakultatívne teda môžu rekreačné poukazy ponúknuť všetci zamestnávatelia, teda aj tí, ktorí zamestnávajú čo i len jedného zamestnanca.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Kto má nárok na rekreačný poukaz?
  • Ako zamestnávateľ prispieva na rekreáciu
  • Ako využiť rekreačný poukaz

Kto má nárok na rekreačný poukaz?

Okrem počtu zamestnancov zákon ďalej určuje aj minimálnu dĺžku trvania pracovného pomeru zamestnanca v rozsahu 24 mesiacov. Zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa menej ako 24 mesiacov, nevznikne právny nárok na zafinancovanie časti rekreačného preukazu, ibaže by ho chcel zamestnávateľ poskytnúť dobrovoľne ako druh firemného benefitu.

O príspevok na rekreáciu musí požiadať zamestnanec zamestnávateľa. Ak zamestnávateľ zistí, že zamestnanec spĺňa podmienky pre poskytnutie príspevku, je povinný mu zafinancovať 55% oprávnených výdavkov. Aby táto suma bola v hornej hranici ohraničená platí, že najvyšší príspevok, ktorý môže zamestnávateľ zamestnancovi poskytnúť predstavuje sumu 275 eur za kalendárny rok. Z uvedeného vyplýva, že ak pôjde zamestnanec na dovolenku v celkovej sume 500 eur, sám si bude hradiť 225 eur, zamestnávateľ bude povinný poskytnúť príspevok vo výške 275 eur.

Príspevok na rekreáciu je možné poskytnúť aj zamestnancovi, ktorý nepracuje na plný úväzok, ale jeho týždenný pracovný čas je kratší. V závislosti od dĺžky pracovného času sa najvyššia suma príspevku na rekreáciu za kalendárny rok pomerne zníži.

Dodávame, že skúmanie toho, či zamestnanec splnil podmienky pre preplatenie časti nákladov rekreácie, je potrebné posudzovať ku dňu začatia rekreácie.

Zamestnanec môže za každý kalendárny rok požiadať o príspevok na rekreáciu len jedného zamestnávateľa.

Zákonník práce zakotvuje aj ustanovenia, ktoré chránia zamestnanca pred diskrimináciou, spočívajúce v tom, že zamestnanec, ktorý požiadal o príspevok na rekreáciu nemôže byť inak znevýhodnený. Iné znevýhodnenie môže spočívať napríklad v odmietnutí vyplatenia koncoročných odmien, prípadne v neposkytnutí dovolenky nad rámec zákona, ktorú ostatní zamestnanci, ktorí o príspevok na rekreáciu nepožiadali dostali.

Ako zamestnávateľ prispieva na rekreáciu

Zamestnávateľ môže na rekreáciu prispievať dvojako. Prvým spôsobom je doloženie bločkov zamestnanca, na základe ktorých mu v hotovosti alebo na účet preplatí oprávnené náklady v zákonom určenej výške v lehote 30 dní odo dňa predloženia účtovných dokladov. Druhým spôsobom je vydanie tzv. rekreačného poukazu.

Definíciu pojmu „rekreačný poukaz“ nájdeme v ustanovení § 27a zákona č. 91/2010 o podpore cestovného ruchu v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Zákon o podpore cestovného ruchu“). Rekreačný poukaz zaraďujeme medzi nástroje financovania rozvoja cestovného ruchu. Ide o „osobitný platobný prostriedok alebo obdobný technický prostriedok uchovávajúci majetkovú hodnotu elektronicky, vydávaný limitovaným poskytovateľom“. Je teda vydávaný limitovaným poskytovateľom, kto sa považuje za limitovaného poskytovateľa určuje ustanovenie § 97a zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných poskytovateľoch v znení neskorších právnych predpisov. Ide o fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom alebo právnická osoba, ktorá poskytuje služby v súvislosti s osobitnými platobnými prostriedkami, ktoré majú majetkovú hodnotu, ktoré sa používajú na osobitný účel a zároveň platí, že:

  1. „môžu sa používať na nákup tovaru alebo služieb len v priestoroch limitovaného poskytovateľa podľa 97a alebo v rámci obmedzenej siete poskytovateľa tovaru alebo služby na základe priamej obchodnej dohody s limitovaným poskytovateľom podľa § 97a,“
  2. „môžu sa používať na nákup obmedzeného sortimentu tovaru alebo služieb a vydávajú sa limitovaným poskytovateľom podľa 97a.“

Limitovaný poskytovateľ má notifikačnú povinnosť voči Národnej banke Slovenska najmenej 30 dní pred dátumom, kedy chce začať vykonávať vyššie uvedené služby.

Keďže limitovaný poskytovateľ je podnikateľom, patrí mu zákonný nárok na sumu zodpovedajúcu maximálne 3 % z hodnoty rekreačného poukazu, ktorá je odmenou za vydanie rekreačného preukazu a sprostredkovanie služby.

Ako využiť rekreačný poukaz

Rekreačný poukaz sa dá využiť len na Slovensku, a to výlučne u poskytovateľov služieb, ktoré majú uzatvorenú zmluvu s limitovaným poskytovateľom podľa Zákona o platobných poskytovateľoch, ktorý rekreačný poukaz vydáva. Rekreačný poukaz je neprenosný a vydáva sa pre konkrétnu fyzickú osobu. Jeho platnosť je limitovaná koncom kalendárneho roka, v ktorom bol vydaný. Rekreačný poukaz je možné využiť na úhradu oprávnených výdavkov, ktoré upravuje ustanovenie § 152a ods. 4 a 5 Zákonníka práce.

Medzi oprávnené výdavky môžeme zaradiť:

  1. služby cestovného ruchu na Slovensku s minimálnou dĺžkou prenocovania dve noci,
  2. rekreácia na území Slovenskej republiky, ktorá obsahuje najmenej dve prenocovania, stravu a iné doplnkové služby súvisiace s pobytom,
  3. ubytovanie na minimálne dve noci na Slovensku, so súčasným zakúpením stravovacích služieb,
  4. organizované viacdenné aktivity na území Slovenskej republiky,
  5. zotavovacie podujatia na území Slovenskej republiky počas školských prázdnin pre dieťa zamestnanca navštevujúce základnú školu alebo niektorý z prvých štyroch ročníkov gymnázia s osemročným vzdelávacím programom.

Výdavky súvisiace s rekreáciou zamestnanca sa vzťahujú aj na manžela, dieťa, či inú osobu žijúcu so zamestnancom v spoločnej domácnosti, ak sa spoločne zúčastnili rekreácie.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahrekeračné poukazy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X