Ako napísať dobrý motivačný list v roku 2024?
S hľadaním vhodného zamestnania sú späté aj určité kroky, bez ktorých to skrátka nepôjde. Jednou z povinností, ktorú mnohé firmy od uchádzača požadujú je napísanie motivačného listu. V súčasnosti ide už o bežnú súčasť výberového konania. Ak ho aj firma nevyžaduje povinne, určite nespravíte krok vedľa ak napíšete motivačný list z vlastnej vôle a odprezentujete tak firme váš záujem v nej pracovať. Ako pri písaní motivačného listu postupovať, čo zahrnúť a čomu sa radšej vyhnúť vám prezradíme v nasledujúcom článku.
Motivačný list zamestnávateľovi mnoho napovie
Motivačný list netreba brať na ľahkú váhu. V súčasnosti patrí k základným dokumentom, ktoré od vás môže váš budúci zamestnávateľ požadovať. Nie vždy musí byť motivačný list povinnou prílohou k žiadosti o zamestnanie a životopisu, ale niekedy je dobré motivačný list priložiť, aj keď ho zamestnávateľ priamo nepožaduje.
Jeho vypracovaním dávate najavo, že o prácu máte vážny záujem, prezentujete svoje doterajšie skúsenosti a prezradíte niekoľko informácií aj o sebe. Pošlite ho aj v prípade, že ide o dobrovoľnú úlohu. Dáte tak zamestnávateľovi najavo, že ste ochotní robiť aj veci nad rámec zadaných povinností.
Ak motivačný list nepošlete aj napriek tomu, že ho zamestnávateľ žiada, ani nečakajte spätnú reakciu.
Motivačný list musí byť však obsiahlejší ako jeden odstavec. Veta ako chcem u vás pracovať, lebo mám rád vašu spoločnosť skôr zamestnávateľa odradí ako zaujme. Musíte mu dať najavo skutočný záujem a vašu motiváciu. Ideálne je ak si pred písaním preštudujete firemnú históriu a hodnoty a využijete tieto znalosti pri písaní listu. Ak chcete napísať len jednu, alebo dve vety, radšej list vôbec neposielajte.
Štruktúra a forma motivačného listu
Text formulujte stručne, jasne a výstižne. Neprekročte rozsah jednej strany, pretože dlhý text je nezáživný a nikto nebude strácať čas jeho čítaním. Povinnou súčasťou je hlavička, obsahujúca kontaktné údaje firmy a, samozrejme, aj vaše. Text bude prehľadnejší, ak ho rozdelíte na odseky. Absencia gramatických chýb by mala byť samozrejmosťou. V prípade graficky rozdeleného životopisu voľte obdobnú formu aj pre motivačný list. Elektronické zasielanie dokumentov striktne nevyžaduje podpis, avšak môžete vložiť jeho elektronickú podobu.
Obsah motivačného listu by mal byť rozdelený do troch samostatných odsekov. V prvom rade popíšte, prečo sa pokladáte za vhodného kandidáta pre danú pracovnú pozíciu a akým prínosom budete pre spoločnosť. Napíšte prečo vás zaujala práve táto ponuka.
V druhom odseku sa zamerajte na prezentáciu vašich doterajších pracovných skúsenosti, nadobudnutých vedomostí a zručností. Svoje tvrdenia podložte konkrétnymi príkladmi.
Tretí odsek by mal patriť schopnostiam, zručnostiam a osobnostným predpokladom. Spomeňte len tie, ktoré využijete v rámci ponúkanej pracovnej pozície.
Nezabudnite na konci listu poďakovať za zváženie vašej žiadosti a spomeňte ochotu stretnúť sa online, či osobne a priblížiť vaše špecifické schopnosti a možnosť ich využitia na inzerovanej pozícii.
Zásady písania motivačného listu
- Individuálny prístup – každá pracovná ponuka rovná sa nový motivačný list. Aspoň tak by to malo byť. Máte vypracovaný motivačný list, ktorý, podľa potreby, len upravujete? Nezabudnite meniť hlavne dôležité časti, akými sú oslovenie, adresát či meno firmy. Svoje skúsenosti odprezentujte na príkladoch, ktoré by mohli byť zaujímavé pre konkrétnu spoločnosť.
- Poznatky o spoločnosti – o firme, v ktorej sa uchádzate o prácu, si niečo naštudujte a spomeňte to v motivačnom liste. Pozrite si najmä profil na sociálnych sieťach a internetovú stránku.
- Dôraz na podstatu – v motivačnom liste spomeňte len tie fakty, ktoré zamestnávateľa zaujmú a sú dôležité pre vykonávanie práce, o ktorú sa uchádzate. Vyhnite sa klamstvám. Pri pracovnom pohovore by ste vymyslené znalosti obhajovali len veľmi ťažko.
- Dôvod na stretnutie – požiadajte o osobný pohovor, avšak zdôvodnite význam a účel stretnutia. Súčasťou povinnej dokumentácie by mal byť aj súhlas so spracovaním osobných údajov. Prispôsobte sa navrhovanému času aj dátumu.
- Neklaďte si podmienky – v motivačnom liste nespomínajte vaše platové požiadavky ani nároky na dĺžku pracovnej doby. Neriešte predchádzajúcich zamestnávateľov ani príčiny odchodu.